Emotivni i partnerski odnos, veza ili brak, znače deljenje – osećanja, misli, vremena, prostora, ideja. Često znače i deljenje prijatelja i parovi teže da se druže sa drugim parovima, to je zdravo i podsticajno. Ali, takođe je zdravo i podsticajno imati sopstvene prijatelje, nezavisno od partnera i negovati odnose sa njima na način koji partnera ne uključuje.
Prijateljstva dozvoljavaju privatnost. Onu koja vam je potrebna kada ste uznemireni, ljuti, povređeni i imate primedbe na ponašanje partnera, ili vam je prosto potrebno da se nekome poverite. Bliski prijatelji su vas već viđali u takvom stanju i raspoloženju i njihova perspektiva je bolja od vaše, reći će vam nešto utešno ili otrežnjujuće. To ne možete dobiti od partnera (prema kome trenutno niste blagonakloni), koliko god da je vaš odnos prisan i iskren.
View this post on Instagram
Prijateljstvo je svojevrsna zona dekompresije – poveravanje prijatelju vas rasterećuje i čini manje neraspoloženim prema partneru (zbog onih trezvenih, ili utešnih stvari, koje će vam prijatelj reći). Osim toga, smanjivanje pritiska na partnera ne tiče se samo vašeg odnosa (i aktuelnih problema), nego oslobađa partnera uloge da vam bude najbolji prijatelj uvek kad vam je to potrebno. Partner već ima više uloga – ljubavnik, cimer, osoba od poverenja, zaštitnik, oslonac – i ne mora uvek da bude sve za vas, jer to nije ni zdravo, ni moguće. Ne morate sve da radite sa partnerom i treba da ima stvari koje delite sa prijateljima, i dužnosti kojih oslobađate partnera – da ide sa vama u šoping, na koncert, izložbu – kao što ni on neće tražiti od vas da idete sa njim na utakmicu, izložbu oružja, ili da mu pomažete u radionici.