Postoje psihološka istraživanja koja govore da taj osećaj uznemirenosti može uzrokovati osećaj neprijatnosti kad god dobijemo neku poruku. Tako telefon postaje izvor stresa i nemira. Svaki put kada dobijete poruku pomislićete da se desilo nešto loše ili da vas očekuje svađa.
Zato, ako poruka moramo da razgovaramo ima ovakav uticaj na vas, obavezno recite toj osobi da vam više ne šalje takve poruke, nego da odmah kaže o čemu bi da priča, makar u kratkim crtama. Ništa nije gore od tog osećaja neizvesnosti i nemoći dok očekujete taj “sudnji” razgovor od kog strepite.
Još jedan razlog zašto je ovakva vrsta poruke problematična je taj što kada ne razgovarate uživo, nego samo pošaljete poruku, osoba koja ju je primila nije sigurna u kom kontekstu je takva poruka poslata.
View this post on Instagram
Zato, umesto moramo da razgovaramo možete poslati: “Hej, htela bih sa tobom da popričam o…”, “Sve je u redu sa projektom, samo treba da popričamo o nekim sitnicama”. Dakle, potrebno je samo da date kontekst. A ako je ono o čemu treba da pričate zaista ozbiljno, kao na primer raskid, takve stvari je bolje obaviti uživo, nego najaviti putem poruke, jer tako pokazujete i svoje poštovanje prema toj osobi.
Budite uvek svesni toga da, kada pošaljete poruku bez konteksta, osoba koja ju je dobila će automatski taj kontekst učitati, a vrlo često to učitavanje podrazumeva najgori mogući scenario.
Naslovna fotografija: instagram.com/inspiringinstafeeds
Jovana Petković