“Koštičavu kuću” UID arhitekte dizajnirale su za tročlanu porodicu. Stan obuhvata prostor prilagođen osnovnim životnim funkcijama, koji se proteže i u spoljašnjosti i u unutrašnjosti. Jedan deo kuće ukopan je u zemlju, kao neka vrsta privatnog područja, a spoljašnji, gornji deo proteže se iznad u vidu četvrtaste kutije od šperploče, čime je “jama” pokrivena. Paneli od kojih se kuća sastoji pravljeni su od kedrovine, a podovi od trešnjinog drveta.

slika 1 najudobnije je u prirodnom UID Architects: Koštičava kuća u Okajami u Japanu

Najudobnije je u prirodnom

Stakleni zid propušta prirodnu svetlost iz spoljašnjosti u jamastu unutrašnjost, čime obasjava kompletan životni prostor. Taj stakleni zid stvara vizuelni kontinuitet sa spoljašnje strane, čime se stvara kontrast i utisak da kutija “teče” kroz vazduh, što se pominje čak i u osnovnim principima Vitruvijeve (Vitruvi) arhitekture.

slika 2 zanimljiv dotok svetla UID Architects: Koštičava kuća u Okajami u Japanu

Zanimljiv dotok svetla

Primarna struktura sastoji se od koncentričnih cilindara za stanovanje. Mnogi odvojeni nivoi sadrže male vrtove i određene programske elemente. Zbog velike količine drveta u zakrivljenim površinama kuća izgleda toplo i udobno, a kružna forma daje osećaj zaštite.

slika 3 sve na dohvat ruke UID Architects: Koštičava kuća u Okajami u Japanu

Sve nadohvat ruke

Za te fenomenalne ideje o životnom prostoru na 115 metara kvadratnih zaslužni su arhitekte: Jastuka Koniši (Yasutaka Konishi), Takeši Kaneko (Takeshi Kaneko) i Tošija Ogino (Toshiya Ogino).


Danijela Milovanović bavi se pisanjem i od pisanja beži. “Pisac je neko kome je pisanje mnogo teže nego drugim ljudima”, Tomas Man.

Comments