Kozmetika stalno nudi nove, sve moćnije i revolucionarnije proizvode za negu i vi se pitate da li je uopšte moguće držati korak sa tolikom ponudom. I ne samo to, pitate se da li svi ti proizvodi stvarno rade i radije se držite onoga što ste otkrili da vam odgovara još pre deset godina. Ali ne menjaju se samo kozmetička otkrića, već i potrebe vaše kože, u zavisnosti od ciklusa i nivoa hormona, godišnjeg doba, zdravstvenog stanja, godina… Razne kiseline jedna drugu prestižu, dok takođe raste i popularnost domaćih biljnih proizvoda, koji su blagi i bez konzervansa. I dok se kolebate kojim proizvodima da poklonite poverenje, sledeća velika stvar može biti kofein za negu kože. Možda ima smisla – ako vam kofein u kafi i čaju pomaže da se rasanite i ostanete budni i daje vam dodatnu energiju u dnevnom funkcionisanju, može biti efikasan i ako ga nanesete na kožu, umesto da ga popijete? Da razmotrimo prednosti koje kofein za negu može doneti vašoj koži, prema preporukama dermatologa.

Zbog čega je kofein za negu kože delotvoran

Kada se primenjuje lokalno, kofein za negu ima brojne potencijalne koristi, koje zavise od koncentracije kofeina koje se nalaze u formuli kozmetičkog proizvoda. To znači da formula mora da sadrži određenu količinu kofeina, da bi pokazala očekivano dejstvo. Ako predstavu o kofeinu za negu prevedemo u poznati kontekst dejstva šolje kafe, to znači da vas kafa sa niskim sadržajem kofeina neće energizovati kao ista količina kafe sa dvostruko više kofeina. Radi se i o mešavini sa ostalim dodacima koji podstiču dejstvo primarnog sastojka, a sve zajedno znači da se radi o izboru odgovarajućeg proizvoda, što se opet svodi na eksperimentisanje i isprobavanje.

Konkretno, kofein za negu kože deluje na sužavanje krvnih sudova, što može pomoći kod tamnih podočnjaka, a takođe ima i antioksidativno dejstvo, što znači da smanjuje štetu koju nanose slobodni radikali. Ove štetne supstance potiču iz UV zračenja, zagađenja i dima cigareta i utiču na kožu oduzimajući joj sjaj i svežinu, podstičući stvaranje fleka (hiperpigmentacija) i ubrzavajući proces starenja. Zato je minimiziranje njihovog uticaja uvek pametan potez, a kofein ne dobar izbor. Takođe, smatra se da kofein za negu deluje protivupalno i pomaže u smirivanju iritacija na koži.

Da li ispijanje kofeina daje iste rezultate

Logički povezujući dejstvo kofeina u telu i na koži, možemo zaključiti da bi kofein jednako povoljno trebalo da deluje na kožu i kada ga ispijamo, a da li je to tako? I, možda je udruženo dejstvo najbolje – ako kofein za negu smanjuje podočnjake, štiti kožu od oksidacije i smiruje upalu, onda će njegovo dejstvo biti pojačano kada pijemo kafu i koristimo kofein za negu kože. Međutim, zdravstvene prednosti kofeina su i dalje vruća tema, oko koje se lome koplja – istraživači mogu da navedu prednosti, kao i mane ispijanja kafe, a na kraju, jedini savet koji je pametno poslušati, jeste umerenost.

Kofein u proizvodima za negu koze – da li zaista funkcionise 1 Kofein u proizvodima za negu kože – da li zaista funkcioniše?

Pročitajte i ovo: Hijaluronska kiselina: Da li je to sastojak kakvog ga zapravo opisuju? Otkrivamo sve detalje!

Prema onome što do sada znamo, pitanje upotebe kofeina je kompleksno – kada se pije, kofein je diuretik, tako da bez adekvatne hidratacije organizma, može dovesti do dehidratacije kože. Stručnjaci preporučuju da se voda i kafa kombinuju, kako bi se održao balans u organizmu. U nekim slučajevima previše kofeina može izazvati stres i podstaći lučenje kortizola, hormona stresa, koji podstiče upalne procese, a takođe može poremetiti san, koji je jednako važan za zdravlje kože, kao i za opšte zdravje i raspoloženje. Posle dobro prospavane noći, kada se probudimo odmorni, koža nam je svežija i lepša, nego što dejstvo bilo kog proizvoda (uključujući i kofein za negu) može da izazove.

Kofein takođe može pogoršati anksioznost i potencijalno izazvati neželjene efekte na koži, kao što su znojenje, crvenilo, ili zamućenost i sivilo kože. Dakle, kada sumiramo dehidrirajući učinak, pojačano dejstvo korizola i poremećaj sna, konzumiranje kofeina ne može delovati negujuće za kožu. Imajte u vidu i da su dehidratacija i nedostatak sna glavni uzroci tamnih podočnjaka, tako da i učinak kofeina za negu bledi pred učinkom zdravog sna i izbegavanjem unosa kofeina tokom popodeva, kako bismo izbegli nesanicu.

Alternativa kofeinu za negu kože

Zapravo, ima mnogo proizvoda koji imaju iste efekte kao i kofein za negu – smiruju upalu i štite kožu od slobodnih radikala. Antioksidativna svojstva imaju i vitamini C i E, kao resveratrol, moćan biljni antioksidant ili zeleni čaj. Niacinamid daje slične efekte, uz dodatnu dobit od balansiranja proizvodnje ulja, Ako su podočnjaci vaš specifičan problem, onda će svi ovi sastojci, zajedno sa hijaluronskom kiselinom, pomoći da umorni krugovi oko vaših očiju budu manje vidljivi. Kada pogledate lisu sastojaka proizvoda za negu kože koji sadrže kofein, verovatno ćete uočiti bar jedan ili dva od ovih poznatijih sastojaka – zbog čega je teško znati koji sastojak u formuli proizvoda ima najbolje dejstvo.

Ali, osim rezervisanog mišljenja, u prilog kofeina za negu kože, stručnjaci dodaju da kofein dobro funkcioniše u sadejstvu sa brojnim sastojcima i može se koristiti za rešavanje specifičnih problema sa kožom, u kombinaciji sa drugim elementima. Na primer, izgled umorne kože oko očiju možete popraviti kombinacijom hijaluronske kiseline koja privremeno „puni“ kožu, dok je kofein steže, čime se smanjuje tamna boja kože. Kada se koristi sa niacinamidom i omekšivačima, kofein za negu može dobro delovati na kožu kojoj je potrebno umirivanje i može imati pojačan efekat kada se koristi zajedno sa drugim antioksidantima, kao što je vitamin C.

Uvek je dobar izbor koristiti sredstva za negu kože sa kombinovanom formulom, u kojoj se sastojci dopunjuju, a kofein za negu kože možda igra sporednu ulogu, ali je koristan u kombinaciji sa drugim sastojcima.

Da li treba da uvedete kofein za negu kože

Iz svega navedenog, možete zaključiti da kofein može doprineti nezi kože, i da je svakako najkorisniji u kombinaciji sa drugim antioksidantima i sastojcima čije dejstvo dopunjava i podržava. Najbolje deluju koncentracije između jedan i dva procenta, ali mogu se naći i jače koncentracije, do pet procenata. Ne otkrivaju svi brendovi procente sastojaka koji se nalaze u proizvodu, ali možete malo istražiti i izvesti zaključke – mirisi i uobičajeni konzervansi koriste se u količini od najviše jednog procenta, pa ako se kofein pojavljuje na listi sastojaka posle njih, to znači da je njegova koncentracija manja od jednog procenta i da nije naročito efektan.

Ako ste skloni eksperimentisanju, svakako isprobajte proizvode sa kofeinom, da biste otkrili da li vam odgovaraju više od drugih proizvoda, ili u kombinaciji sa njima.

Pročitajte i ovo: Kojična kiselina – sastojak koji rešava hiperpigmentaciju i tamne fleke na koži

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević

Comments