Slika 1 Umetnost stripa: XKCD

I dalje ste u krevetu, zar ne?

Potpuno tačno. Ili, ako nemamo laptop, sedimo goli (uvek smo spremni, nikad se ne zna) ispred “običnog” kompjutera. Ponedeljkom, sredom i petkom, prva stvar koja me čeka na desktopu upravo je ovaj internet-strip “XKCD”. Delo koje je još 2005. stvorio fizičar Rendal Manrou (Randall Munroe), kada mu je jednog dana dosadilo da bude inženjer robotike. Tako je nastao ovaj (veb)strip romanse…

Slika 11 Umetnost stripa: XKCD

Moram da nabavim Zener diodu

Sarkazma…

Slika 12 Umetnost stripa: XKCD

Ma, nije moguće

Matematike…

Slika 2 Umetnost stripa: XKCD

Ako staviš nogu na sto i ako uzmemo ove merdevine i...

I jezika…

Slika 13 Umetnost stripa: XKCD

Možete li onda da mi date Platonov broj telefona?

… A uvek je neozbiljan. Ozbiljno neozbiljan.

Slika 7 Umetnost stripa: XKCD

Ozbiljno?

Kada povremeno podignem pogled sa monitora, obično pogledam u zid iza sebe. Zato što je izlepljen svim izdanjima ovog stripa koja su do sada izašla. Zato što sam fizičar ili ću bar za nekoliko godina zvanično postati to. Mi, naučnici (fizičari, inženjeri, matematičari… dobro, i programeri), kao i svi ostali, volimo da se šalimo – samo što naše šale obično uključuju naprednu matematiku i Higsove (Higgs) bozone, a to baš ne odgovara ostatku sveta. Znate, onima koji se bave humanističkim naukama. Zato je Rendal za nas stvorio svet u kome nas svi razumeju. Osim zalutalih humanista.

Slika 3 Umetnost stripa: XKCD

Čaša vode? Tu je. Akcelerator? Tu je. I sad čekamo

Naravno, svi su dobrodošli. Svi mi imamo štrebera skrivenog duboko u sebi, koji samo čeka da ugleda naučnu referencu u stripu… I da je shvati. Strip je prepun takvih pošalica i zaista, ako vas ne zanimaju prirodne nauke u bilo kom obliku, često će vas zbuniti kao i bilo koja diferencijalna jednačina. A onda ćete otvoriti Wikipedia-u, kako biste se iskobeljali i dospeli do slatkog humora.

Slika 4 Umetnost stripa: XKCD

A vi ste sa Likovne? Nema problema, sad ću da vam objasnim

U pojedinim trenucima (mnogo više u ranijim izdanjima), strip ima jaku umetničku notu. Često je bez teksta, dok je isto toliko često u svetu u kome fizika razmišlja o ljubavi. Humor, najčešće veoma naučnički, ima notu “Letećeg cirkusa Montija Pajtona” (Monty Python’s Flying Circus).

Slika 5 Umetnost stripa: XKCD

Bumerang?

Slika 6 Umetnost stripa: XKCD

Dobro, ona je otišla, ali možda se sledeći put umesto bumeranga vrati nešto drugo

Tu su naravno i veoma očekivane reference (koje obožavamo!) na naučno-fantastične filmove (najčešće “Firefly” -> “Serenity”, “Star Wars”), prikazane na neočekivan način.

Slika 8 Umetnost stripa: XKCD

Ko ne voli Samer Glau?

Slika 9 Umetnost stripa: XKCD

Čuj, ko je davao ime ovom brodu?

A sada otvorite sajt stripa. Možda ćete se prepoznati u nekoj epizodi, možda ćete naučiti kako da izbegnete crveno svetlo na semaforu putem (ne)dozvoljenih manevara. Možda ćete zaviriti u taj jedinstven svet i pročitati svih hiljadu epizoda u jednom dahu (još malo, pa ćemo stići do okruglog broja, kao što je 1024). Uživajte…

Slika 10 Umetnost stripa: XKCD

It never gets old


Stefan Ignjatović živi u svetu Daglasa Adamsa. Rodjen je kao Džedaj, i postaće naučnik da bi jednog dana napravio svoj Lightsaber. Vozi narandžast auto, sa narandžastim felnama, i planira njime da obidje svet, i možda malo više…

Comments