Danas svaka skincare lista sadrži kremu sa zaštitnim faktorom i to nije nikakva slučajnost. Kreme sa SPF-om su must već godinama unazad i o njima se priča više nego ranije. Kada smo bili klinci, roditelji su nam mazali kreme sa zaštitnim faktorom isključivo kada smo išli na plažu, kako ne bismo izgoreli zbog direkne izloženosti suncu. Ali, kada dođe do opekotina od sunca – malo je reći da je oporavak kože težak. Od jogurta preko kiselog mleka, sve što sledi je mučno, a strašno je kada pomislimo na to koliko je koža oštećena. Šta se zapravo dešava sa našom kožom kada izgori i zašto sada stalno pominjemo važnost svakodnevnog korišćenje SPF-a?

Šta se dešava sa vašom kožom nakon što izgorite od sunca?

Opekotina i crvenilo na koži je, zapravo, oštećenje DNK koji se nalazi u gornjem sloju ćelija kože. Sunce emituje tri vrste UV radijacije: UVA, B i C. UVC upija atmosfera Zemlje dok A i B zraci udaraju o Zemlju i odbijaju se nazad. Tako odbijeni zraci udaraju o našu nezaštićenu kožu. UVB zraci dopiru samo do epidermisa, kako nazivamo površinski sloj naše kože, dok UVA zraci uspevaju da dopru dublje.

Fotoni koji prenose svetlost iz UVA zraka su u direktnoj komunikaciji sa našom kožom i, zapravo, su čestice koje oštećuju protein i njegovu membranu, kao i DNK koji se nalazi u koži. Fotone iz UV zraka apsorbuje DNK, koji može da istrpi određenu količinu, sve preko toga ne uspeva da se na željen način poveže sa DNK.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Emma Hoareau (@emmahoareau)

Kada prevelika količina UV zraka dopre do DNK i sa njim se ne poveže kako treba, DNK prestaje sa replikacijom i ćelije počnu da se fokusiraju na popravku nastale greške. Zbog previše pogrešnih povezivanja UV zraka, i DNK ćelije otpočinju samodestrukciju. Onog momenta kada ćelije sa površine kože ovo detektuju – počinju da proizvode molekule za pravljenje imunih ćelija u koži, što dovodi do pucanja krvnih sudova i izlivanja krvi u prostore između ćelija. Kada se prostor između ćelija ispuni krvlju popucanih kapilara, naša koža postane crvena i upaljena. Nakon nekoliko sati na koži, koja je bila izložena jakom suncu, nastaju i plikovi.

Koža posle opekotine od sunca počinje da se regeneriše zbog čega se peruta ili se može potpuno skinuti u jednom jedinom sloju. U tom sloju koji se kida, nalaze se sve izumrle ćelije kože zajedno sa DNK, i time što ih uklanjamo – pravimo mesto za rast novih i zdravih ćelija.

Comments