Špargla je biljka, iako slabo prisutna u našoj kuhinji, veoma hranljiva i postoji bezbroj načina da se spremi. Ona ima malu energetsku vrednost (100 grama daje samo 79 kJ ili 19 kcal), a hranljiva vrednost špargle je u sadržaju mineralnih sastojaka i vitamina. Od vitamina najbogatija je vitaminom C, ali sadrži i dosta beta-karotina (provitamin A) i gotovo sve vitamine grupe B. Postoje dve vrste špargli – bela i zelena, s tim što se razlikuju samo u načinu kako se uzgajaju.
Špargle je ponekad dovoljno politi maslinovim uljem ili puterom, a odlično se slažu i sa inćunima ili gorgonzola sirom. Ako planirate neki roštilj nije loše ni peći ih na žaru. Tradicionalno u Nemačkoj, ovo povrće se jede sa šunkom ili pršutom, kuvanim krompirom i holandskim sosom.
SASTOJCI:
– 800 g svežih špargli, količina za 4 osobe (meni se dopada kombinovanje belih i zelenih špargli)
– 300 g mladog krompira
– 200 g šunke ili pršute tanko isečene
– Limunov sok
– 150 g putera
– Sirće
– 4 žumanceta
PRIPREMA
Očistiti špargle tako što ćete iseći tvrdo dno i postepeno guliti dršku špargli. Bele špargle treba više čistiti, ali i zelene špargle ne treba ostaviti neočišćene kako ne bi bile drvenaste nakon kuvanja. Kada ih kuvate veoma je bitno da se vežu u snop i stave uspravno u dubok lonac sa vrhom na gore, a zatim se vrela voda nalije do polovine visine. Još bolje i ukusnije je ako se špargle kuvaju na pari. Špargle ne treba kuvati više od 10 minuta. Naravno ako ste lenji, možete ih skuvati obično u vodi, ali stručnjaci kažu da je ukus špargli na ovakav način najbolji. Krompir kuvati u posebnom loncu jer mu treba mnogo više vremena da se skuva.
U međuvremenu pripremite holandski sos. Za pripremu sosa, možete izabrati dve varijante. Ili kupite već gotov sos, ili ga sami spremite što je neuporedivo teže, ali i ukusnije. Zagrejte vodu i u nju stavite drugu posudu koju će voda da greje. U posudu sipajte malo limunovog soka i sirćeta, dodajte žumanca i kratko promešajte. Ne prekidajući mućenje, postepeno dodajte rastopljeni puter i mešajte dok smesa ne postane gusta i povezana. Vodite računa da masa bude glatka, takođe obratite pažnju i na temperaturu, jer posuda ne sme ni da se suviše ohladi, ni da bude suviše topla. Na kraju dodajte so i biber, i ako je potrebno dodajte još limunovog soka prema ukusu. Gomila posla i sudova, ali ako uspete ukus je božanstven.
Ono što vam preostaje je da sipajte skuvane špargle u tanjir sa krompirom i kriškama mesa i polijete ih sosom. Moj savet je da urolate špargle u pršutu i onda prelijete sosom.
Bon appetit!
Na kraju, zahvalio bih se svojim prijateljima iz Berlina, Judit i Bendžaminu, koji su me naučili kako da spremim ovo sjajno povrće.
Nikola Trajković je inženjer, pustolov i urbani kreativac. Zakleti Dorćolac koji najviše voli da živi svuda po malo. Život u Parizu i Istanbulu obogatio je način na koji doživljava modu.