Znate onu dobro pozatu činjenicu – muškarci su nekako još više hot kada osede. Žene svih generacija “padaju” pred fotografijama Džordža Klunija, ili Šona Konerija iz malo starijih dana, i sigurni smo da je bar pola tog pada otišlo upravo na sedu kosu. Ipak, kada su žene u pitanju, pravila su drugačija (oh, prosto nemoguće), i već prve sede učimo vešto da prekrivamo. Krećemo da se farbamo veoma rano, i čim vidimo sede u panici zovemo mamu, sestru i najbolju drugaricu, i dramatično izgovaramo “ostarila sam!” Ali, došlo je došlo vreme da se tabu oko žena i sedenja razbije, da prihvatimo da je sedenje neminovan i prirodan proces koji čeka svakoga od nas, i koji uopšte sa sobom ne mora nositi negativnu konotaciju. I izgleda da se to zaista i ostvaruje, jer seda kosa je, verovali ili ne – u trendu. Da, i mi isprva nismo bili sigurni da li smo to dobro uočili, ali sada smo gotovo sigurni. Mnogi frizerski saloni dobijaju zahteve za “grey blending” – a šta ovaj tretman podrazumeva, i zašto mi uopšte sedimo, pročitajte u nastavku teksta.
Šta je zapravo seda kosa?
Jedan od najviše pretraženih tagova u proteklom periodu na Pinterestu je upravo #goinggray, pa ako ste i vi počeli da sedite, evo prvo malo korisnih informacija – koje će vam pojasniti šta se to zapravo dešava sa vašom kosom. Kada sedite, vaša kosa jednostavno gubi svoj pigment. Ova depigmentacija izaziva da vaša kosa postane bela, i ona zapravo ni u jednom trenutku nije siva, kao što često čujemo ili kažemo. Ona samo izgleda sivo, usled svoje bliskosti i isprepletenosti sa pramenovima tamne kose koji još uvek nisu izgubili pigment.
Zašto sedimo?
Drugo važno pitanje je – zašto sedimo, i zašto neko sedi više, neko manje, neko brže a neko sporije, neko u ranijim godinama a neko tek u kasnoj starosti. Iako sedenje može biti izazvano stresom, ono je najčešće jednostavno prouzrokovano genetikom i starenjem. Ukoliko su vam roditelji rano osedeli, velika je verovatnoća da ćete i vi isto tako. U proseku, do pedesete godine života, ljudima polovina kose postane seda. Takođe, anemičnosti ili nedostatak kompleksa vitamina B12 utiču na prerano sedenje kose.
Da li nam kosa “posedi” ili izraste seda?
U suštini, i jedno i drugo. Sedenje se dešava kada protein iz naše dlake, koji proizvodi melanin (koji daje boju našoj kosi) praktično prestane da radi, kao da se isključio. Tada naša dlaka u boji iznenada postaje u potpunosti bela, bez ikakvog međuperioda. Nakon toga, naša kosa nastavlja u svom standardnom ritmu da raste i opada, te nam i sede dlake počinju rasti, zajedno sa onima u boji.