Fizičke i psihičke simptome PMS-a poznaje svaka žena, uglavnom. Nekada su jači i neprijatniji fizički, a nekada psihički, a kad hormoni uključe ringišpil u tvojoj glavi, čini ti se da bi menjala to ludilo za nedelju dana bolova u krstima i grudima i grčeva u stomaku.

Čak i kad zaboravljaš kada treba da dobiješ, pojave se simptomi koji te upozore (a i sve u tvojoj neposrednoj blizini) – postaneš nervozna i gladna, imaš potrebu za jakim ukusima i jakom hranom, jede ti se nešto masno i nešto slasno i nema šanse da to iskuliraš i da budeš umerena. Pretvaraš se u onu osobu koja usred noći ustaje i šunja se do frižidera samo da nešto gricne, ili „šteka“ čokoladu u fioci radnog stola, za hitne slučajeve.

toa heftiba 98737 Za PMS sve znamo, ali da li znaš za PMD?

Pitanje je kako uspevaš da „preguraš“ ove dane i da obavljaš dnevne obaveze, da li si manje skoncentrisana i da li PMS utiče na tvoje rasuđivanje i razmišljanje. Prema istraživanju koje su sproveli švajcarski naučnici, nemaš razloga za brigu. Tokom PMS-a razmišljamo i rezonujemo jednako pametno i bistro, kao i svih ostalih dana. Naučnici su pratili sedamdesetak žena tokom dva meseca i davali im psihološke testove, kako bi ispitali njihovo pamćenje, mogućnost logičkih grešaka i nivo koncentracije, odnosno, da bi ispitali da li promene nivoa hormona estrogena, progesterona i testosterona utiču na kognitivne funkcije. Zvaničan zaključak istraživanje je da nivo hormona ne utiče na razmišljanje i ostale kognitivne funkcije žena i da su one tokom PMS-a i menstruacije razmišljale jednako jasno, kao i inače.

Comments