Želite da do Nove godine uvedete neku zdravu naviku u život? Imamo preporuku za vas. Somatski trening je siguran put do vašeg unutrašnjeg mira i zdravlja i značajno doprinosi smanjenju stresa. Kombinuje razne tehnike disanja, somatsko istezanje, vežbe za ravnotežu nervnog sistema i vođenu meditaciju te pomaže da se oslobodite napetosti.
Na društvenim mrežama ovaj trening je sada u trendu i više se fokusira na vežbanje uma nego tela. Somatski trening je nežan stil pokreta osmišljen da pomogne praktičarima da ojačaju vezu između uma i tela, oslobode se anksioznosti, pa čak i da izleče traumu. Iako je sličan jogi i vežbama disanja, ciljevi i tehnike su različiti, kao i pokreti. Ako ste se u poslednje vreme osećali loše, nosite se sa hroničnim stresom ili bolom, somatski trening bi mogao biti odličan za vas.
Šta je somatski trening?
Somatski trening je vežbanje uma i tela koje naglašava svest i povezanost sa našim telom. Fokusira se na unutrašnja iskustva i senzacije, a ne samo na spoljašnje pokrete. Somatski pokret vas podstiče da se prilagodite i istražite kako se vaše telo oseća u različitim položajima i aktivnostima. Somatski trening je na neki način holistički pristup isceljivanju koji koristi različite tehnike da bi se olakšalo emocionalno i fizičko blagostanje. Povezuje um i telo kako bi se oslobodile uskladištene emocije i energetske blokade u telu, što dovodi do većeg protoka, ravnoteže i harmonije u telu.
Kako izgleda somatski pokret?
Pokreti u somatskom treningu su često spori, nežni i pažljivi i uključuju jednostavno istezanje i vežbe koje se odnose na kontrolisano disanje i suptilne promene u vašem držanju. Često sadrže jednostavne radnje poput istezanja, kotrljanja i sporih prelaza koji podstiču dubok osećaj svesti. Somatski trening je takođe jedinstven, jer sadrži pandikulaciju, pokret dizajniran da vam pomogne da povratite kontrolu nad mišićima koji su postali hronično zategnuti usled stresa, ponavljajućih pokreta ili lošeg držanja. Sličan je istezanju, ali nije potpuno isti. Dok tradicionalno istezanje pasivno vuče mišiće, pandikulacija uključuje tri namerna koraka: sporu kontrakciju mišića (da bi se podigla svest i kontrola), nežno produžavanje mišića (za istezanje i oslobađanje napetosti), potpunu relaksaciju (omogućava telu da vrati svoje prirodno stanje mirovanja).
Koje su prednosti somatskog treninga?
Somatske vežbe nude niz prednosti, posebno za ljude koji žele da se izleče od dugotrajnog stresa i traume, uključujući: smanjenje stresa i anksioznosti, ponovno uspostavljanje osećaja sigurnosti u telu, ublažavanje bolova (glavobolje i bolove u stomaku), poboljšanje spavanja, emocionalno oslobađanje, bolju samoregulaciju, bolje raspoloženje. Kada je vaše telo zaglavljeno u režimu bori se ili beži, to može dovesti do niza dugoročnih negativnih efekata, uključujući probleme sa varenjem, bolesti, depresiju, umor, slab imuni sistem, probleme sa mentalnim zdravljem, poremećaje spavanja, hormonsku neravnotežu, povećanje telesne težine i još mnogo toga. Produžena aktivacija tog režima, onemogućava telu da pristupi suštinskim prednostima parasimpatičkog sistema (odmor i popravka), a somatska terapija je jedan od najboljih načina za aktiviranje parasimpatičkog nervnog sistema. Pored toga, pokazalo se da dodavanje somatskog treninga kao dela nečije večernje rutine značajno povećava kvalitet sna. Studije su pokazale da somatsko iskustvo može pomoći u smanjenju simptoma PTSP-a i depresije, kao i u smanjenju anksioznosti – a to sve utiče na san.
Kome se preporučuje somatski trening?
Preporučujemo somatski rad svima koji su zainteresovani da steknu dublju vezu sa svojim telom. Izuzetno je efikasan za pojedince koji su pod stresom, imaju pojačanu anksioznost i hronični bol. Svako može da ima koristi od somatskog treninga. Emocionalni simptomi koji ukazuju na potrebu za somatskim treningom tiču se osećaja stalnog umora, preopterećenosti, zaglavljenosti, anksioznosti. Što se tiče fizičkih simptoma, ako imate česte bolove u stomaku, probleme sa spavanjem, glavobolju, probleme sa crevima, bol koji traje duže od tri meseca, neobjašnjivi bol u grudima ili napetost mišića, somatske vežbe mogu biti veoma korisne. A ako ste doživeli traumu, somatske vežbe su jednako važne kao i terapija razgovorom, jer trauma pretežno živi u vašem telu.
Pročitajte i: “Lazy girl” vežbanje – idealno za sve one kojima trening nije na listi prioriteta
Naslovna fotografija: instagram.com/jasminsarakatariina
Marina Puzić