Prethodne tekstove iz serijala “Vodič kroz gastro partijanje” možete pročitati ovde.
Sa krizom nikad nije lako. Nepredvidiva je i dosadna. Šta kada je tu u baš nezgodnom trenutku? Ja kažem: “brašno u ruke i mesi”! Testo ne mora da bude dosadno i jednolično, jer vam otvara vrata brojnih kombinacija začina, nadeva i umaka. U bilo koje testo, makar to bilo i ono najobičnije za palačinke, možete da ubacite neki zanimljiv začin koji će ga poslati u potpuno novu dimenziju. Spektar namirnica i začina koje možete da iskoristite je veoma širok.
Za najlepša testa vam ne treba ništa više od brašna, soli, kvasca, praška za pecivo, maslinovog ulja i eventualno putera, a svako od njih možete da oplemenite svežim povrćem, začinskim biljem, sušenim mesom ili raznim sirevima.
Kvalitetan i lep sir količine od samo 100g može da vas košta od 100 do 300 dinara i sasvim je dovoljan za bilo koju količinu testa jer će vam i služiti kao začin, a ne kao glavni sastojak. Ne plašite se da isprobavate i da sa police u marketu uzmete nešto što nikad do sada niste. Ako vam se to što ste kupili ne svidi onda su vam, ako ništa drugo, gastronomski vidici prošireni barem za 100g sira. A u krajnjem slučaju će se svideti nekome od gostiju, ako nije vama.
U marketima možete da kupite pakovanje smrznutog lisnatog testa od 500g koje u proseku košta oko 120 dinara, a od kojeg možete da napravite sve što vam padne na pamet. Količina testa je taman tolika kolika je i kada sami mesite neko drugo testo.
Nadevi – bezbrojni. Priprema – nikad lakša. Pečenje – od 10 do 15 minuta.
Dobar baget u pekarama košta oko 70 dinara. Od jednog bageta sigurno možete da isečete 10-15 kriški hleba koje možete da pospete maslinovim uljem, sitno sečenim paradajzom, bosiljkom i belim lukom – kombinacija iz snova. Cena duple mere: oko 200 dinara, računajući i paradajz.
U sopstvenoj režiji možete da napravite testo za mini tartove od brašna, margarina i soli koje možete da filujete povrćem i parmezanom. Cena jedne mere: 200-250 dinara.
Umak od jogurta je nešto što će se sigurno svima svideti, a iziskuje posao od pet minuta i kupovinu u vrednosti od 80 dinara.
Obični začini su jeftini, sveže začinsko bilje na pijaci košta od 15 do 30 dinara kada mu nije sezona, a duplo je jeftinije na proleće i u toku leta. Specijalne začine kupite onda kada vam je u džepu novčanik umesto krize, jer njih nećete koristiti tako često, a isplatiće vam se svaki dinar.
Sveže povrće, ono koje je u sezoni, po pravilu je jeftino. Paradajz sada košta 180 dinara po kilogramu, a za nekoliko meseci ćete ga kupovati i za 50 dinara. Kupovina i konzumiranje sezonskih namirnica je zlatno pravilo kojeg bi trebalo svi da se držimo, ne samo zbog novčanika, već i zbog prirodnog poretka stvari koji treba da poštujemo. U krajnjem slučaju zimi nikada nećete pojesti tako dobar paradajz kao u junu, ako ćemo samo o ukusu. Meni je to dovoljan argument. Kupujem ga samo za termičku obradu, nikako za svežu salatu.
Mafini sa spanaćem i gorgonzolom su izdašni i ukusni. Gorgonzolu možete uvek da zamenite nekim drugim običnijim sirom ako niste u situaciji da je kupujete. Mada, količina koja je potrebna u ovom receptu vam traži 120 dinara dok biste isto novca dali za neki običan sir koji nema tako jak ukus, pa biste morali da stavite daleko veću količinu. Napravite ih i dan ranije ako treba, jer su veoma “poslušni”, a ukus im bude sve lepši sa svakim satom koji prođe. Umesto spanaća slobodno koristite i blitvu, zelje ili neku sličnu namirnicu.
Sastojci:
400g smrznutog spanaća
400ml jogurta
2 jajeta
200ml ulja
300g brašna
50g kukuruznog brašna
1 prašak za pecivo
1 kašičica sode bikarbone
100ml vode
100g gorgonzole ili drugog sira
2 mlada crna luka
peršun
so, biber
badem za posipanje
Priprema:
Uključiti rernu na 200 stepeni, a plehove za pečenje mafina premazati uljem ili margarinom. Pomešati brašno, kukuruzno brašno, ulje, jaja, vodu, jogurt, prašak za pecivo i sodu bikarbonu u glatku i retku masu. Dodati odmrznut i na malo ulja kratko propržen spanać, izmrvljenu gorgonzolu, seckani luk, sitno seckani peršun, a zatim i so i biber po želji. So možete i da izostavite zbog sira koji je već slan. Sve dobro izmešajte da se spanać i sir ravnomerno rasporede po testu. Punite kalupe skoro do vrha, pospite bademima po želji i pecite oko 20 minuta u zagrejanoj rerni. Pleh sa ispečenim mafinima ostavite na vlažnoj krpi barem 10 minuta. Ako je potrebno, tankim nožem odvojite ivice mafina sa zidova pleha, pa mafine preručite u posudu za serviranje.
Prijatno!
Milica Cvetković je strastveni gurman i nepopravljivi hedonista. Sanja o KitchenAid mikseru, sopstvenom kuvaru i školovanju u Parizu. Autor je bloga Milin kuvar, zbirke samostalnih i adaptiranih recepata. Vole je svi kojima je ikada kuvala.