Da li vam je ikada stigla poruka sa sadržajem: Moramo da razgovaramo? I istog trenutka ste se zamrzli i pomislili da ste nešto uradili, da sledi svađa ili neprijatna situacija. Ako ne želite da vam se tako nešto dogodi, nemojte takve poruke slati drugima, jer automatski stvaraju osećaj neizvesnosti. 

Dakle, nikada nemojte slati ovakvu poruku. Bilo da želite da je pošaljete prijatelju, dečku, drugarici, roditeljima, poslovnim saradnicima ili kolegama, nađite bolji način kako biste im saopštili da želite da razgovarate sa njima.

Kada okačite selfi na Instagramu vaš mozak luči dopamin – hormon sreće, zato što znate da vas očekuju lajkovi. Isti hormon se luči i kada nekome pošaljete poruku zato što znate da ćete na tu poruku dobiti odgovor. No, kada dobijete ovakvu vrstu poruke, onda je i reakcija organizma drugačija. SMS u kome piše – moramo da razgovaramo – može biti uzrok anksioznosti.

Čim pročitate ovakvu poruku, bićete u defanzivnom stavu; pomislićete da ste nešto skrivili; automatski ćete početi da preispitujete čitav vaš odnos sa tom osobom. A osoba koja je poslala tu poruku je možda samo mislila da treba da porazgovarate o planovima za večeru ili šta ćete da kupite drugarici za rođendan.

Danas se toliko toga rešava preko poruka, od raskida veze do davanja otkaza, tako da se ni te neprijatne stvari više ne rade samo oči-u-oči; mnogi i pribegavaju porukama zato što je tako lakše.

U tom smislu, poruke koje jasno ne iskomuniciraju koja je namera onog ko je šalje, mogu veoma da uznemire njenog primaoca. Može delovati kao mala stvar i da je osoba, koja se uznemiri na ovako nešto, previše osetljiva. Ali to, zapravo, nije tako.

Comments