Francesco Nazardo

Za diplomca koji traži posao u sred finansijske krize, iznenadno bavljenje fotografijom, najblaže rečeno, izgleda optimistično. Ali, za Francesca Nazarda koji je upravo stekao diplomu iz istorije, sve je nekako došlo zajedno – iako u to vreme nije znao puno o fotografiji. Uz malu pomoć popularnog sajta Flickr, Nazardo ubrzo u ovu oblast ulazi kao asistent fotografije. Nažalost, nije bio dobar u tome. “Fotograf kome sam bio asistent neko vreme, jednog dana mi je rekao: Ti si divan dečko, ali definitivno bi trebalo da radiš svoj posao jer nemaš budućnost kao asistent fotografije. To je bio dobar savet”, kaže Nazardo. Kao dokaz toga, ne morate tražiti dalje od liste klijenata među kojima su Burberry, Jil Sander, Nike, Calvin Klein, za koje je Nazarado od početka samostalnog bavljenja fotografijom radio puno radno vreme.

Carlijn Jacobs

“Volim da vodim svog gledaoca na putovanje”, kaže Carlijn Jacobs , čiji se rad može smatrati pripovedanjem, čak i kada je u obliku reklamne kampanje. To su modni editorijali u kojima je holandska fotografkinja zaista uspešna. Daleko od statičnosti, kao što je često slučaj, njena modna fotografija je kinematografska; ona prelazi u stvaranje “misterioznog umetničkog prizora”, tako da svaki snimak ima sopstvenu atmosferu. Ne čudi što je Muzej fotografije Foam jednom njene radove prikazao uz radove Helmuta Newtona, na izložbi koja se bavila poreklom njegovog distinktivnog, nekonvencionalnog pristupa.

Lindsay Ellary

“Ako mogu osetiti kako bi se svetlost osećala na mojoj koži, slika je uspešna”, tvrdi Lindsay Ellary koja je u svet fotografije ušla kao devojčica, kada joj je tata, za 12. rođendan poklonio fotoaparat. Od tada, Ellary razvija stil koji sama opisuje kao “veoma vođen svetlošću i povezanošću”. To je ono što njene portrete često fotografisanih selebritija poput Mj Rodrigueza ili King Princess izdvaja.

Gilleam Trapenberg

Iako mu je baza trenutno Amsterdam, Gilleam Trapenberg svoju inspiraciju pronalazi na ostrvu Kurasao, gde je rođen i odrastao i koje je dugo koristio kao neki vid alata za istraživanje predstavljanja i muškosti. Svojim fotografijama pokušava da promeni karipske stereotipe poput onih koji čine “Big Papi” -jednu od njegove dve knjige koje je objavio pre nego što je pre dve godine diplomirao na Kraljevskoj akademiji u Hagu. “Najteže mi je praviti slike jer to tako dobro znam, a upravo je to razlog koji me navodi da dublje ulazim u svoj posao i svaki put otkrivam nešto novo, neki nov sloj”, rekao je Gilleam.

Naslovna fotografija: instagram.com/gilleamtrapenberg

Vladislava Milovanović

Comments