Kada razmišljamo o stilu u filmovima, često nam prvo padnu na pamet ostvarenja koja se direktno bave modom. Međutim, postoji čitav niz filmova koji, iako im moda nije centralna tema, obiluju nezaboravnim stilskim momentima. Kroz pažljivo odabrane kostime, ovi filmovi ne samo da doprinose narativu, već i stvaraju vizuelni identitet koji ostaje dugo u sećanju gledalaca. Ovo su stylish filmovi koji nisu o modi ali će vas oduševiti svojom stilskom perfektnošću i inovativnim pristupom kostimografiji.

Stylish filmovi koji nisu o modi: TOP 5 lista favorita

Ovo su most stylish filmovi koji će vas oduševiti svojom stilskom perfektnošću i inovativnim pristupom kostimografiji.

Annie Hall

Ova nekonvencionalna romantična komedija ne samo da je preispisala pravila žanra, već je postavila i nove modne standarde. Diane Keaton, u ulozi Annie, postala je prava modna ikona zahvaljujući svojim krojenim odelima koja su označila prekretnicu u evoluciji androgenog stila. Njen izgled, koji kombinuje muške košulje, kravate, prsluke i pantalone sa ženstvenim detaljima, prikazao nam je žensku modu kasnih sedamdeseti godina prošlog veka. Kostimograf Ruth Morley stvorio je vanvremenski stil koji je istovremeno opušten i sofisticiran. Posebno upečatljiv je Anniein beli sako sa crnom kravatom, koji je postao sinonim za Woody Allenov film. Ova modna estetika nije samo odražavala Anniein karakter, već je i simbolizovala promene u društvu i položaju žena tog vremena.

Clueless

Film koji je definisao modu devedesetih za čitavu generaciju. Pratimo Cher Horowitz i Dionne Davenport, bogate tinejdžerke iz Beverly Hillsa, koje se bore da poprave svoje ocene, ali i da održe status modnih ikona svoje srednje škole. Kostimografkinja Mona May stvorila je garderobu koja je postala instant klasik. Žute karirane suknje i sakoi, mini suknje sa čarapama do kolena, i slip haljine u pastelnim bojama postali su must-have komadi za tinejdžerke širom sveta. May je vešto kombinovala high-end dizajnerske komade sa vintage odećom, stvarajući izgled koji je istovremeno luksuzan i pristupačan. Posebno upečatljiva je Cherin beli Calvin Klein slip suknja, koji je postao sinonim za minimalizam devedesetih godina prošlog veka. Film je takođe popularizovao upotrebu tehnologije u modnoj industriji, sa Cherinim kompjuterizovanim ormarom koji je postao predmet želje mnogih tinejdžerki.

Matrix

Sestre Wachowski su 1999. godine stvorile film koji je postavio estetske, tehničke i narativne standarde za distopijski žanr. Kostimografkinja Kym Barrett stvorila je legendarni izgled koji je postao sinonim za futurističku eleganciju i buntovništvo protiv sistema. Dugački crni kožni mantili, uske crne majice i pantalone, i naočare za sunce bez okvira postali su instant prepoznatljivi elementi Matrix stila. Barrett je vešto kombinovala elemete cyber-punk estetike sa klasičnim krojevima, stvarajući izgled koji je istovremeno futuristički i vanvremenski. Posebno upečatljiv je Trinityin sjajni crni latex kombinezon, koji je postao simbol ženske snage i seksepila. Ova modna estetika nije samo odražavala distopijsku prirodu sveta Matrixa, već je i simbolizovala borbu protiv konformizma i kontrole. Uticaj Matrixa se mogao prometiti na visoku modu, inspirišući dizajnere poput Alexandra McQueena i Johna Galliana.

Marie Antoinette

Sofia Coppola nas je 2006. godine odvela na vizuelno putovanje kroz život francuske kraljice. Kostimografkinja Milena Canonero stvorila je garderobu koja meša istorijsku autentičnost sa savremenim senzibilitetom. Raskošne rokoko haljine u pastelnim bojama, ukrašene čipkom, mašnama i cvetnim detaljima, postale su zaštitni znak filma. Canonero je vešto ubacila i moderne elemente, poput para Converse patika koje se na trenutak pojavljuju u kadru, stvarajući zanimljiv kontrast između prošlosti i sadašnjosti. Posebno upečatljiva je scena probanja cipela, gde vidimo niz Manolo Blahnik kreacija koje su dizajnirane specijalno za film. Ova modna estetika nije samo dočarala raskoš Versaja, već je i simbolizovala Marie Antoinetteinu mladost i želju za slobodom. Film je imao značajan uticaj na modu, inspirišući dizajnere da u svoje kolekcije unesu elemente rokokoa i pastelne boje.

In the Mood for Love

Kostimograf William Chang Suk Ping stvorio je garderobu koja je postala integralni deo narativa. Maggie Cheung nosi niz prelepo krojenih haljina, tradicionalnih kineskih haljina koje su prilagođene modi šezdesetih godina prošlog veka. Svaka haljina je pažljivo odabrana da odražava emocionalno stanje likova, kao i atmosferu filma. Boje variraju od dubokih crvenih i zelenih tonova do suptilnijih nijansi bež i sive. Tony Leung Chiu-wai nosi niz elegantnih odela koja savršeno odražavaju modu Hong Konga tog vremena. Posebno upečatljiv je crveni mantil koji Maggie Cheung nosi u nekoliko ključnih scena, koji postaje simbol potisnute strasti između glavnih likova. Ova modna estetika nije samo dočarala period, već je i postala sredstvo za izražavanje emocija koje likovi ne mogu verbalno da iskažu.

Pročitajte i ovo: Najveći filmski hitovi koji stižu 2025. godine

 

Nikola Gudelj

Comments