Kada kucate pore na Google pretraživaču, jedan od najčešćih upita jeste “kako suziti pore”, “proširene pore” i tome slično. Izgleda da proširene pore zaista predstavljaju estetski problem, jer funkcionalni nisu. Proširene pore samo čine da koža lica ne izgleda glatko, već da se vidi njena tekstura.

No, kakve god vaše pore bile, sa njima je sve u redu. Sam problem je u jeziku, kažemo “otvorene” i “zatvorene”, iako one nemaju mišiće da mogu da se otvaraju i zatvaraju. One su samo više ili manje vidljive. Možete učiniti neke stvari koje će uticati na to da se pore manje vide, ali ako već nisu prirodno sužene, ne možete mnogo toga da uradite po tom pitanju. Ipak, evo nekih vizuelnih trikova.

Da biste znali da uklonite posledicu, morate da pronađete uzrok, zato idemo redom.

Pore su “prozori” na koži

Kroz pore koža diše, to su mali otvori na koži koji imaju prostor za folikule dlake. Postoje dve vrste pora. Prve luče sebum, druge luče znoj. One omogućavaju da naša koža ostane zdrava, da u nju uđe sve što nam je potrebno, izađe sve što nije, omogućavaju vam da se rashladite i da vaša koža bude hidrirana.

Prosečna odrasla osoba ima oko 5 miliona pora na čitavom telu, dok se na licu nalazi oko 200 hiljada. Pore su različite na različitim delovima tela, negde se manje, negde više vide.

Šta uzrokuje da pore postanu vidljive?

Vidljivost pora je najčešće determinisana genetikom, ali postoje i razni drugi faktori koji mogu uticati na to da one postanu proširene. Na primer, ako vaša koža luči previše sebuma, kao rezultat toga, dobićete proširene pore.

Ako se u porama skuplja prljavština, sebum, šminka – prirodno je da će biti proširene.

Takođe, pore postaju vidljive i starenjem. Usled sve manje kolagena, koža se opušta, a pore se šire.

Nekada se razlog proširenih pora može kriti i u tome što ne vodite računa o koži onako kako bi trebalo. Ne radite redovan piling, ne skidate šminku sa lica pre spavanja, niste pronašli negu koja odgovara vašoj koži.

Još jedna stvar koju je potrebno naglasiti jeste da sunčevi zraci oštećuju kožu – te je i sunce jedan od uzroka proširenih pora. Ako je to razlog, onda je rešiv tako što ćete svaki dan više puta dnevno nanositi sloj SPF kreme.

Mit je da se pore otvaraju i zatvaraju

Pore nisu vrata da bi mogle da se otvore i zatvore. No, na izgled pora utiče širenje ili skupljanje krvnih sudova. Te, ako želite trenutno sužene pore, dovoljno je da se umijete ledeno hladnom vodom.

Takođe, zato je kada odete kod kozmetičara potrebno da naparite lice, kako bi se krvni sudovi raširili, kao i pore, što omogućava lakše ceđenje bubuljica i mitisera.

No, ovo je samo privremeni način kontrolisanja pora, jer posle nekog vremena one će se vratiti u svoju prirodnu veličinu.

Kako se možemo otarasiti vidljivih pora?

Vrlo teško. Jednom kada se pore rašire, odnosno postanu prirodno široke, povratak nazad je gotovo nemoguć. No, dobra vest je da možete da učinite da izgledaju manje.

Takođe, uzmite u obzir da ako ne negujete kožu, široke pore mogu dodatno da se rašire. Zato je potrebno da imate svoju, specifičnu skin care rutinu i redovno je primenjujete.

Prvi korak u toj nezi jeste SPF sa faktorom 30, do faktora 50. Radite piling kože minimum dva puta nedeljno, u zavisnosti od tipa vaše kože. Koža sa rozaceom je suviše osetljiva, zato je njoj dva pilinga nedeljno maksimum koji ne bi trebalo da prelazite.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Emma Hoareau (@emmahoareau)

U toku letnjih dana štitite kožu, ne samo SPF-om, već šeširima, kačketima i naočarima. Držite lice stalno u senci.

Kod sužavanje pora od pomoći mogu biti i salicilna kiselina, glikolna kiselina, alfa hidroksi kiselina, retinol i šminka sa blagim sastojcima. Obavezno koristite prajmer pre nego što nanesete šminku. On ne samo da pomaže da šminka ostane na mestu već i daje efekat suženih pora.

Naslovna fotografija: instagram.com/skincare

Jovana Petković

Comments