Napor da dosegnete određene životne prekretnice, koje se odnose na samostalnost i porodicu, stvara pritisak, stres i anksioznost. Istraživanja pokazuju da milenijalci i generacija Z češće doživljava ovu vrstu anksioznosti nego druge generacije – u pitanju je anksioznost životnih prekretnica.
Između 20 i 30 godina počinjete da osećate rastući pritisak da na vreme ostvarite neka životna dostignuća. Da se zaposlite i samostalno živite, da stupite u brak i zasnujete porodicu – da se „sredite“ i „skrasite“. Vaši roditelji i društvo vrše taj pritisak, i direktno i indirektno. Roditelji žele da vas vide samostalne i nezavisne i da dobiju unučad, dok su još relativno zdravi i snažni. Oni strahuju da neće biti tu kada vam budu potrebni, ako „zakasnite“ i ne ostvarite te ključne životne prekretnice, očekivanim redosledom.
Ako ste završili fakultet, zna se koji su zahtevi života odrasle osobe pred vama. I izgleda da to svi znaju, iako vi duboko osećata da taj diktat „normalnog“ života za vas ne važi. Sa jedne strane, možete se osećati buntovno i opirati se tom pritisku, jer toliko toga imate još da istražite i saznate. O sebi, o životu, o tome šta vi zaista želite i koje su težnje zaista usklađene sa vašim bićem i vrednostima. Sa druge strane, osećate krivicu što „kasnite“ pomešanu sa uverenjem da niste dovoljno dobri. Kao da svima oko vas ide lakše i jednostavnije. I osećate obavezu da požurite i pritisak da jurite te životne prekretnice, koje ultimativno definišu uspeh u životu.
Sa obe strane, pomešane poruke, osećanja i stremljenja sastaju se u tački u kojoj raste anksioznost, zbog čega ste još dezorijentisaniji i nesigurniji.
Šta je anksioznost životnih prekretnica
Život se ubrzava i postaje vožnja na rolerkosteru, u kojoj nema mesta i vremena da zastanete i shvatite šta zaista želite – vi sami, a ne svi oko vas. Osećate se izmešteno, neuspešno, frustrirano i zabrinuto, jer niste tamo gde mislite da treba da budete u svom životu. Ovu vrstu anksioznosti, savremena psihologija prepoznaje kao anksioznost prekretnica.
Znaci anksioznosti životne prekretnice
Anksioznost prekretnica nije anksiozni poremećaj koji se može dijagnostikovati, već termin koji opisuje stanje pod pritiskom zbog tradicionalnih očekivanja. Pronalazak partnera i stabilne veze, uspon na lestvici karijere, rađanje dece, kupovina stana… Najveći pritisak osećaju milenijalci, u istraživanju definisani između 25 i 39 godina i gen Z, od 16 do 24, pri čemu trećina milenijalaca oseća najveći pritisak da ima decu.
Nevezano za generacijske definicije i statistiku, možete kod sebe (i drugih) prepoznati znage anksioznosti prekretnica.
Zabrinutost što ne dostižete određene životne prekretnice i unutrašnji pritisak. Možete razmišljati da bi već trebalo da ste u braku do sada ili da do određenih godina morate imati decu.
Možete imati osećaj da zaostajete za drugima vaših godina – svi ostali imaju partnere, porodice, decu, napreduju u karijeri…
Osećate se neuspešno jer niste dostigli određene prekretnice i brinete da vas ljudi osuđuju zbog toga. Možete se osećati i sasvim beznadežno i pomišljati kako se nikada nećete odseliti iz roditeljskog doma ili imati svoju porodicu. I zbog svega toga možete sebe oštro osuđivati.
Društveni kontekst životnih prekretnica
Možete stvoriti objektivniji stav u odnosu na životne prekretnice ako ih shvatite kao društvene konstrukte. Norme koje su postale narativ i koje smo internalizovali i usvojili kao merila postignuća u određenim godinama. Ovo važi za mnoga društveno prihvaćena uverenja i norme, koja nisu problematična, sve dok se poklapaju sa vašim životnim iskustvom. Ali kada se u svom životu udaljite od normativa i prestanete da se uklapate, tradicionalne životne prekretnice postaju problematične.
Iako ste svesni da je sve individualno i da imate pravo na izbore koji neka konvencionalna očekivanja uopšte ne uključuju, morate se boriti za svoj način života i svoj mir.
A generalno stanje društva i ekonomije, sve manje podržava očekivane postizanje očekivanih prekretnica. Od sedamdesetih godina prošlog veka do sada, zabeležen je značajan pad sklapanja brakova među osobama suprotnog pola. Manja je verovatnoća da će mlađe generacije posedovati sopstveni dom, a prosek starosti žena koje rađaju svoje prvo dete se povećala sa 22 na 31 godinu.
U suštini, mi postižemo životne prekretnice u starijem uzrastu od prethodnih generacija. Dakle, nije ni čudo što više od trećine generacija Z i milenijalaca smatra da su tradicionalne životne prekretnice zastarele i navode prepoznavanje i napuštanje nezdravih veza kao glavne prekretnice koje društvo treba da prihvati.
Kako se nositi sa anksioznošću prekretnice
Ako ste zabrinuti zbog toga što niste dostigli određene prekretnice u svom životu, evo nekoliko saveta kako da upravljate anksioznošću.
Proširite svoju perspektivu. Ne morate nužno prihvatiti tradicionalne životne prekretnice – možete izabrati koje životne ciljeve želite da ostvarite. Zapitajte se koje su vam životne prekretnice zaista važne.
Identifikujte šta za vas znači i kako tumačite to što niste dostigli određene prekretnice. Šta mislite o tome što još živite kod roditelja, ili nemate partnera? Ako ovo tumačite kao svoj neuspeh i osećate da niste dovoljno dobri u poređenju sa drugima, najviše trpite unutrašnji pritisak. Pokušajte da odstupite od ovog unutrašnjeg narativa. Razmislite kako su se društveni standardi promenili i proširili tokom godina. Jer, društvo se promenilo, a tradicionalne prekretnice mogu biti zastarele i irelevantne.
Manje upoređujte sebe sa drugima — vaše putovanje kroz život je jedinstveno za vas. Poređenje sa onima koje smatrate uspešnim i ostvarenim je beskorisno i ne pomaže vam da idete napred onako kako želite.
Preusmerite fokus sa ciljeva i prekretnica na stvarni proces svog životnog putovanja. Budite prisutniji u sadašnjosti, umesto da razmišljate o sledećoj stvari koju treba da uradite. Vežbanje svesnosti pomaže u tome. Upravljajte teškim mislima — primetite, označite i odstupite od beskorisnih pravila i briga.
Ako osećate anksioznost zbog postizanja određenih prekretnica u svom životu, niste sami. Naše ideje o životnim dostignućima i prekretnicama ne postoje u vakuumu. One su društveno konstruisane i ojačane društvenim narativom u društvenim medijima i popularnoj kulturi. Razumevanje toga vam može pomoći da identifikujete životne prekretnice koje su vam važne na osnovu vaših vrednosti i načina na koji želite da živite svoj život.
Pročitajte i ovo: Podsetnik za kreativce koji se osećaju kao da nisu postigli dovoljno u 2024.
Naslovna fotografija: instagram.com/elisalevallois
Brankica Milošević