Svakog dana je Dan žena! Ovo je rečenica kojom mnoge žene upravo 8. marta izražavaju revolt, jer su pojedini muškarci čekali baš ovaj datum kako bi im kupili buket cveća. Svakog dana rade cvećare, odgovorile bi mnoge dame na društvenim mrežama, dok ostatak fotografiše svoje bukete i druge poklone… Ipak, znamo li priču koja se krije iza ovog datuma i zbog čega je važno obeležiti 8. mart?

Da, istina je da je svakog dana Dan žena i da cvećare rade 365 dana u godini, ali ovaj datum je nešto posebno i iza njega se krije važna istorijska priča o kojoj treba da znate određene detalje. Danas smo tu da sa vama podelimo sve važne i zanimljive činjenice zbog kojih 8. mart treba da se obeleži!

Osmi mart bi, zapravo, u manjoj meri trebalo da simbolišu ruže i karanfili, jer su baš tog dana žene ustale i suprotstavile se sistemu, započevši borbu za ravnopravnost.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели (@domsli22)

Kako je sve počelo …

Prvi Dan žena je obeležen davne 1909. godine u Sjedinjenim Američkim Državama, ali sama ideja, odnosno, borba počela je mnogo ranije kada su se žene 1857. godine organizovale i pokrenule protest u Njujorku. One su bile radnice u tekstilnoj industiji, a zbog izuzetno loših uslova za rad i niskih plata su izašle na ulice, pa je nastala čitava pobuna. Brzom reakcijom policije, njihov protest je zaustavljen, ali žene su ipak još jednom dokazale da će osvojiti svet, i za manje od dva meseca oformile su svoj sindikat.

Godine 1908, više od 17.000 žena hrabrdo je marširalo ulicama Njujorka, zahtevajući da i one budu tretirane kao muškarci – zahtevale su isti tretman, ali i veće plate. 

Pročitajte i ovo: Knjige na engleskom sa moćnim ženskim protagonistima – preporuke za 8. mart

8. mart nekad i sad

Vremena su se menjala, ali i zakoni, a uvek je pod znakom pitanja ostalo to da li smo mi žene sada u 21. veku – ravnopravne? I deluje kao da će ovo pitanje da muči i buduće generacije, ali pozitivna strana ovoga je što danas otvoreno možemo da kažemo da nismo ravnopravne, da se od nas uvek nešto podrazumeva, da se naši postupci i dalje tumače, da se ono što uradimo često ne prizna. Da, jednostavno, nismo ravnopravne, ali smo svesne, i naša borba više i ne podrazumeva ravnopravnost sa drugim polom, već da se borimo za svoju egzistenciju i da imamo pravo glasa, a koliko god nas drugi ugnjetavali to što istinu iznosimo javno, a žene smo, nas to ne dotiče!

Možda je upravo čar u tome da nas više ne dotiče, već radimo za sebe i gradimo sebe! Putujemo do trona i ne očekujemo ni aplauz, ni namig, ni reč podrške, ali isto tako ne slušamo ni negativne komentare. Jednostavno, ne obaziremo se. Osmi mart je nešto što moramo da proslavljamo, jer tad su žene po prvi put presekle i, koliko god da je kroz istoriju borba bila duga i teška, nije bilo (i nema) predaje.

8. mart u svetu

Zvanične boje Međunarodnog dana žena su bela, ljubičasta i zelena. Bela simbolizuje čistotu, ljubičasta označava dostojanstvo i pravdu, a zelena predstavlja nadu. U Južnoafričkoj Republici, Dan žena se obeležava nekoliko meseci kasnije nego u ostatku sveta – 9. avgust je izabran kao znak sećanja na marš protiv režima koji su žene organizovale 1956. godine. U određenim zemljama se Dan žena obeležava kao nacionalni praznik, a pojedine od tih zemalja su i Rusija, Kuba, Gruzija, Moldavija, Tadžikistan, Kambodža. U Kini i Nepalu ovaj datum je neradan samo za žene.

8. mart u periodu socijalizma + Srbija

U periodu socijalizma, na prostorima stare Jugoslavije, žene su u firmama za 8. mart dobijale cveće i taj dan su radile kraće. U Srbiji se na isti dan kad i Dan žena proslavlja i Dan majki.

Simbol Međunarodnog dana žena je cvet mimoza, koji je proglašen za zvanični cvet 8. marta četrdesetih godina 20. veka.

Pročitajte i ovo: Koji lik iz serije “Friends” pripada vašem horoskopskom znaku?

Naslovna fotografija: instagram.com/domsli22

Dragana Stojanović

Comments