Sigurna vezanost je jedini zdrav stil vezanosti koji u detinjstvu razvijamo sa roditeljima i starateljima i ona je osnova zdravih i ispunjavajućih odnosa. Tiče se dubokog poverenja, emocionalne povezanosti i osećanja bezbednosti. Razvijanje sigurne vezanosti može da poboljša vaše odnose i pruži snažan okvir za lični rast.
Težak je i višeslojan posao graditi zdrav partnerski odnos, ako sigurna vezanost nije u vašem iskustvu i morate se suočavati sa posledicama anskiozne ili izbegavajuće privrženosti (kod sebe i kod partnera), ali svesnost o tome sa čim se i zbog čega suočavate, kao i šta želite da postignete, pomoći će vam da istrajete, izlečite dete u sebe i naučite ga da gradi i održava sigurnu vezanost.
View this post on Instagram
Kako se sigurna vezanost razvija u partnerskom odnosu
Počnite tako što ćete upoznati i razumeti stilove vezanosti – upoznajte se sa teorijom vezanosti koja klasifikuje nezdrave stilove kao anksiozne, izbegavajuće i anksiozno-izbegavajući, prepoznajući sigurnu vezanost kao jedini zdrav oblik privrženosti. Shvatite da su ovi stilovi vezanosti oblikovani ranim životnim iskustvima, ali da se mogu modifikovati i razvijati tokom odraslog doba. Razumevanje stilova vezivanja uključuje uvid u sopstvene obrasce i uslovljenosti i rad na izgradnji bezbednog stila vezanosti.
Sigurna vezanost počiva na samosvesti i samopoštovanju – odvojte vreme da istražite svoje emocije, misli i ponašanja u odnosima i razmislite o svojim obrascima (ponašanjima i situacijama koje se ponavljaju), kako biste identifikovali okidače i prepoznali nesigurnosti kada se pojave u odnosu. Veća samosvest vam omogućava da bolje razumete svoje potrebe, preferencije i granice i da efikasnije komunicirate sa partnerom.
Emocionalna regulacija, odnosno, upravljanje emocijama je ključno za negovanje sigurne vezanosti. To znači prepoznavanje i prihvatanje osećanja onako kako se pojavljuju, dok istovremeno održavate svest da su to vaša osećanja, a ne vi sami i da možete odabrati da se ne prepuštate emocionalnim reakcijama, odnosno, impulsivnom delovanju, bez razmišljanja. Shvatite takođe da impulsivno nije isto što i intuitivno – daleko od toga. Impulsivna reakcija podstaknuta je i usmerena snažnim osećanjem – bes, ljutnja, uvređenost, žaljenje, krivica, strah – i ono što uradite pod nabojem, obojeno je tom emocijom i najčešće nije adekvatno i naročito ne rešava nijedan problem.
Pročitajte i ovo: Anksiozna vezanost – kako da je savladate u partnerskom odnosu
Intuicija nije emocija koju je teško zadržati u granicama, već tihi unutrašnji glas koji je teško čuti i poslušati. Mentalna stabilnost i unutrašnja tišina vam pomažu i kod kontrole impulsa i kod osluškivanja glasa intuicije kojim se oglašava vaše biće, dajući vam uvek tačna uputstva. Zato praktikujete tehnike koje pomažu da održite unutrašnji mir i upravljate svojim osećanjima, kao što su vežbe ukorenjivanja u sadašnjosti, vežbe disanja, meditacija, mantre, molitve…
Uravnotežen način razmišljanja i odlučivanje o akciji, naspram prepuštanja reakciji, umnogome pomaže da bezbedna vezanost postane vaš preovlađujući emocionalni stil vezanosti u partnerstvu, kao i u svim ostalim bliskim i važnim odnosima.
Naučite da komunicirate otvoreno i iskreno, jer to je temelj bezbedne veze – izrazite svoje potrebe, želje i brige sa iskrenošću i poštovanjem. Negujte veštine aktivnog slušanja, pokazujući iskreno interesovanje i empatiju prema drugima. Efikasna komunikacija pomaže uspostavljanju poverenja, produbljuje emocionalne veze i uči vas da rešavate konflikte na konstruktivan i zdrav način, bez optuživanja, krivice, emocionalne ucene i straha da ćete izgubiti partnera ako se konfrontirate i zauzimate za sebe.
View this post on Instagram
Razvijte poverenje i pouzdanost, koje sigurna vezanost traži. Budite dosledni, pouzdani, ispunjavajte i svoje obaveze i obećanja. Prepoznajte i izbegavajte ponašanja koja narušavaju poverenje, kao što je nepoštenje ili kršenje obećanja. Poverenje se neguje i gradi kroz male gestove i akcije tokom vremena i neka vam bude prioritet da budete pouzdani i podržavajući, pokazujući drugima da mogu da se oslone na vas.
Budite emocionalno dostupni, a to znači prisutni, zainteresovani i usklađeni sa emocijama i potrebama drugih. Stvorite siguran prostor za voljene osobe da izraze svoja osećanja bez osuđivanja i kritike. Ponudite podršku, empatiju i potvrđivanje, kada neko podeli svoju ranjivost. Negovanjem emocionalne dostupnosti negujete zdrave odnose i pružate sigurnu vezanost bliskim osobama.
Sigurna vezanost zahteva i zdrave granice i to je možda jedna od lekcija koje je najteže savladati. Kako da istovremeno budete podržavajući, emocionalno dostupni, puni poverenja i neosuđujući – i da ostanete takvi dok se suprotstavljate bliskoj osobi koja gazi vaše granice i ponaša se sa nepoštovanjem. Pa, naučićete i to i postepeno ćete ovladati onim nivoom umeća kojim se stvara i održava sigurna vezanost.
Pročitajte i ovo: Razlika između istinske povezanosti i toksične vezanosti
Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovepresets
Brankica Milošević