Da bismo bile lepe, sveže, glatke, mirišljave i poželjne, moramo da obavimo hiljadu stvari, za koje nam treba vreme koje posvećujemo nezi i brizi o sebi. Self-care kultura nas upućuje da stavimo sebe na prvo mesto – i isprobamo sve moguće proizvode i rutine nege lica, kose, kože, noktiju…

I mi zaista u tome uživamo! Ko ne voli da isprobava razne tretmane, maske, pilinge i druge produkte za negu lepote? Naročito ako se pripremamo za sastanak od koga mnogo očekujemo. A pre svega, želimo da se pojavimo u punom sjaju, ženstvene, poželjne, samouverene.

Ali, pre nego što se pretvorimo u princeze, moramo da izvedemo transformativnu čaroliju. A dok to radimo, izgledamo prilično zastrašujuće. Zastrašujući self-care momenti se pojavljuju u mnogim romantičnim komedijama. Ono kad on očekuje da vidi nju, a ona ga ne očekuje, pa se pojavljuje sa zelenom maskom na licu, kose umotene u peškir. I ponekad oboje vrište.

Komični obrti često karikiraju situacije iz realnosti, ali ovde je karikatura prosto precrtana. Niko ne izgleda lepo i privlačno dok sprovodi razne tretmane za lepotu i privlačnost. I niko ne želi da ga posebna osoba vidi u tim trenucima.

Self-care kultura i seks – analiziramo uticaj beauty rituala na seksualnu želju

Self-care kultura javne privatnosti

Ali, self-care kultura je daleko iskoračila van privatne zone kupatila. Beauty influenserke nam stalno prikazuju sve korake nege i šminkanja i to nam je skroz normalno. Namenjeno je ženskim očima. Da nas poduči kako da primenimo razne trikove i proizvode, da prikrijemo nedostatke i istaknemo lepotu. Žene su to uvek radile. Ali nisu očekivale da i muškarcima to bude prihvatljivo.

Danas primamo poruke da nas on mora voleti izlepljene trakama, obložene maskama i načičkane raznim dodacima sa kojima idemo u krevet, jer što smo neprivlačnije kad zaspimo, to ćemo biti privlačnije kad ujutru ustanemo. Ako te ne voli kad izgledaš kao čudovište iz močvare, da li te uopšte stvarno voli?

Ali, kada da te voli, ako svake noći praktikuješ rituale lepote od kojih izgledaš kao veštica? Kad se ujutru preobraziš u lepoticu i odeš na posao? Za koga se doteruješ? Za sebe i svoje samopouzdanje koje prosipaš okolo, šarmiraš i obaraš s nogu. Sledeće pitanje je da li je to samopouzdanje zaista uslovljeno zahtevnim ritualima nege? Ceremonijama kojima si posvećena i od kojih zavisiš?

Slojevi proizvoda za kožu, štitnici za usta, maske za oči – da li to obezbeđuje da se osećaš dobro u svojoj koži? I šta radiš kad momak prespava kod tebe, ili ti kod njega? Odustaješ od noćnih rituala nege lepote i osećaš se ružno? Ili očekuješ da on bude skroz ok sa tvojim rutinama nege? Ili se mackate, lepite i umotavate zajedno?

Snapinst.app 476297467 18292302310244281 1608365003650550195 n 1080 min Da li self care kultura ubija seksualnu želju?

instagram.com/lianatambini

Da li rutina nege utiče na seksualnu želju

Self-care kultura propagira rutine nege koje su van pregovaranja. Ali, nemoguće je ne zapitati se, ko, u kontekstu univerzuma brige o sebi, ima mesta za seksualnu želju i spontanost?

U redu, možda nije u redu praviti paralelu između seksualne želje i rituala lepote. Seks postoji izvan klišea. I nije fer pretpostaviti da neko nema seks, jer ide u krevet sa proizvodima za negu (umesto sa partnerom). Međutim, u redu je zabrinuti se zbog potencijalne zavisnosti od rutina nege. I nije u redu izjednačiti svoje samopouzdanje i privlačnost sa napornim radom na održavanju lepote. Seksualnost stvarno, suštinski, nema veze sa izgledom, već sa energijom. Sa onim nečim fluidnim, što se oseća, a ne vidi.

Nećete biti više seksi, ako imate strogu rutinu nege. I nećete biti manje seksi, ako je preskočite.

Sa druge strane, self-care kultura podstiče ranjivost. Deljenje složenosti ovog procesa sa partnerom može biti oblik prisnosti i izloženosti. Ipak, izvan emocionalnih nijansi koje ovaj čin može da izazove, nazire se erotska praznina koja izaziva zabrinutost. Čini se da niko ne žrtvuje svoje rutinsko vreme da bi se približio svom partneru. Gubitak spontanosti je sve očigledniji. A možda i strah da nas druga osoba ne vidi nesavršene kakve jesmo. Da li je u pitanju potreba za kontrolom? Krijemo se iza maski noću i pažljivo prekrivamo svoje nedostatke danju? Moramo da se „prepravljamo“ i „popravljamo“ jer smo nedovoljno dobre i lepe, takve kakve smo?

Psihologija iza industrije lepote računa na našu nesigurnost.

Self-care kultura seksualne recesije

Self-care kultura nas drži opsednutim izgledom, a seksualna želja je iskrivljena stalnom brigom o imidžu, upozoravaju stručnjaci. A istraživanja sugerišu da žene koje brinu zbog izgleda, tokom seksa doživljavaju manje zadovoljstva.

Živimo u nečemu što bismo mogli nazvati seksualnom recesijom u eri u kojoj nas kult lepote vuče ka traganju za idealima koji su toliko udaljeni od ljudskog i prirodnog. Generacija Z ima seks u proseku samo tri puta mesečno, a trećina njih nema seks i po mesec dana (iako su u vezi), pokazuju istraživanja.

Izgleda da je estetika postala antiteza erotike – self-care kultura sugeriše ženama da daju prednost lepoti nad erotikom, da projektuju seksualnost, pre nego što počnu da se osećaju seksi. Disciplina brige o sebi je postala instrument negacije – nastojimo da uklonimo sve „znake života“ sa sebe. Bore, pore, fleke, salo – pretnja su bezličnom savršenstvu koje ionako ne uspevamo da postignemo.

A cena napora da budemo savršene je prevelika. Društveni status ne može biti važniji od spontanosti, osećaja i autentičnog povezivanja. Spoljašnji sjaj ne može biti važniji od unutrašnjeg. Savršenstvo ne postoji, ni u jednom segmentu življenja. Usklađenost je, međutim, više nego dovoljna. Sa sobom, svojom seksualnom energijom i svojom autentičnošću.

Pročitajte i ovo: Kako kultura neobaveznog seksa ugrožava žene

Naslovna fotografija: instagram.com/lianatambini

Brankica Milošević