Dama koja drži do sebe mora imati negovanu i sjajnu kosu. Osnova za njenu negu i rast upravo su namirnice koje konzumiramo.
Jaja
Nedostatak biotina u ishrani dovodi do suve i krte kose. Ako je i vaša sklona lakom lomljenju, možda je vreme da počnete da pazite šta jedete.
Iako sadrže visok nivo holesterola, posebnu moć jajima daje vitamin biotin. On podstiče rast kose i obnavljanje folikula dlake i na taj način ih čini gušćim. Jaja takođe stimulišu i doprinose ukupnom zdravlju vašeg skalpa, što takođe utiče na brži rast kose.
Tamnozeleno povrće
Ova vrsta povrća, poput brokolija i spanaća, ima lekovitu moć kada je kosa u pitanju. Puno je vitamina A i C koji stvaraju sebum. Sebum čine masne supstance koje se nalaze u folikulima i stvaraju prirodni balzam za kosu. Tako kosa postaje zdrava, jaka i nikad suva.
Tamnozeleno povrće obezbeđuje telu i izvor kalcijuma i gvožđa.
Jagode
Iako nam je na pomen jagoda možda prva asocijacija šlag i poslastica, one nisu samo to. Bogate su vitaminom C koji podstiče telo da apsorbuje gvožđe što je od velikog značaja.
Samo nekoliko jagoda dnevno povećava zdravlje kose i čini je elastičnom i otpornom.
Koštunjavo voće
Dnevni unos koštunjavog voća je značajan izvor prirodnih masti koje omogućavaju telu i kosi da “prežive”. U orasima se nalazi selen koji je važan za teme kose, a lešnici sadrže omega-3 masti i alfa-linolensku kiselinu koja zdravo utiče na dlaku.
Kikiriki, bademi i makadamijski (australijski) orasi velike su dijetetske opcije za vraćanje prirodnog sjaja kose.
Ostirge
Ostrige su bogate cinkom koji omogućava obnovu folikula. Ove školjke podstiču organizam da proizvodi hormon androgen.
Nedostatak androgena povezan je sa gubitkom kose. Cink takođe omogućava da se kosa duže “zadrži” na glavi, čineći je pritom mekom i sjajnom.
Losos
Ova vrsta ribe sadrži dosta omega-3 masnih kiselina, a predstavlja i bogat izvor proteina, vitamina B12 i gvožđa.
Mahunarke
Mahunarke imaju veliku ulogu u održavanju i revitaliziranju kose. Pasulj je odličan izvor gvožđa, dok sočivo ima visok nivo i gvožđa i folnih kiselina.
Slatki krompir
Uvođenjem ove vrste povrća u ishranu, negujete i kosu i telo. Slatki krompir sadrži beta-karoten koji telo potom proizvodi u vitamin A.
Kelj
Poput slatkog krompira, i kelj je bogat beta-karotenom. On je ključ za održavanje zdrave i dobro hidrirane kože glave. Posebno utiče na folikule koje omogućavaju rast dlake.
Crveno meso
Da li ste znali da nedovoljan unos gvožđa u organizam prouzorkuje ćelavost? To je još jedan od razloga da počnete da konzumirate crveno meso. Ukoliko patite od proređivanja ili postepenog gubitka kose, proverite svoju ishranu.
Nutricionisti navode da konzumiranjem ovih proizvoda utičemo, ne samo na zdravlje kose, već na zdravlje čitavog organizma.
Aleksandra Miletić studira političke nauke, najveća ljubav joj je porodica koja je motiviše… Okružena je pozitivnim ljudima, i sama je takva, uvek spremna na zabavu i druženje. Volela bi da upozna različite kulture i civilizacije.