Zeleni čaj je veoma koristan za opuštanje mišića ali i za podizanje energije na duži vremenski period, stoga stručnjaci preporučuju njegovo konzumiranje u popodnevnim časovima kako bi se razbila sanjivost. Zajedno sa polifenolima koji pomažu u borbi protiv kancera, omogućava brže mršavljenje, snižavanje holesterola i ubrzanje metabolizma. Takođe je efikasan u sprečavanju demencije, Alchajmerove i Parkinsonove bolesti, a smanjuje rizik i od srčanog udara. Zeleni čaj je poznat po ogromnoj količini antioksidanata koji omogućavaju detoksikaciju organizma i usporavaju starenje. Sve popularniji je i zbog toga što sadrži aminokiselinu koja podstiče lučenje dopamina i smanjuje anksioznost. Zbog ovog sastojka ga sve češće preporučuju i psihijatri, jer su studije utvrdile da se konzumiranjem zelenog čaja tokom dana opuštamo, usled čega se povećava kvalitet sna.
Zeleni čaj je ipak dosta lakši za vaš stomak, naročito ujutru, međutim, osobe koje imaju problem sa peskom ili kamenom u bubregu, ili imaju predispoziciju za ovo oboljenje ne bi smele da ga konzumiraju. U zelenom čaju nalazi se velika količina oksalata koji mogu dovesti do pogoršanja ovog stanja ili čak do formiranja novog kamena. Tanini prisutni u zelenom čaju negativno utiču na nivo gvožđa u krvi, stoga ako ga svakodnevno konzumirate treba posebno da pazite na ovu stavku.
Zaključak je da iako oba napitka imaju veliki broj pozitivnih efekata, postoje i brojne negativne posledice, međutim, koji je napitak najbolji i najzdraviji za vas možete zaključiti jedino ako ih isprobate. Dok kod nekih kafa ne izaziva apsolutno nikakve posledice, drugi se žale na kiselinu u želucu. Za druge je zeleni čaj isuviše jak i ne prija im stomaku, te se ne može generalizovati pri donošenju zaključaka. Oslušnite svoje organizam i izaberite način na koji ćete unositi svoju dnevnu dozu kofeina.
Naslovna fotografija: instagram.com/itsjustinesjournal
Aleksandra Aničić