U kuhinji je mašta jedini alat koji vam treba. Ok, i papir i olovka. Kada pripremate hranu za više ljudi, papir i olovka uvek završavaju veliki deo posla.

Bitno je staviti sve na papir: listu jela koje biste spremali, namirnice koje su vam potrebne i mesta gde ih kupujete, broj gostiju, takođe i odvojiti jela koja se mogu spremiti ranije od onih koja čekaju poslednji momenat, vreme pripreme jela koja čekaju poslednji momenat kako biste njihovu pripremu pravilno rasporedili u toku dana, odrediti dan kupovine, napraviti spisak namirnica za kupovinu i napisati velikim slovima “sledi ovaj spisak“, jer je svaka druga kupovina besmislena.

Znam ja, odlazila sam u markete sa idejom da će mi već nešto sinuti i nepogrešivo bi mi sinule namirnice od kojih ne mogu da napravim ništa, a kamoli nešto ukusno. Spisak vam je bog i batina ako želite da goste dočekate u toaleti sa frizurom, savršeno namazanim noktima i aromama vašeg omiljenog parfema, a ne pečenih krilaca sa roštilja. Ili, ne daj bože, belog luka.

Sastavite meni od sedam-osam i više različitih jela. Kada imate manje ljudi onda prepolovite mere koje imate u receptu ako vam je previše posla da ih radite cele. Ja volim da vidim sto prepun različitih zalogaja pa sve i da nas je samo dvoje za stolom. To šarenilo ukusa i mirisa je ono što stvara magiju.

Pripremajte recepte koji mogu da se jedu s nogu, ništa zašta vam je potrebno nešto više od viljuške i tanjira – finger food. Pite, peciva, umaci za povrće, hladne salate, ražnjići od povrća i komadića piletine, profiterole, palačinke umotane u paketiće, punjeni šampinjoni, mini tartovi ili pice, kanapei koji nude toliko različitih kombinacija, karamelizovani luk na prepečenim bagetima, brusketi sa pršutom, empanade sa najraznovrsnijim punjenjima, selekcija sireva na velikom rotirajućem tanjiru, dimljeni losos u bezbroj i jednoj fantastičnoj kombinaciji samo su neke od ideja koje možete iskoristiti.

Dakle, ovde ćete pronaći pomoć oko menija i organizacije, a vaše je da oko vrata obesite najčarobniju kecelju i odlepršate u svoje kuhinjice!

Profiterole sa gorgonzolom i suvim kajsijama su svakako jedno od jela koje će vam biti potrebno na stolu. Zvučan naziv, oštar ukus plemenite plesni iz sira i fantastičan vizuelni ugođaj dobitna su kombinacija.

Sastojci:

250 ml vode

150 g brašna

150 g putera

4 jajeta

prstohvat muskatnog oraha

100 g gorgonzole

50 g suvih kajsija

180 g kisele pavlake 20% mm

300 g krem sira

so, biber

veza svežeg peršuna ili mirođije

Priprema:

Vodu sa puterom zagrejati do ključanja, dodati brašno i muskatni orah, pa energično izmešati varjačom. Skloniti sa vatre i ostaviti 10-15 minuta da se masa ohladi. Rernu zagrejte na 180 stepeni. Pripremite dva pleha tako što ćete ih obložiti papirom za pečenje. Kada se masa ohladila dodajte sva četiri jajeta odjednom, pa mikserom mutite dok ne dobijete glatko, lepljivo testo.

Kašičicom ili špricem vadite testo na plehove tako da između bude najmanje 2 cm razmaka. Pecite 20 minuta u zagrejanoj rerni pa izvadite profiterole da se hlade. Za to vreme pripremite nadev tako što ćete prvo pomešati pavlaku i krem sir, zatim dodati izmrvljenu gorgonzolu, sitno seckane suve kajsije i sitno seckani sveži peršun. Dobro izmešajte da ujednačite masu pa po potrebi začinite biberom ili solju. Gorgonzola je dosta slana, pa budite pažljivi kod dodavanja soli. Tako pripremljenim nadevom filujte profiterole i pospite peršunom radi vizuelnog ugođaja. Ako ih ne služite odmah, stavite ih u frižider do služenja.

slane princes krofne sa gorgonzolom Vodič kroz gastro partijanje: Profiterole sa gorgonzolom i suvim kajsijama

Zvučan naziv, oštar ukus plemenite plesni iz sira i fantastičan vizuelni ugođaj su dobitna kombinacija

Prijatno!


Milica Cvetković je strastveni gurman i nepopravljivi hedonista. Sanja o KitchenAid mikseru, sopstvenom kuvaru i školovanju u Parizu. Autor je bloga Milin kuvar, zbirke samostalnih i adaptiranih recepata. Vole je svi kojima je ikada kuvala.

Comments