Ljubav nije dovoljna za zdrav i stabilan partnerski odnos – potreban je napor i ulaganje, koje obuhvataju ciljevi u vezi, bilo da razmišljate o braku, ili samo želite da vas partner ne uzima zdravo za gotovo.

Kratkoročni i dugoročni ciljevi u vezi mogu osnažiti vaš odnos, a takođe vam mogu pomoći da rano u vezi shvatite da li ste kompatibilni, ili vaš odnos možda nema zdravu osnovu. Ako niste sigurni šta bi ti ciljevi mogli da budu, predstavljamo vam najvažnije ciljeve za srećniju, bolju i stabilniju vezu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Araqs (@parisianamour)

Ciljevi u vezi – za jačanje odnosa

Prihvatanje nesavršenosti

Jedan od važnih ciljeva u vezi, koji lako zaboravljamo, uključuje prihvatanje da nijedan odnos nije idealan i da niko nije savršen. Vi i vaš partner ste dvoje nesavršenih ljudi, sa svojim snagama i kvalitetima i slabostima i manama, spajaju vas duboka osećanja i rešeni ste da gradite svoj donos – i to neće iće ni glatko, ni lako, uz svu ljubav i poštovanje.

Idealne veze se viđaju samo u bajkama, a ako vam nečiji odnos izgleda bolji od vašeg, to je samo slika koju vidite sa strane – ne upoređujte svoju vezu sa drugim vezama i uložite vreme i energiju u prihvatanje jedno drugog onakvima kakvi jeste.

Međusobno razumevanje

Ciljevi u vezi se mogu odnositi na način na koji izražavate i primate ljubav, odnosno na međusobno razumevanje jezika ljubavi i trud da svoju naklonost izrazite partneru onako kako on to najbolje prima i razume. Identifikujte međusobne jezike ljubavi – reči potvrde, kvalitetno vreme, dela služenja, pokloni, fizički dodir – i imajte u vidu da to može biti kombinacija više načina izražavanja naklonosti.

Pročitajte i ovo: 8 znakova da gradite nestabilnu vezu

Vrednosti i uverenja

Da biste bili usklađeni u vezi, potrebno je da delite neke osnovne vrednosti i uverenja, koja se tiču poštenja, odgovornosti, stabilnosti… A te vrednosti se mogu menjati sa godinama i ako je na početku nekome bilo važno da što više putuje i živi na avanturistički način, posle nekog vremena mu stabilnost i usidrenje na jednom mestu može postati primarno. Ako ste pristali na avanturistički i neobavezan stil života i podelili mnoge avanture i nova iskustva sa partnerom, može doći vreme kada ćete želeti da se skrasite i promenite životni stil, da biste zasnovali porodicu. Neophodno je da znate da li partner razmišlja na isti način, odnosno, da li se može prilagoditi novom načinu života i nastaviti da se zajedno sa vama razvija u istom pravcu. Ljudi evoluiraju, a to ih može odvesti u različitim pravcima i njihove vrednosti koje su na početku odnosa bile kompatibilne, vremenom mogu postati suprotne. Zato su ciljevi u vezi koji se tiču usklađivanja vrednosti i uverenja fundamentalni za zdrav i stabilan odnos.

Unapređenje veština komunikacije

Svako ima svoj stil komunikacije, jer ulazi u odnos sa drugačije polazne tačke, drugačijim pogledima na svet, vaspitanjem. Nikada ne uzimajte jedno drugo zdravo za gotovo i ne pretpostavljajte da znate šta druga osoba misli i oseća – naučite da postavljate pitanja o svemu. Vaši ciljevi u vezi svakako bi trebalo da uključuju razvijanje komunikacionih veština, jer je komunikacija ključna za jaku vezu – omogućava  da jasno i otvoreno izrazite svoje misli i osećanja i da bolje razumete međusobne potrebe.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Araqs (@parisianamour)

Neosuđivanje i podrška

Da biste pružili podršku jedno drugom, potrebno se ne kritikujete i međusobno ne osuđujete – to će svakome od vas pomoći da bude maksimalno otvoren i iskren i da se oseća dobro što ima slobodu da sve podeli, jer partner ima širinu da sve prihvati bez osuđivanja. Teško je održavati ovakav nivo plemenitosti i velikodušnosti, naročito u kriznim periodima, koji iskušavaju vaš odnos. Radite svim snagama da produbite razumevanje i toleranciju i da koristite empatiju, kada upravljate teškim situacijama i osećanjima.

Ciljevi upravljanja osećanjima u vezi

Upravljanje osećanjima se pre svega odnosi na jasno izražavanje svojih misli i potreba – niko ne ume da čita misli, a čak i kad ste dugo zajedno i dobro se poznajete, iako vam je osećaj istančan, može vas odvesti u zamku nerazumevanja, odnosno, podrazumevanja. I zato, umesto da partneru stavljate nešto do znanja na milion suptilnih načina i ljutite se što on to ne „čita“, uložite napor u jasno, otvoreno i smireno izražavanje. Kad vas nešto povredi, nemojte uvređeno ćutati, već recite šta vam je povredilo osećanja – možete se iznenaditi kad shvatite da partner stvarno nije imao pojma šta vas je povredilo, ili zašto vas povređuje nešto što on smatra beznačajnim.

Upravljanje osećanjima takođe zahteva pokazivanje ranjivosti, a to zahteva mnogo hrabrosti. U svim vezama ima dobrih i loših dana i neophodno je da se svako u vezi oseća bezuslovno prihvaćeno i voljeno – kada ne morate da krijete svoja osećanja, to je oslobađajuće i stvara duboko poverenje i povezanost.

Budite jedno drugom priroitet

Zajednički ciljevi u vezi treba da uključuju da jedno drugom budete najvažniji – a to je lako gurnuti u drugi plan, dok jurite za karijerom i ispunjavate zauzete dnevne rasporede. Stavite jedno drugo i svoj odnos na prvo mesto i uvek iznova birajte jedno drugo – taj napor je neophodan za zdravu i stabilnu dugoročnu vezu.

Pročitajte i ovo: Saveti da izgradite zdrav ljubavni odnos

Naslovna fotografija: instagram.com/parisianamour

Brankica Milošević

Comments