Zaštita druge osobe

Laganjem drugih, možemo nastojati da zaštitimo nekog ko nam je blizak i važan, da bismo ga zaštitili od posledica njegovog ponašanja. Ne priznajemo prijateljici da sumnjamo u partnerovu vernost, da ona ne bi prestala da ga ceni i okrenula se protiv njega; krijemo neki loš postupak deteta od oca, ili nastavnika, da ne bi bilo kažnjeno… Ove zaštitničke laži mogu imati plemenit motiv, ali u suštini dozvoljavaju zaštićenoj osobi da nastavi sa lošim postupcima, time što je štitimo od njene sopstvene odgovornosti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anastasia (@nastyanastya)

Trenutno zadovoljstvo

Ako se uočena nagrada može dobiti odmah, uz malo laganja, velika je verovatnoća da će veliki broj ljudi to iskoristiti. Iz ove pobude dajemo obećanja koja kasnije ne ispunjavamo, ili nekome laskamo, da bismo od njega dobili nešto što želimo. Ova vrsta laganja odnosi se na zadovoljavanje potrebe za trenutnom pristupu željenom ishodu, sa malo, ili nimalo brige o stvarnom ispunjenju obaveza, obećanja i očekivanja.

Hronično laganje

Hronično laganje treba razlikovati od patološkog. Neke laži su opravdane, dok druge nisu, neki lažu u dobroj nameri, dok drugi lažu iz pakosti. Pojedine laži nanose nepopravljivu štetu, dok druge sprečavaju nastanak štete. Ipak, kada se koristi kao način komunikacije i postane hronično, laganje stvara više štete, nego zaštite. Hronično laganje uništava poverenje i destabilizuje svaki odnos, ali dovodi i do samoobmane, jer osoba koja stalno i po navici laže, sve češće i sama veruje u svoje obmane.

Naslovna fotografija: instagram.com/nastyanastya

Brankica Milošević

Comments