Pošto su digitalni uređaji postali centar našeg sveta, važno je da naučimo kako da ih koristimo na način koji nam pomaže umesto da nam šteti. Najbolji način da se to postigne je vraćanje kontrole i rasterećenje uređaja, zato smo osmislili vodič za čišćenje digitalnih uređaja.
Vodič za čišćenje digitalnih uređaja
Digitalni nered se ne razlikuje mnogo od fizičkog nereda. Međutim, pošto podaci i skladište fizički ne zauzimaju prostor, lako se može zanemariti digitalni nered. Raščišćavanje vašeg digitalnog doma zahteva od vas da obavite posao.
Aplikacije
Prvo što treba da uradite jeste da pogledate aplikacije koje ne koristite. Ovo je jednostavan način da značajno smanjite broj aplikacija koje zauzimaju prostor na vašem telefonu i da brže pronađete aplikacije koje su vam zaista potrebne.
Zatim pregledajte aplikacije koje su slične po funkciji. Uklonite sve za koje smatrate da služe istoj svrsi.
Odvojite nekoliko minuta da utvrdite na koje aplikacije ste pretplaćeni. Prekinite sve pretplate koje vam nisu potrebne.
Fotografije, video snimci, preuzimanja i glasovne beleške
Ako imate fotografije i video snimke koji su vam dragoceni, napravite posebnu fasciklu za njih. Kada vidite da je fascikla prepuna, premestite datoteku na spoljni disk. Pored toga, izbrišite sve duplikate ili slike koje vas ne prikazuju u najboljem svetlu.
Možete da proverite svoje slike na isti način na koji biste se oblačili: pogledajte sliku i zapitajte se da li izaziva radost. Dok čistite, kreirajte fascikle za kategorije slika koje cenite.
Kad je reč o glasovnim beleškama i preuzimanjima, važno je da proverite podešavanja uređaja. Proverite da li se glasovne beleške i podkasti ne preuzimaju automatski.
Prijemno sanduče e-pošte
Smanjenje broja e-poruka zahteva vreme. Pregledajte svoje imejlove i otkažite pretplate koje vam više ne izazivaju radost. Kada otkažete pretplatu, koristite traku za pretragu da pronađete sve e-poruke od tog određenog prodavca i izbrišete ih.
Očistite fasciklu sa nacrtima tako što ćete izbrisati sve duplikate ili nedovršene poruke e-pošte koje su već poslate.
Ako imate preko 100.000 e-poruka, ovaj proces bi mogao potrajati nekoliko nedelja.
Radna površina i fascikle
Vaš desktop je lice vašeg računara. Pregledajte ikone, datoteke i aplikacije na radnoj površini jednu po jednu i odredite koje želite da zadržite. Dok čistite, uzmite u obzir i pristupačnost i relevantnost. Takođe pazite na duplikate ili dokumente sa praznim stranicama. Nakon čišćenja, pregledajte kantu za otpatke na radnoj površini, a zatim je ispraznite.
Internet pretraživači
Odvojite trenutak da pregledate svoje internet pretraživače. Pregledajte svoje obeleživače. Identifikujte koji od njih su neophodni i odbacite ostale.
Nakon što počistite svoje obeleživače, prođite kroz otvorene kartice. Dok pregledate svaku karticu, razmislite na čemu trenutno radite. Koristite kartice kao teme i držite kartice otvorene samo za stvari na kojima radite. Zatvorite sve kartice na kojima ne radite i dodajte ih na listu obaveza da biste ih kasnije ponovo posetili.
Društvene mreže
Identifikujte koliko često koristite svaku aplikaciju, kako se osećate i da li ona dodaje vrednost vašem životu.
Ako niste sigurni kako da počnete da čistite svoje društvene mreže, počnite sa ljudima i nalozima koje pratite. Zapitajte se: “Da li poznajem ljude koje pratim? Da li mi njihov sadržaj još uvek prija i da li me zanima?”
Ako je odgovor na ova pitanja “ne”, razmislite o prestanku praćenja.
Najbolje prakse
Odvojite vreme da očistite i dezinfikujete svoje uređaje.
Sačuvajte bateriju. Zatvorite nekorišćene aplikacije i obrišite istoriju pregledanja.
Nemojte preopteretiti svoj uređaj. Jednom nedeljno potpuno isključite svoje uređaje.
Povećajte svoju produktivnost i smanjite stres. Odredite dan i vreme za čišćenje i organizovanje uređaja. Jednom nedeljno, jednom mesečno, jednom u tri meseca – izbor je na vama.
Promenite svoj način razmišljanja. Zapamtite da su vaši uređaji alati – koristite ih u skladu sa tim.
Vaši uređaji su vaš digitalni dom. Razmislite kome želite da dozvolite pristup.
Možda će vas zanimati i: Kada vam društvene mreže mogu obogatiti, a kada zagorčati život?
Naslovna fotografija: instagram.com/clairerose
Marina Puzić