Dorothy Draper

Priču o njoj je možda najbolje početi rečima Carleton Varneya, koji je rekao da je Dorothy Draper za dekoraciju ono što je Coco Chanel za modu. Upravo tako i jeste. Smele, jarke boje, elegancija, radost i sveopšti joie de vivre– su prepoznatljiv, zaštitni znak Draper estetike. Ako si ikada imala priliku da sama uređuješ i preuređuješ neki prostor, verovatno si se barem u jednom trenutku osetila preplašeno potencijalnim pogrešnim izborima, ili prenatrpano informacijama, ili preplavljeno i izgubljeno u svetu dizajna enterijera, onda Dorothy ima magičnu formulu za tebe, koju treba upamtiti jer važi  i danas kao i 1939. kada je objavljena njena knjiga “Decorating is fun”.

“Gotovo da nema osobe koja nije ubeđena da postoji nešto duboko i misterizono u vezi sa dizajnom, ili da moraš da budeš upoznat sa raznim komplikovanim detaljima i informacijama o raznim periodima istorije dizajna da bi mogao i da pomisliš da počneš da radiš. Pa, to nije tačno. Dekorisanje je prosto zabava: uživanje u bojama, svesnost o balansu, osećaj za svetlost, osećaj za stil, entuzijastičnost pred životom i uživanje u detaljima.”

Draper je otvorila prvi zvaničan dizajnerski studio Architectural Clearing House, 1925. Svoj elegantni stil takozvani “moderni barok” primenila je u mnogim javnim prostorijama, kao što je kafeterija u njujorškom Metropolitan Museum of Art, u Fairmont i Mark Hopkins hotelima u San Francisku. Verovatno najpoznatiji njen rad je totalni redizajn Greenbrier u Zapadnoj Virdžiniji. Neke njene prostorije imaju svedenu paletu boja koja se mahom svodu na crnu i belu, dok druge pokazuju neverovatne potencijale kolorita i uključuju kombinacije pink, sa zelenom tirkiznom i narandžastom.

Syrie Maugham

Značajno ime dizajna enterijera sa naše strane okeana, kojoj se pripisuje prva skroz bela prostorija. Početkom XX veka je započela svoju karijeru u Engleskoj, koju je potom proširila na Njujork i Čikago. Rođena u doba viktorijanske ere, koju u dizajnerskom smislu odlikuju tamne boje, i mali prostori, ona je dizajn usmerila u novom pravcu i dizajnirala prostorije ispunjene svetlom i opremljene nameštajem u raznim nijansama bele i sa uglačanim, presijavajućim površinama. Pored toga, prepoznatljivo obeležje njenog dizajna su i knjige pokrivene velum papirom, escajg sa procelanskim drškama, stolovi sa nogarama sa listovima palme, ili školjkama kao stope, lampe sa kružnom osnovom, stolice prekrivene belom kožom.

Comments