More i sunce sasvim drugačije deluju na kožu sa aknama i na kožu sa rozaceom. Slana voda i sunce isušuju kožu, što prija koži sa aknama koja je masna i pomaže da se smire upalni procesi. Kod rozacee je stvar sasvim drugačija, primetićete da je crvenilo mnogo gore, da se raširilo, koža je crvenija nego pre i peruta se.

Jedna stvar u nezi kože koje osobe sa rozaceom ne smeju  nikako da propuštaju jeste svakodnevno stavljanje SPF kreme sa zaštitnim faktorom od minimum 30. Nanosite kremu više puta dnevno, mažite je stalno, kad god osetite da se malo osušila, nebitno koje je godišnje doba u pitanju.

Još jedna stvar koja je obavezna kod osoba sa rozaceom jeste hidratacija kože. Ovakva koža je mnogo suva, nije samo dehidrirana. Zato obavezno mažite hidratantne kreme i na nju nanosite dovoljno ulja.

Takođe, koža sa rozaceom ne treba da prolazi kroz mehanički piling, jer će se tada crvenilo pogoršati. Zabranjeno je bilo kakvo trljanje. U suštini, kožu dodirujte samo kada se umivate i na nju mažete kremu. Preporučujemo vam da upotrebljavate najblaže hemijske pilinge, kao što su mandelična i azelaična kiselina.

Dalje, biće vam potrebna krema za rozaceu, umivalica i micelarna voda. Svi ovi proizvodi treba da budu prilagođeni rozacei, odnosno najosetljivijem tipu kože.

Izbegavajte direktno izlaganje suncu, začinjenu hranu, jaka pića i pijte mnogo vode. Imajte strpljenja, jer čak i uz pravilnu negu, potrebno je mnogo vremena da koža sa rozaceom postane hidrirana i glatka.

Pojedini tipovi rozacee se leče uz pomoć antibiotika, zato što nastaju usled razmnožavanja bakterija na licu. Zato, ako sumnjate da imate ovo stanje, obavezno se obratite dermatologu koji će tačno odrediti vaš tip rozacee i dati vam odgovarajuću terapiju.

Naslovna fotografija: instagram.com/skincare

Jovana Petković

Comments