Kao da ljubav podleže bilo kakvim okvirima.
Sve te sputavajuće modele, aranžmane u kojima je ljudima dozvoljeno da praktikuju međusobnu naklonost, strast, povezanost, privrženost, smislili su neki proizvođači brendova. A samopoštovanje je odličan brend. Super zvuči. I ima moć da ti izazove osećanje krivice, momentalno. Kao, šta, ti pristaješ na takav odnos? Pa ti treba da poradiš na samopoštovanju. Dobar seks, hmm, hmm, da li ti je zapravo potrebno da se osećaš iskorišćeno i podređeno da bi imala ono što doživljavaš kao dobar seks? Cccc… Ti si žrtva i potrebno ti je da postaviš zdrave granice, da izgradiš samopoštovanje, da tražiš ono što ti treba, da u vezi primaš onoliko koliko daješ… Da trguješ i kalkulišeš, jer takvu te voli potrošačko društvo.
Kao da je ljubav nešto osim davanja.
Možda moraš da daješ sve što imaš, svakome ko ti se nađe na putu. Možda povremeno sretneš neke koji umeju da uzvrate. A možda ne. Možda ti se učini da si pronašla onog ko ima iste kapacitete za davanje kao i ti, pa provedeš sa njim neke godine svog života, a on te onda izda i nestane. Čime si zaslužila izdaju? Šta ćemo sa samopoštovanjem, kad se ruši struktura života, kad gubiš nešto u šta si duboko verovala i u šta si uložila sve bez ostatka? Samo što se tu postavlja pitanje preživljavanja, a ne zasluge i nepravde. Postavlja se pitanje disanja i kucanja srca.
Kao da je nešto bitnije od disanja i preživljavanja. Kao da te ljubav ne dovodi uvek do suštinskog, ogoljenog i najbitnijeg. Bez ikakvih gaća.
Ljubav koju zaslužuješ je ona koju si u stanju da pružiš. Kao da je ikada išta u bilo kom aspektu veze, života i opstanka drugačije, kada dospeš do suštine.
Pročitajte još i ovo:
Prijateljska zaljubljenost i zašto ona smeta svima oko vas
Psihološka mapa ljubavi – zaljubljenost, požuda, ljubav
Da li je zaljubljenost ili samo požuda?
Zapratite svoj omiljeni magazin na Youtubeu, Instagramu, Facebooku, Twitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.
Izvor fotografija: www.fashioneditorials.com
Aleksina Đorđević