Ikonična lutka je, unazad generacijama, predstavljala važan deo detinjstva i razvojne dobi devojčica, a brojne životne lekcije iz filma Barbie istovremeno su pokazale da Barbika ima značajnu ulogu i u životima zrelih žena.

Bez obzira da li ste otišli da gledate film zbog nostalgičnih sećanja, feminističkih poruka, vizuelnog spektakla, satiričnog humora, viralnog soundtracka ili kombinacije svih ovih elemenata – verovatno ste izašli iz bioskopa nadahnuti novom dozom energije (makar se nadamo da jeste!).

Životne lekcije iz filma Barbie: Zašto je žensko zajedništvo neophodno?

Devojke mogu sve – i u redu je ukoliko vas to istovremeno iscrpljuje

Duga istorija feminističke borbe obezbedila je ženama osnovna ljudska prava, ali i osnažujuću poruku: žene mogu biti i raditi sve. Ako nam je nešto pokazao film Barbie, to su različiti profili i profesije žena – od fizičarke do novinarke, doktorke i predsednice Barbie.

Ali, long story short, kapitalistički sistem i konzumeristička kultura (kamuflirani u pokret “ličnog razvoja”) u međuvremenu su vešto preokrenuli narativ. Naime, danas se ženama (kroz različite kanale komunikacije) neretko nameće krivica ukoliko ne uspevaju da postignu sve. Iako to nikad nije bio povod i cilj feminističke borbe, (mizogina) potrošačka kultura je okrenula situaciju u svoju korist, nametnuvši ženama nesnošljiv pritisak apsurdnih očekivanja, koja, po pravilu, podstiču nisko samopouzdanje i hronični osećaj nezadovoljstva.

Iako ostvarenost na svim poljima zvuči bajno, ideja o istovremenom visokom obrazovanju, karijernoj ostvarenosti, idealnim proporcijama (koje su često nerealistične), posvećenosti i prioritizaciji uloge majke i supruge i uspešno balansiranje svih uloga sa brigom o sebi, društvenim životom, treningom i hobijima se ne nameće muškarcima.

Recimo, od karijerno ostvarenih muškaraca se ne očekuje da paralelno sa uspešnim karijerama imaju i isklesano telo poput filmske zvezde ili da moraju osećati krivicu ukoliko su roditelji, a pored toga vode bogat društveni život.

Iako su sve barbike Barbielanda savršene i ostvarene – tačnije, ideal kome većina žena teži, prva lekcija režiserke Grete Gerwig jeste da su takva očekivanja iscrpljujuća i neostvariva u stvarnom svetu. Jedan od prvih znakova Barbikine ljudskosti je egzistencijalna kriza koja je usledila nakon njenog “buđenja”.

“Popravljanje” muškarca ne sme da bude ženska obaveza

Bajke i filmovi koji prikazuju ženu kao krhku i nezaštićenu figuru kojoj je potreban muškarac mogu da utiču na to kako devojčice vide svoju ulogu u svetu – u zrelom dobu. Kada dovoljno porastu i suoče se sa saznanjem da nema princa koji bi ih spasio, prećutno im se nameće obaveza da menjaju i popravljaju muškarce u svom životu.

Ružičasta satira je na komičan način poslala važnu i oslobađajuću poruku: Barbika ne mora da bude zaljubljena u Kena.

Spoiler alert: Barbie je u više navrata poručila Kenu da on predstavlja važan deo njenog života, ali da istovremeno ne gaji romantična osećanja prema njemu. Na taj način, umesto stavljanja fokusa na emotivni odnos između Barbie i Kena, režiserka je odlučila da svojoj protagonistkinji da dozvolu da postavi važnu ličnu granicu, direktno poručujući gledateljkama: niste dužne da negujete ego bilo kog “Kena” u svom životu.

Različite generacije feministkinja mogu da pronađu zajednički jezik

Verovatno najvrednija karakteristika filma je prikazano zajedništvo između različitih generacija žena koje su odrastale uz ovu lutku. Svaka od ovih žena, devojaka i devojčica imala je različito mišljenje o ulozi Barbike, značenju feminizma, ali i o tome kako ženstvenost treba da bude predstavljena.

Podsetimo se Sashe, tinejdžerke koja je na početku mrzela sve za šta se Barbika zalagala (i sve što je sa njom povezivano). Za početak, zamerala je kompaniji Mattel, kao i samoj lutki – to što se pridržavala patrijarhalnih standarda lepote i podsticala negovanje konzumerističke kulture.

Sa druge strane, Sashinu majku su za Barbiku vezivala nostalgična sećanja na složnu igru sa svojom ćerkom, što ju je “vraćalo” u period njihove bliskosti. Uprkos pozitivnim asocijacijama sa lutkom, Gloria je kroz svoje crteže dovodila u pitanje Barbikine karakteristike i njihovo značenje, čime je režiserka dokazala da naša emotivna vezanost za likove iz pop kulture ne mora nužno da isključuje naše kritičko promišljanje o porukama koje oni šalju.

Ruth Handler, kreatorka Barbike, nadala se da će igračka uspešno inspirisati i odvažiti generacije žena na promenu, baš zato što se ženska uloga u društvu značajno razlikovala u periodu lutkinog nastajanja i prvobitnog dizajniranja.

Ipak, iako je Barbie prethodno komunicirala sa svim navedenim ženama – Sasha, Gloria i Ruth su se ujedinile tek u poslednjoj sceni, kada su, u kriznoj situaciji, ostavile sve razlike po strani i zajedno podržale Barbie u njenoj borbi protiv patrijarhata.

Poruka je jasna: različite generacije feministkinja dele zajednički cilj koji prevazilazi svaki sukob, a Greta Gerwig se ne boji da nas na to podseti (i hvala joj!).

Pročitajte i ovo: WNB Latest: Film “Barbie” je zaradio neverovatnih milijardu dolara – za 17 dana

Naslovna fotografija: pinterest.com/usmagazine.com

Milica Nešić

Comments