Verovatno ste upoznati sa akupunkturom – alternativnom kineskom medicinom koja se bazira na tome da se koriste malene igle koje stimulišu tačke na vašem telu. Ali, postoji još jedna vrsta akupunkture koja se fokusira samo na ušne školjke i naziva se aurikularna akupunktura iliti aurikularna terapija. Osamdesetih godina prošlog veka, ova vrsta terapije postala je izuzetno popularna u SAD i praktikovala se onda kada je ljudima bila potrebna pomoć da se izbore sa određenim vrstama zavisnosti, kao što su pušenje ili problemi s ishranom.

Pored ovoga, akupunktura ušne školjke se koristila i za opuštanje, pa su se ljudi koji su se borili sa hroničnom anksioznošću i nemirima odlučivali za akupunkturu ušne školjke sa željom da im pritiskanje, odnosno bockanje, tih pressure points omogući da se nakratko opuste.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Emma Hoareau (@emmahoareau)

Šta je aurikularna terapija?

Unutar uha postoji na desetine akupunkturnih tačaka koje predstavljaju specifične sisteme, i mogu se koristiti u cilju održavanja zdravlja organizma. Akupunktura uha se može praktikovati zasebno ili u sklopu akupunkture celog tela.

Nekoliko medicinskih istraživanja koja su rađena 2017. godine pokazuju da aurikularna akupunktura pruža benefite u oslobođenju bola, ali je najefikasnija onda kada se praktikuje 24 časa nakon što bol počne da vas muči.

Aurikularna akupunktura se uglavnom povezuje sa antičkom Kinom i njenom alternativnom medicinom, međutim, šira upotreba je nešto modernija. Pedesetih godina prošlog veka, francuski lekar je prisustvovao kauterizaciji bola tako što je njegov kolega, iskusni praktikant akupunkture, tankim iglama izbockao ušnu školjku pacijenta. Zainteresovan za ovu metodu lečenja, doktor Paul Nogier je počeo da istražuje o samoj akupunkturi, a zatim se potpuno posvetio aurikularnoj terapiji.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Emma Hoareau (@emmahoareau)

Devedesetih godina, Svetska zdravstvena organizacija (WHO) kreirala je standardizovanu listu od 39 aurikularnih tačaka od kojih se 10 najčešće koriste jer su se pokazale kao najefikasnije. Tačke za glavu, vrat i čulne organe nalaze se u dnu uha, otprilike tamo gde bismo izbušili rupe kako bismo nosili minđuše.

Comments