Uživati u ukusnim poslasticama, koje su pritom i zdrave i lekovite, san je svake osobe koja vodi računa o svom telu. Mnogi začini, pored toga što daju određenu aromu i šmek jelima i pićima, imaju lekovito dejstvo na ljudski organizam. Zato je dobro poznavati njihova svojstva i pravilno ih iskoristiti kao prirodan lek. Deset najpoznatijih, najukusnijih i najdelotvornijih su:

Kim

Jedan od najstarijih začina, popularan još u drevnom Egiptu kao začin i medicinska biljka. Upotrebljava se protiv bolesti probavnog trakta, za kašalj, protiv alergija i upala, kao i za jačanje metabolizma i boljeg izlučivanja tečnosti iz organizma. Istočni narodi su imali šaljivu izreku da “Kim leči sve osim smrti”.

Đumbir

Savršen sastojak ceđenih sokova, đumbir se koristi za kašalj, prehladu, glavobolju, bolju cirkulaciju, reumatizam, artritis, stomačne tegobe, zubobolje i niz drugih problema. Upravo njegovi ekstrakti se koriste i za lečenje mučnine prilikom putovanja.

Cimet

Začin opojnog mirisa, veoma ukusan kada se stavlja u kolače, sladoled ili kafu, koristi se kao sedativ i analgetik. Snižava krvni pritisak, stimuliše cirkulaciju, pomaže pri upali mišića, prehladi, virozi, a takođe pomaže i pri lošem varenju.

sladoled sa cimetom i mentom Bio(b)logija: I miris i ukus i lekovito

Ništa lepše od sladoleda sa svežim cimetom i mentom, koja je takođe lekovita

Susam

Odlično ide uz peciva, a bogat je kalcijumom i gvožđem. Za nadoknadu kalcijuma u organizmu odličan je recept kašika susama u pola litra jogurta, koji se ostavi tokom noći i popije za doručak na prazan stomak. Koristi se i protiv ćelavosti, peruti, za zubobolju, zujanje u ušima i išijas.

Biber

U srednjem veku se nazivao “crnim zlatom” – jer je bio vredniji čak i od tog plemenitog metala, a danas je dostupan svima i smatra se najpopularnijim začinom. On olakšava varenje, podstiče krvotok i ublažava simptome prehlade.

Ren

Lekoviti deo ove biljke je koren koji se upotrebljava kao dodatak salatama i majonezu. Posebno je delotvoran kod lečenja glavobolje, oboljenja disajnih organa, upale sinusa i grla, za jačanje krvnih sudova, ublažavanje dijabetesa i snižavanje krvnog pritiska. Obradovaće vas i činjenica da on pojačava intelektualne sposobnosti i opštu vitalnost organizma.

Origano

Jedan od omiljenih sastojaka pica i pasti, origano je vrlo aromatičan i lekovit. Efikasno je sredstvo protiv glavobolje, upale disajnih organa, prehlade, pomaže pri umoru i otežanom varenju.

pizza u obliku srca Bio(b)logija: I miris i ukus i lekovito

Vaše omiljeno jelo pospite uvek svežim ili sušenim origanom

Peršun

Svima dobro poznat dodatak supama, čorbama, sosovima, prelivima, peršun je bogat vitaminima C, A, B1, B2 i E. On snižava krvni pritisak, umiruje nerve, izbacuje otrovne materije iz organizma, čisti creva i ublažava bolove, leči bolesti srca.

Bosiljak

Široko rasprostranjen u italijanskoj kuhinji i odličan za paradajz salatu, bosiljak je dobar za umirenje, opuštanje, pa čak i nesanicu. Olakšava varenje hrane, popravlja apetit i odličan je za upalu mokraćnih puteva. Njegovi sveži aromatični listovi odličan su lek za oticanje zglobova i za artritis.

Najbolje za kraj – titulu “kralja svih lekovitih začina” dobija:

Ruzmarin

U starom veku je bio posvećen Afroditi, grčkoj boginji lepote i ljubavi. Vencima ruzmarina kitili su se mladenci, jer je on predstavljao simbol vernosti, a smatran je i simbolom mudrosti – što se pokazalo kao prikladno, jer ruzmarin poboljšava pamćenje (ubrzavanjem cirkulacije).

Spoljašnjom upotrebom ruzmarina (u vidu ulja) sprečićete nastanak kožnih tumora i obezbediti bolju zaštitu i zdravlje kože.

Naučnici su dokazali da ruzmarin sadrži i sastojke koji štite mozak od neurodegenerativnih promena (kao što su Alchajmerova bolest). Kada se stavi svež ruzmarin u vino on povoljno deluje na srce i bubrege, doprinosi bržem ozdravljenju i pospešuje lošu cirkulaciju. Ne samo što je lekovit, nego je i odličan začin za raznovrsno meso i svaki dobar gastronom rado ga koristi u pripremi jela.

Preostalo je samo da vam poželim prijatne obroke pune ovih lekovitih začina.

Prethodne tekstove iz serijala “Bio(b)logija” možete pročitati ovde.


Katarina Mitrović studira biologiju, a slobodno vreme troši na putovanja, umetnost, fotografiju, modu, knjige, filmove i diskusiju o istima. Želi da proputuje svet, uvek bude zaljubljena i da sazna što više zanimljivih činjenica i iskusi sve što život pruža i da o tome piše. Omiljeni citat je od Oskara Vajlda: “Većina ljudi je neko drugi. Njihova mišljenja su tuđa mišljenja, njihovi su životi mimikrija, njihove strasti citati.”

Comments