Ako dozvolite da vam nešto smeta, a ništa ne preduzimate, to neizbežno vodi do frustracije i (prikrivene) ljutnje. Nezadovoljstvo se nagomilava i postajete preosetljivi i reagujete i na najmanje okidače – zbog nečeg bezazlenog se užasno naljutite, kao da je to važna stvar, dok zapravo, ta mala stvar predstavlja sigurnosni ventil i iza nje se krije veća stvar – ono što vam zaista smeta i uznemiruje vas. Na kraju, možete zaključiti da više ne možete da trpite i da podnosite, a partner zaista neće imati pojma šta vi to trpite i podnosite i zbog čega prekidate – on je možda uveren da je sve u redu i da vam je baš dobro zajedno.

Kada bez odlaganja i otvoreno pristupate onome što vidite kao problem (a partner možda ne vidi), sprečavate da dođe do takve apsurdne situacije, u kojoj partner raskid doživljava kao grom iz vedra neba, jer uopšte nije upoznat sa vašim osećanjima.

Nije garantovano da će partner promeniti ono što vam smeta, ali direktnim i otvorenim pristupom koristite mnogo zdraviji sigurnosni ventil, od onog već pomenutog, koji vam omogućava da u pravom smeru kanališete svoje nezadovoljstvo. Možda ćete uspeti da pronađete kompromis oko onoga što vam mnogo smeta, a svakako ćete se bolje osećati i više ceniti partnera, kad sa njim možete da razgovarate i kad vidite da je on zainteresovan da se bavi stvarima koje vama smetaju. Iskrenost u odnosu nije prijatna, i može oštro da ubode – ali ona povređuje samo vašu sujetu. Naučite da cenite i praktikujete iskrenost, umesto da prećutkujete ono što je vama važno, ili da se ljutite što vas partner proziva zbog nečeg što je njemu važno.

Držite otvorenim taj kanal komunikacije i koristite ga za lični i zajednički rast i razvoj, jer na taj način ispunjavate najdublju svrhu partnerskog odnosa.

Naslovna fotografija: instagram.com/wildheartslab

Brankica Milošević

Comments