U poslednjih dvadesetak godina modni svet je preživeo nekoliko najstrašnijih skandala. Droga, ubistva, zatvor, optužbe za rasizam i pedofiliju, seksualni zločini, pronevere i prevare, sve su to tamne strane najglamuroznije industrije na svetu. Sledeći redovi su dokaz da ni bogati i slavni ne mogu da kupe sreću, a kamoli da zataškaju zločin i izbegnu kaznu.
Svet mode, isti onaj svet koji privlači mnoge a ponajviše mlade devojke koje sanjaju glamour, uspeh i novac, nije uvek onakav kakvim ga mnogi zamišljaju. Nije zlato sve što sija, kaže jedna stara poslovica, a ni čarobni svet mode nije uvek tako idealan kako se nama čini. Naprotiv. Danas vam ga predstavljamo u nekom drugom svetlu, prisećajući se najvećih skandala proteklih decenija.
Kada govorimo o skandalima koji su potresali modni svet, priču o tome započećemo sećanjem na davnu 1995. godinu kada je Mauricio Guči (Maurizio Gucci), najmlađi naslednik istoimene italijanske modne imperije, ustreljen na ulazu u svoju kancelariju. Istraga ovog zločina dovela je do učinioca, mladog Sicilijanca koga je za taj gnusni čin unajmila Mauriciova supruga, Patricia Ređiani (Patrizia Reggiani). Lady Gucci osuđena je na 26 godina zatvora.
Dve godine kasnije svet mode pogodio je još jedan “zemljotres”. Bilo je to 15. jula 1997. dana kada je pedesetogodišnji Đani Versaće (Gianni Versace), jedan od najvećih kreatora na svetu, otišao na svoju poslednju jutarnju kafu i po novine. Ritualno je svako jutro odlazio do obližnjeg, omiljenog “Njuz kafea”. Tog jutra kažu, nije naručio kafu, samo je kupio “Vogue”. Na povratku kući, u bermudama, sa preostalih 1.200 dolara u džepu, tamnoj majici i sandalama, pre nego što se popeo uz stepenice svoje vile na Oušn drajvu broj 1116, naišao je momak, nalik mladom turisti, izvadio pištolj, pucao dva puta u Versaćea, u glavu i vrat. Ubica, dvadesetsedmogodišnja prostitutka homoseksualac Endru Kunenen (Andrew Cunanan) devet dana kasnije, izvršio je samoubistvo. Nije ostavio pismo. Jedini svedok ubistva bila je TV voditeljka Mersiha Čolaković. Stajala je na samo tri metra od ubijenog i ubice. Istraga je trajala čitavih pet godina. I onda je dosije zatvoren, a da se nikad nisu saznali motivi ovog ubistva. Misterija “Versaće” traje i danas.
Da nisu samo modni kreatori akteri skandala, pokazalo se 1998. godine kada je otkrivena afera glavne urednice američkog “Vogue”-a Ane Vintur (Anna Wintour) sa teksaškim milijarderom Šelbiem Brajnom (Shelby Bryan). Ana je u to vreme bila 15 godina u braku s uglednim pedijatrom Dejvidom Šaferom (Davidom Shafferom).
Početak novog milenijuma obeležili su skandali koji su za protagoniste imali poznate manekenke. Jedna od njih je svakako Naomi Kembl (Naomi Campbell). Manekenka je bila u centru pažnje zbog svojih ljubavnika (i ljubavnica), a pokušala je da izvrši samoubistvo pošto je ostavio čuveni igrač flamenka Hoakin Kortes (Hoakin Kortes), dok se po holivudskim žurkama zabavljala uglavnom tako što je šmrkala kokain. Jedini ljubavnik koji je pokušao da je pripitomi bio je italijanski multimilioner Flavio Brijatore (Flavio Briatore). Njemu je čak pošlo za rukom da je nagovori da se pridruži grupi Anonimni narkomani ugledne britanske medicinske organizacije, koja je bila osmišljena po ugledu na psihoterapeutske grupe za lečenje od alkoholizma u Americi. I taman kada je izgledalo da će se vratiti na pravi put, Naomi je pokazala javnosti još jednu svoju lošu naviku – da lako gubi kontrolu i da voli da gađa ljude iz najbližeg okruženja mobilnim telefonom u glavu. Agresivnu manekenku su zbog sličnih ispada i teške ruke izbacili naglavačke iz čuvene modne kuće Elit (Elite Model). Čak su pokrenuli i sudski postupak protiv nje, jer je mobilnim telefonom gađala svoju sekretaricu Džordžinu Galanis, a onda je država izvela pred lice pravde kada je isto to ponovila i udarila mobilnim telefonom u potiljak svoju spremačicu Anu Skolavino. Osuđena je na novčanu kaznu i javni rad – čišćenje londonskih ulica. Taj ”angažman” je u svom stilu pretvorila u lakrdiju dolazeći svaki dan u skupim dizajnerskim kombinacijama, dok su paparaci pratili svaki njen korak.
Međutim, nekoliko nedelja nakon što je odslužila kaznu zbog svoje plahovite naravi, Naomi je rešila da još jednom uzdrma javnost, ovog puta, optužujući vodeće modne časopise i agencije za rasizam. Tvrdila je da najveće modne agencije ne tretiraju jednako crne manekenke i njihove privilegovane bele koleginice. Kao primer navela je britansko izdanje “Vogue”-a na čijoj naslovnici se nije pojavila čak pet godina. Još jedan dokaz u korist njenoj tvrdnji navela je i to da je na naslovnici modnog časopisa “Vanity Fair” osvanula je pevačica Bijons Nouls (Beyoncé Knowles) sa kompjuterski posvetljenom bojom kože.
Pored Naomi još jedan supermodel našao se na udaru medija. Bila je to Kejt Mos (Kate Moss). U avgustu 2005. godine jedne britanske novine su objavile fotografije na kojima se vidi kako ušmrkava kokain u studio Metropolis, u kojem je njen tadašnji dečko Pit Doerti (Pete Doherty) snimao album sa svojim bendom Babyshambles.
Fotografije objavljene pod nazivom “Kejt Mos šmrče liniju za linijom” navodno je novinama predao jadan od zaposlenih u studio kome je Dejli Mirors (Daily Mirros) platio 262,500 dolara za snimak njenog drogiranja. Nakon toga, krenule su lavine protesta raznih organizacija koje su tražile da manekenka bude kažnjena zbog učestalog propagiranja nezdravog života, pušenja, droge i alkohola. Međutim protiv Kejt nikada nije podignuta optužnica, jer britanska policija nije uspela da pronađe ni jednog svedoka koji bi potvrdio da je Kejt zaista konzumirala drogu.
Kejt i Naomi, najpopularniji supermodeli na svetu, našle su se zajedno u centru skandala kada je Kejt obelodanila u svojoj autobiografiji da je svojevremeno provela strasnu noć sa Naomi Kembel. Svedok njihovog seksa bio je Kejtin bliski prijatelj Kevin Masel (Kevin Masel). On je u knjizi objasnio da su zahvaljujući njemu Kejt i Naomi otišle na prijem kod Nelsona Mendele (Nelson Mandela). Cigarete, razne tablete, kokain i heroin bili su tog dana glavni na Kejtinom i Naominom meniju. Tvrdio je da su njih dve zajedno ušmrkavale kokain u Nelsonovom kupatilu, a da su potom do ranih jutarnjih sati upražnjavale divljački seks.
Najveći modni skandal koji je potresao Ameriku bio je 2003. godine a njegov glavni akter bio je naslednik kompanije Max Factor, Endru Luster (Andrew Luster) koji je nakon nekoliko meseci bežanja konačno uhapšen u Meksiku zbog sumnje da je silovao i drogirao tri žene. Osuđen je na 124 godine zatvora.
Ali, on nije jedini koji je optužen i osuđen za zločine seksualne prirode. Godine 2007. američki dizajner indijskog porekla Anand Jon Aleksandar (Annand Jon) osuđen je na 59 godina zatvorske kazne zbog seksualnog zlostavljanja maloletnih manekenki. Jedna od njegovih žrtava prijavila ga je policiji zbog silovanja, nakon čega je još petoro žena, starosti od 14 do 23 godine, izašlo u javnost sa optužbama protiv Aleksandera. On je negirao optužbe i govorio da je nevin. Njegov advokat tvrdio je da su neke od žena koje ga optužuju zapravo nezadovoljne manekenke koje nisu uspele u svetu mode pa su ovim putem tražile priliku za osvetu. Nekoliko meseci kasnije proglašen je krivim za 16 od 23 tačke optužnice, uključujući silovanje čak 7 devojaka i žena.
I modni magazin “Vogue” su potresali modni skandali više puta, a ne samo već pomenute 1998. Jedanaest godina kasnije, 2009, američki “Vogue” izložen je kritikama zbog toga što su, prema mišljenju mnogih, s pevačicom Bijonse (Beyonce Knowles) napravili ozbiljan gaf. Naime, uredništvu Voga se zamerilo kako su naslovom “Prave žene imaju obline” aludirali na to da Afroamerikanke nemaju idealne proporcije tela poput belkinja.
2011. godine je zbog neprimerenog editorijala, koji potpisuje Tom Ford (Tom Ford), a u kojem su devojčice našminkane i obučene kao žene, dobila otkaz dugogodišnja urednica francuskog “Vogue”-a Karolina Rojtfild (Caroline Roitfeld).
2010. godine britanski modni kreator Aleksandar Mekvin (Alexander McQueen) pronađen je mrtav u svom stanu u Londonu. Beživotno telo 40-godišnjeg Mekvina pronađeno je u njegovom stanu u ekskluzivnom kvartu Grin Park. Policija je objavila da je reč o samoubistvu. Pojedini izvori su navodili da se proslavljeni modni kreator obesio jer je bio depresivan zbog smrti majke, Džojs Mekvin (Joyce McQueen), koja je preminula nekoliko dana pre njegovog samoubistva.
2011. Džon Galiano (John Galiano) dobio otkaz u modnoj kući “Dior” zbog skandala koji je izbio oko video-snimka u kome dizajner izgovara antisemitske uvrede na račun jednog para u popularnom pariskom kafeu. Samo nekoliko nedelja nakon otkaza britanski dizajner je otpušten i iz modne kuće “John Galiano” u kojoj kuća “Dior” ima vlasništvo od 92 odsto. Upravni odbor ove modne kompanije odlučio je da njegova ovlašćenja prenese na dizajnerski tim iz kuće. Portparol ovog brenda nije želeo ni da potvrdi ni da opovrgne ove glassine. Galiano koji je izbačen iz modne kuće “Dior” u kojoj je bio kreativni direktor zato što je između ostalog rekao, pripitom društvu u kome se nalazio, da voli Hitlera, nalazi se u Los Anđelesu na lečenju od alkoholizma.
Nažalost najpotresniji skandali u svetu mode prate mlade neafirmisane manekenke koje su spremne da žrtvuju svoj život zarad što mršavijeg izgleda. Da bi uspele u surovom svetu mode u kome je mršavost ideal, mlade manekenke se podvrgavaju teškim i iscrpljujućim dijetama koje ih neretko vode u anoreksiju i bulimiju. Izabela Karo (Isabella Caro) zaštitno lice kampanje protiv anoreksije, Ana Karolina Reston (Ana Carolina Reston), Lusil Ramos (Luisel Ramos) koja je umrla za vreme održavanja modne revije u Montevideu jer joj je otkazalo srce – samo su neke od manekenki koje su umrle zbog izgladnjivanja.
Kao što vidite, ni svet mode nije imun na skandale, ali da nije istih, o čemu bi se pričalo, pisalo i čitalo? I na kraju krajeva zašto ne i tračarilo.
Jelena Tanasić je rođena da obožava – Crveni lak. Čokoladne kolače. Mojito & kafu. Čitanje novina od pozadi. Čitanje knjiga. Papir i olovku. Kreativni haos. Bajke o vilenjacima i vilama. Filmove iz doba zlatnog Holivuda. Marinu Abramović. Leto. Miris šume posle letnjeg pljuska. Naočare brenda Ray Ban. Glam Punk modu. Štikle. Nitne. Narukvice. Pozorišta & bioskop. Citat Žan Kokto: “U sebi osećam anđela koga neprestano šokiram!”