Iako se može činiti da krstarenja spadaju u jednostavnu vrstu odmora, moraćete da planirate više stvari nego što mislite. Lako je napraviti grešku, naročito ako ne znate šta bi trebalo da radite. Bez obzira da li prvi put idete na krstarenje ili već godinama tako putujete, ovu listu grešaka bi trebalo da izbegavate.
Ne rezervišete letove blizu ukrcavanja i iskrcavanja
Uvek ranije rezervišite let do mesta u kom se nalazi luka u kojoj se ukrcavate. To vam daje lufta da stignete do luke na vreme ako dođe do kašnjenja ili otkazivanja leta. Ako propustite ukrcavanje, možda ćete morati dodatno da platite da biste stigli do svog broda ili se može desiti da propustite krstarenje. Računajte i na to da prtljag može da kasni, te je bolje da stignete koji dan pre ukrcavanja na brod. Isto važi i za povratak. Nemojte da rezervišete let istog dana kad pristajete. Iskrcavanje je dug proces i nikada ne znate koliko može da traje.
Ne nadgledate cene nakon što rezervišete
Cene krstarenja su dinamične, što znači da variraju u zavisnosti od potražnje. Ponekad cene mogu pasti nakon što rezervišete putovanje. Postoji alat za praćenje koji se koristi za praćenje prodajne cene. Ako cena padne pre konačne uplate, agenti znaju za to pre klijenata i mogu proaktivno da je prilagode.
Nasumično birate kabinu
Zamislite sledeći scenario – rezervisali ste prelepo krstarenje, ali završili ste u kabini ispod diskoteke. To je posledica neistraživanja rasporeda broda i odabira kabine na osnovu preferencija. Kako biste zaobišli ovaj fijasko, istražite koje kabine su najbolje za vas, kao i pogodnosti ili se konsultujte sa savetnikom kod kog ste rezervisali putovanje. Ako ste skloni morskoj bolesti, izaberite kabinu na sredini broda, ali da ne bude previsoko. Svakako izbegavajte prednji deo broda, jer se tu kretanje najviše oseća.
Kasni dolazak na pristanište
Ako sami istražujete grad u kom ste pristali, vratite se na brod bar sat vremena pre predviđenog vremena za ukrcavanje. Dešavalo se da putnici koji kasne trče niz pristanište u poslednjem trenutku, a brod ih svakako neće čekati da stignu. Proverite vreme ukrcavanja za svaku luku i uvek se vratite ranije.
Sve rezervišete u poslednjem trenutku
Na većim brodovima, specijalni restorani, spa tretmani i izleti se mogu rezervisati unapred. Obratite pažnju na to kada se otvaraju rezervacije za ove dodatke i rezervišite ih što je pre moguće. Mnogi pretpostavljaju da kada brod pristane, odmah će ih čekati različite mogućnosti zabave i prevoza, a to nije uvek slučaj. Posebno u Srednjoj Americi, atrakcije nisu odmah dostupne i određene ture bi trebalo unapred rezervisati. Ako čekate da dobijete plan za sve dane, moraćete da se oslonite na internet na brodu koji može biti prespor i skup. Dok istražite koji izleti su u opciji, do tada se mogu brzo rasprodati.
Pročitajte i: Pobedite inflaciju: Trikovi za jeftinije putovanje ovog leta
Spakujete previše ili premalo stvari
Kada se previše spakujete, to uglavnom dovodi do haosa u kabini, a sa manje stvari se može desiti da ste nešto zaboravili. Kako biste postigli savršenu ravnotežu, napravite listu za pakovanje koja uključuje raznovrsnu odeću koja se može spajati, svakodnevne potrepštine – proizvodi za higijenu, lekove i drugo. Takođe, imajte na umu da se na brodu održavaju različite tematske i svečane večeri, te vam savetujemo da proverite koji je kodeks oblačenja kako biste poneli odgovarajuću odeću.
Ne držite osnovne stvari u ručnom prtljagu
Dostavljanje prtljaga u vašu kabinu može da potraje satima. Iz tog razloga je važno da u ručni prtljag spakujete osnovne stvari i dragocenosti, lekove, punjače i elektroniku. Ne zaboravite ništa što može potencijalno da vam zatreba tokom prvog dana na brodu. U ručni prtljag spakujte i svoj kupaći kostim. Vaš prtljag će biti prebačen u vašu sobu, ali se može desiti da propustite kupanje i izležavanje na brodu.
Zaboravili ste da stavite telefon na airplane režim
Ukoliko nemate međunarodni paket, najbolje je da stavite telefon u režim rada u avionu i koristite Wi-Fi kako vam ne bi stigao ogroman račun za telefon. Čak i ako imate roaming plan u okviru svog paketa, može da se desi da ne pokrije rutu kojom plovi brod.
Mislite da je sve uključeno u cenu
Većina krstarenja nije sveobuhvatna – sve od alkohola, hrane do ekskurzija, obično se dodatno plaća. Pažljivo pročitajte sitna slova, a zatim odredite budžet putovanja. Kad platite kartu za krstarenje, možda mislite da ste završili sa trošenjem, ali to je greška. Trebalo bi da razmišljate o ovom putovanju kao dva troška, cenu samog krstarenja, a zatim i troška na brodu. Bilo da jedete u restoranu, a ne hranu sa besplatnog švedskog stola, ili idete na izlet, često se ispostavi da su to jedni od najvažnijih događaja na krstarenju. Samo pažljivo isplanirajte budžet i nećete brinuti.
Nosite alkohol na krstarenje
Većina linija za krstarenje dozvoljava putnicima da unesu svoje vino i/ili šampanjac na brod. Pravila se razlikuju u zavisnosti od krstarenja, a često se primenjuju ograničenja i naknade. Istražite koja pravila važe za vaše krstarenje pre nego što odlučite da li da rezervišete paket pića. Ukoliko odlučite da ponesete piće, popijte ga u kabini kako biste izbegli naknade.
Pročitajte još i: Ovo su najbolje destinacije za solo putovanja
Naslovna fotografija: pexels.com
Marija Gavrilović