Svakodnevno pranje kose je obavezno, ali šta je sa svim četkama, presama i fenovima za kosu koji se koriste za stilizovanje? Stručnjaci smatraju da je neophodno da redovno čistite četke i aparate za kosu. To nužno ne zahteva mnogo vremena, ali može zahtevati malo strpljenja.

Zašto morate da čistite četke i aparate za kosu?

Prvi i najvažniji razlog – higijena. Prljavština ili ostaci preparata za kosu se tokom vremena zadržavaju i talože na četki i aparatu. Ukoliko se ne održavaju s vremena na vreme, gledajte to iz ovog ugla – pranje kose je skoro pa besmisleno ukoliko koristite prljave alate.

Nagomilavanje proizvoda, prašina i druga vrsta prljavštine takođe mogu direktno da utiču na rad aparata i brže će se pokvariti. Takođe, nakupljanje prašine i proizvoda može da dovede do neujednačenog zagrevanja kose što može da utiče na izgled frizure, ali u najgorem sličaju može da ošteti vlasi.

Četke i češljevi su puni dlaka, prašine i različite prljavštine koji će se uvući u kosu, ali i uticati na krajnu frizuru. Na primer, ako koristite okruglu četku za feniranje, nećete moći da uvučete vlasi do kraja jer se u njoj i dalje nalaze vlasi koje nisu očišćene.

Koliko često bi trebalo da čistite alate za kosu?

To zavisi od toga koliko se često koriste, ali je nabolje da se čiste na svake dve nedelje. Pošto se u salonima brzo smenjuju mušterije, frizeri često čiste svoje alate nego što se to radi kod kuće.

Koliko ćete često čistiti svoje alate zavisi od toga koliko često ih koristite. Uzmite u obzir i koje preparate za kosu koristite i kakva je njihova tekstura. Ukoliko primetite da se isti konstantno nakupljaju na alatima za kosu, onda je najbolje da ih čistite najmanje jednom nedeljno.

cistite cetke txt Zašto je obavezno da čistite četke i aparate za kosu

Kako da čistite prese i fenove za kosu?

Bez obzira na koji način ćete čistiti presu ili fen, uvek se uverite se da su aparati isključeni iz struje. Ipak je bezbednost na prvom mestu. Srećom, čišćenje aparata ne zahteva mnogo vremena ili invazivne proizvode koji su rezervisani za čišćenje veoma prljavih površina. Izbegavajte ih jer mogu da naškode aparatima pre nego da ih očiste.

Potrebni su vam samo voda i peškir kako biste skinuli svu prljavštinu sa aparata. Najbolje je da razmišljate u sledećem smeru – izbegavajte da čistite električne aparate na načine koji zahtevaju da se isti ispiraju. Ako iz bilo kog razloga alkohol ili voda ne uklanjaju prljavštinu, onda možete posegnuti za šamponom za čišćenje.

Druga opcija, koja je idealna za prese, jeste da navlažite papirni ubrus – stavite ga između pločica, stegnite presu i izvucite ubrus. Možete koristiti i vlažne maramice, ali u tom slučaju, za svaki slučaj prebrišite aparat suvom krpom koja neće ostavljati ostatke tkanine.

U slučajevima kada se radi o tvrdokornijim mrljama, uzmite malo alkohola koji će ukloniti ostatke laka za kosu, krema, gelova i drugih proizvoda koji imaju lepljivu teksturu.

Kako bi trebalo da čistite četke i češljeve?

Topla voda sa sapunom je sve što vam je potrebno. Kao što je ranije pomenuto, upotreba jakih sredstava za čišćenje može da škodi ili da potpuno uništi alate za kosu. Na primer, četka za feniranje sa drvenom ručkom se može očistiti alkoholom.

Naravno, uklanjanje prljavštine iz čekinja zahteva više vremena jer se radi o pipavom poslu. Jedna od opcija je da natopite četke u rastvor koji sadrži dezinfekcioni sapun i vruću vodu jer će pomoći da se uklone mrtve ćelije kože i ostaci preparata.

Za uklanjanje dlaka koristite poseban češalj kojim ćete ih očistiti – sa finim zupcima koji će sastrugati vlasi sa četke. Ako redovno čistite četke, možete da investirate u alat koji je specijalno napravljen za to. Izgleda kao dvostrana grabuljica sa metalnim zupcima – jedna strana je duža i šira, a druga je manja.

Pročitajte još i: Pravilno pranje kose – koliko često treba da perete kosu i koliko puta da je šamponirate

Naslovna fotografija: pexels.com

Marija Gavrilović

Comments