Ponekad na TikToku zaista možemo da čujemo neverovatne informacije – kao, recimo, da možemo koristiti kokosovo ulje kao SPF.

Uprkos tome što se na toj društvenoj mreži može pronaći mnogo kvalitetnih saveta za negu kože, važno je da ne uzimate sve zdravo za gotovo, posebno kada je u pitanju trenutni SPF mit koji kruži TikTokom. Taj mit kaže da možete da koristite prirodna ulja od kokosa ili maline umesto kreme za sunčanje.

Kokosovo ulje kao SPF – mit ili istina?

Važno je da znate da ovo nije pametan savet za negu kože. To je potez koji vas može izložiti većem riziku od oštećenja od sunca i raka kože – tako da ga nikako ne primenjujte!

Prirodna ulja nisu dobra zamena za SPF, jer su kreme za zaštitu od sunca ipak napravljene od sastojaka kao što su cink-oksid i titanijum-dioksid, koje u uljima ne možete naći. Drevni ajurvedski iscelitelji su vekovima koristili ulja za lečenje tela, uma i duha. Ali kada su u pitanju UVA i UVB filteri u SPF kremama, podržani naukom i odobreni od strane globalnih zdravstvenih agencija u današnje vreme, ništa ne može ili ne bi trebalo da ih zameni.

Dok su neke studije testirale i merile prirodnu UV zaštitu biljnih ulja, kao što su ulje maline, kokosa ili ricinusovo ulje, rezultati su bili slabi i nedosledni. To znači da ova ulja pružaju nedovoljnu UVB zaštitu i često uopšte nemaju UVA zaštitu.

Evo i detaljnijeg objašnjenja: UVB zraci utiču na gornje slojeve kože i izazivaju opekotine od sunca. UVA zraci prodiru dublje, a na sunčevoj svetlosti ima oko 500 puta više UVA zraka nego UVB zraka. Dakle, čak i da ulja imaju dovoljnu UVB zaštitu – što nemaju – i dalje bi im nedostajala kritična zaštita od najštetnijih zraka.

Umesto nepouzdanih ulja, trebalo bi da potražite vodootpornu kremu za sunčanje širokog spektra sa SPF-om od najmanje 30 ili više za bilo koju produženu aktivnost na otvorenom. Iako je SPF 30 vaša osnovna zaštita, čak se preporučuje da se odlučite za kremu za sunčanje sa SPF 50 faktorom koja će ponuditi zaštitu od 98% UVB zraka, kao i PA++++ ocenu, koja će ponuditi najvišu zaštitu protiv starenja od efekata UVA zraka.

Kako pravilno da koristite SPF kremu?

SPF se mora naneti najmanje 10 minuta pre izlaska napolje i ostaviti da se upije. Kada je u pitanju zaštita lica, uglavnom vam je SPF krema poslednji korak u rutini nege kože pre nego što nanesete šminku, ali vodite računa da imate dovoljno vremena da joj dozvolite da prodre i u druga područja tela.

SPF krema se mora dopunjavati najmanje svaka dva sata. SPF treba ponovo nanositi u redovnim intervalima (na dva sata) da biste bili potpuno zaštićeni od štetnih UV zraka. To je važno ako se znojite ili plivate jer će se SPF obrisati ili isprati. Ako nosite šminku, sprejevi mogu biti veoma korisni, mada morate biti prilično izdašni sa njima da biste bili sigurni da dobijate zaštitu koja je napisana na etiketi.

Svi znamo kada je sunce najjače tokom leta, kada ste podložniji UV zračenju, ali to ne znači da rizik nije prisutan tokom cele godine. UV zraci postoje tokom cele godine, pa se pobrinite da SPF bude osnovni deo vaše rutine.

Zanimljivo je da SPF kreme sa faktorom 50 nude samo neznatno bolju zaštitu od UV zračenja nego SPF 30. One filtriraju 98% UV zračenja, u poređenju sa 96,7% koje blokiraju SPF 30 kreme. Ipak, kreme sa najvišim zaštitnim faktorom (koji je uglavnom 50+) će vas duže štititi od štetnog zračenja.

Recimo, u toku zimskih meseci ili oblačnijih dana, u redu je odabrati niži faktor zaštite, dok bi toplih i sunčanih dana veći faktor bio obavezan.

Pročitajte i ovo: Pet saveta za negu kože u toku vrelih letnjih dana – izbegnite svaki problem na licu

Naslovna fotografija: instagram.com/corryntimm

Božica Luković

Comments