Da li postoji rok trajanja šampona i balzama? Sigurno ste se bar nekad to zapitali, posebno ako koristite nekoliko proizvoda u rotaciji. Odgovor je zapravo jednostavan. Ispostavilo se da šampon i balzam imaju rok trajanja, a kada istekne, nije sjajna ideja koristiti bilo koji od tih proizvoda.

To znači da bi trebalo da pazite na datum isteka proizvoda i sve znakove da je možda prošao rok trajanja. Obično je naveden na bočici ili negde na pakovanju (možda ćete morati da pogledate kutiju u kojoj je proizvod kupljen). Ako ne možete da pronađete tu informaciju, pokušajte da stupite u kontakt sa kompanijom koja je napravila proizvod.

Opasnosti isteklog šampona i balzama

Većina šampona i balzama traju najmanje šest meseci ili duže, iako se specifičnosti razlikuju od proizvoda do proizvoda. Otvorena boca šampona ili balzama obično traje između šest meseci i godinu dana, ali ako boca nije otvorena, može trajati do dve ili tri godine.

Na svakom šamponu ili balzamu, trebalo bi da postoji oznaka koje se odnosi na dozvoljeni period korišćenja proizvoda nakon otvaranja. Taj datum je obično označen kao 6M, 12M, 18M ili 24M. M znači meseci – ova oznaka bi trebalo da vam govori koliko dugo je proizvod dobar za korišćenje nakon što ga otvorite, sve dok se čuva u odgovarajućim uslovima.

Kada istekne rok trajanja šampona i balzama, njihove hemijske formule mogu postati štetne, pa ne bi trebalo da ih koristite. Proizvod može ne samo da izgubi svoju efikasnost, već može iritirati vašu kožu ili biti štetan na druge načine. Ako je proizvodu istekao rok trajanja, velike su šanse da su sastojci razdvojeni potencijalnom bakterijskom kontaminacijom, što može dovesti do iritacije, suvoće, ljuštenja, oštećenja folikula i mogućeg gubitka kose – zato budite veoma oprezni.

Rizici proizvoda kojima je rok trajanja prošao

U retkim slučajevima, degradirani sastojci u bajatom šamponu i balzamu mogu izazvati osip. Ponekad, kada formula više nije stabilna, može da se stvori čak i buđ. Osip se često javlja u obliku kontaktnog dermatitisa, koji je bolan ili otečen osip i pojavljuje se kad neko dođe u kontakt sa nečim na šta je alergičan ili što iritira kožu.

Kada je rok trajanja šampona ili balzama prošao, moglo bi doći do potencijalne kontaminacije štetnim mikroorganizmima koji su se razvili, a koje ne želite da se apsorbuju u kosu ili kožu glave. Sastojci šampona i balzama mogu da prodru u vaše vlasište prilično brzo, tako da proizvidi sa isteklim rokom trajanja mogu imati neželjene efekte čak i ako se primenjuju samo nakratko.

Prepoznajte kada je rok trajanja šampona istekao

Kao što smo napomenuli, najlakši način da saznate da li je vaš šampon ili balzam istekao je da proverite datum naveden na pakovanju. Boca obično ima oznaku za period nakon otvaranja, što je logo koji izgleda kao sićušna posuda ili tegla sa brojem. Ako piše 24M, to znači da je proizvod dobar 24 meseca nakon otvaranja.

Pazite i na fizičke promene na proizvodu – vaš šampon ili balzam je istekao ako je zgrudvan, odvaja se ili se promenila boja. Obično ćete videti hemikalije razdvojene u slojeve, kao što su komponente ulja na vrhu i komponente vode u posebnom sloju. Ako sipate malo šampona ili balzama u ruku, verovatno ćete odmah primetiti sastojke koji se razdvajaju. Loš ili neprirodan miris je, naravno, još jedan znak za uzbunu.

Ako vam se čini da je konzistencija šampona ili regeneratora loša, možda ćete biti u iskušenju da protresete bocu da biste ponovo pomešali sastojke, ali to zapravo nije dobra ideja. Neće se dobro pomešati, a verovatno neće prodreti i u skalp na način na koji je previđeno.

Da biste izbegli bacanje proizvoda, zabeležite datum otvaranja prilikom kupovine i potrudite se da do tog trenutka iskoristite sav šampon ili balzam.

Pročitajte i ovo: Zašto je obavezno da čistite četke i aparate za kosu

Naslovna fotografija: instagram.com/harrymetsally__

Božica Luković

Comments