Saveti za održavanje odeće mogu značajno doprineti očuvanju kvaliteta i svežine vaših stvari, omogućavajući im da izgledaju kao nove i posle mnogih sezona. Kako se nalazimo u kasnoj fazi kapitalizma, često ni ne pokušavamo da spasimo naše omiljene komade znajući da nas nešto novo uvek čeka iza ugla.
Od napada moljaca, pa sve do ogrebotina i mrlja koje žute tokom vremena, naša odeća može biti oštećena na bezbroj načina. Kako bismo prekinuli taj endless ciklus konstatnog čišćenja ormara i nove kupovine, prikupili smo savete profesionalaca koji ne samo da će pomoći da vaša odeća ostane očuvana nego će moći da traje (skoro) zauvek.
Neka pravila su logična sama po sebi, kao što su praćenje uputstava na etiketama, ali postoje i stvari koje možemo sami uraditi kod kuće poput pravilnog skladištenja i upotrebe sitnih trikova za pranje veša.
Saveti za održavanje odeće zbog kojih će vam vaš garderober biti zahvalan
Pletenina
Kako biste osigurali da vaši džemperi i pletene stvari izgledaju fresh kao i dana kada ste ih kupili važno je da znate da je način odlaganja za ovaj tip odeće jako bitan. Preporuka je da držite svoje komade od vune i kašmira na hladnom, suvom i mračnom mestu, poput fioka i udaljenih delova ormara. Pored ovoga, možete otići i korak dalje i opredeliti se za vakumske kese kako biste ih zaštitili od moljaca. Izbegavajte ofingere jer je ovaj tip odeće sklon rastezanju.
Što se tiče samog pranja, stručnjaci uvek savetuju hemijsko čišćenje. S obzirom na to da pravilna nega zavisi od samog tipa vune, posavetujte se sa vašom lokalnom radnjom za hemijsko čišćenje kako bi vaši komadi od vune i kašmira dobili odgovarajuću negu.
Antilop
Iako je održavanje odeće od antilopa nešto što stvarno treba prepustiti profesionalcima, sitne mrlje možete rešiti u kućnoj varijanti. Ukoliko imate malu mrlju od masti upotrebite stari trik koristeći gustin: pospite mrlju sa malo gustina i ostavite da prenoći kako bi upio mast. Sledećeg jutra samo otresite ostatke praha i vaš komad je spreman za nošenje. Kao preventivu možete koristiti i zaštitni sprej kako biste izbegli fleke od vode.
Kako bi vaše jakne od velura duže trajale, okačite ih na širu vešalicu i čuvajte u dobro provetrenoj prostoriji.
Veštačko krzno
Odeća od veštačkog krzna uglavnom zahteva hemijsko čišćenje, pa je najbolje da se posvetite preventivnoj zaštiti kako bi ovi komadi potrajali. Prašina i naslage se mogu otkloniti povremenim istresanjem, a neke mrlje se mogu ukloniti nežnim četkanjem krzna. Koristite jače ofingere za odlaganje ovih komada jer je ova odeća uglavnom teža. Za dodatnu protekciju koristite zaštitne vreće za jakne i kapute.
Koža
Ukoliko pažljivo vodite računa o kožnoj odeći, ona vas može služiti zauvek. Kako biste produžili vek kože preporučuje se da je redovno brišete vlažnom krpom u cilju otklanjanja površinske prljavštine i prašine. Za deep clean potražite sredstva za čišćenje kože, ali vodite računa da je ono predviđeno za tip kože koju posedujete. Pored toga, koža voli da bude hidrirana pa investirajte u sredstvo kojim ćete je podmazati kako bi ostala mekana još dugo vremena.
Tokom sezona kada nosite ovaj tip garderobe, čuvajte ih na ofingerima kako ne bi izgubili oblik, a u toplijim mesecima koristite vreće za jakne jer ćete na taj način sprečiti skupljanje prašine.
Somot
S obzirom na to da postoje različiti tipovi somota, postoje i različiti načini održavanja ove tkanine. Ipak, jedno pravilo je moguće primeniti na sve varijacije, a to je korišćenje rolera kako bi se redovno uklanjale naslage i otpali končići od tkanine. Još jedan način da vaša odeća od somota izgleda uvek novo jeste korišćenje pegle na paru. Umesto je možete peglati somot i običnom peglom, ali sa unutrašnje strane i uvek sa komadom materijala između pegle i odeće kako ne bi došlo do oštećenja od toplote.
Pročitajte i ovo: Zara vunena odeća koju biramo za capsule zimski garderober
Naslovna fotografija: instagram.com/nadiyalyalko
Dragana Miletić