Uz svu ljubav, pozitivnost i entuzijazam koji ulažete u vezu, kada partner ima problem sa poverenjem, stvari su više nego komplikovane. Isprobali ste sve načine da partneru dokažete da može da se opusti i da vam veruje i čini se kao da on povremeno u tome uspeva. Ali incidenti se ponavljaju – nesigurnost, sumnja, distanciranje, kritikovanje, a vi gubite snagu da ponavljate uveravanja i iznosite dokaze. Jer nije do vas.

Ipak, to ne znači da je veza osuđena na propast. Ali znači da partner mora da shvati da ima problem sa poverenjem i mora hteti da ga reši i da sačuva vezu. Vi mu možete pomoći u tome, a on vam mora dopustiti da to učinite.

Kako se manifestuje problem sa poverenjem u vezi

Problem sa poverenjem se odnosi na nečiju nesposobnost ili poteškoće da nekome veruje i nastaje iz straha od povređivanja, manipulacije, izdaje, napuštanja, koji ima duboke korene. Ovi problemi se manifestuju kroz ponašanja kao što je ljubomora, problemi sa intimnošću, poteškoće pri otvaranju, preterano zaštitnički stav (posesivnost), sumnja u namere bliske osobe, iniciranje sukoba, preteranu kritičnost, očekivanje najgorih ishoda…

Problemi sa poverenjem uglavnom se baziraju na anksioznom stilu vezanosti koji dete uspostavlja sa roditeljima. Odrastanje uz nepredviljive roditelje, koji se nedosledno ponašaju, dovodi do toga da dete nikada nije sigurno da li će njegove potrebe biti zadovoljene. Iz te nesigurnosti rađa se nepoverenje koje se vezuje za bliske emocionalne odnose – problem sa poverenjem iz detinjstva postaje obrazac koji se ponavlja u odraslom dobu u romantičnim vezama.

Takođe, iskustva iz ranijih veza oblikuju način na koji se neko ponaša u sledećem odnosu – ako je neko doživeo izdaju ili prevaru u prošloj vezi, može mu biti teško da veruje sledećem partneru. Loša iskustva nas uče da budemo oprezni u tome koliko i kome se otvaramo i da se krećemo kroz odnos sa rezervom. Važno je da razumete razloge zbog kojih vaš partner ima problem sa poverenjem, kako biste mogli da mu pomognete.

Pročitajte i ovo: Da li samo gubite vreme sa njim i zavaravate sebe?

Kako da pomognete partneru koji ima problem sa poverenjem

Budite strpljivi

Problem sa poverenjem koji vaš partner ima, nije lak ni za hendlovanje, ni za rešavanje i neće nestati preko noći. Moraćete da uložite mnogo truda, a kada partner sumnja u vas i potrebno mu je uveravanje, morate pokušati da to ne shvatate lično, imajući na umu poreklo njegovog problema. Pokušajte da razumete da nemogućnost da vam veruje njega boli verovatno koliko i vas.

Otvorite se i pokažite ranjivost

Ako vaš partner ima problem sa poverenjem, teško mu je da se otvori i da bude ranjiv sa vama, ali to ne znači da i vi treba da ustuknete. Upravo je potrebno da mu pokažete da vi imate poverenja u njega, da se osećate dovoljno bezbedno da mu se otvorite i pokažete svoju ranjivost. Poverite mu svoje probleme, dileme i sumnje, uvažite njegovu perspektivu, tražite utehu kad vam je potrebna – kada vi pokažete poverenje, njemu će biti lakše da počne da vam uzvraća.

Ne osuđujte ga jer ima problem sa poverenjem

Veoma je važno da partneru pružite potpuno razumevanje, bez osude i kritike. Kada vodite duboke i smislene razgovore, slušajte ga bez prekidanja (i bez predrasuda i zaključaka), kako biste stvorili atmosferu u kojoj je bezbedno da izrazi svoja osećanja i svoje strahove.

Takođe, kada je to potrebno, pružite partneru sva uverenja da ga volite i da nemate nikakvu nameru da ga povredite, da ga razumete i da želite da se on sam sa sobom oseća bolje. Uvažite njegove brige i strahove i potvrdite validnost njegovih osećanja (iako mislite da on nema realnih razloga da se tako oseća). Neprestano pružanje potvrde, uveravanja i podrške, pomoći će mu da prođe kroz trenutke sumnje i nesigurnosti sa osećanjem da je viđen, saslušan, shvaćen i uvažen.

Naravno, ono što govorite treba da bude praćeno odgovarajućim postupcima i načinom na koji se ponašate prema partneru. U suštini, to važi za sve odnose, ali je posebno važno kada je u pitanju tako osetljiva stvar, kao što je problem sa poverenjem.

Zamislite da vi imate problem sa poverenjem

Upotrebite empatiju, umesto pretpostavke da imate istu percepciju – vaš partner vidi situacije i tumači ponašanja različito od vas, njegovu percepciju u velikoj meri određuje njegov problem sa poverenjem. On može iznositi nerazumne optužbe, ali vi morate napraviti uzmak – on ne govori o vama, već to njegov problem govori o njegovoj suženoj perspektivi i viđenju stvari. Zamislite da vi imate problem sa poverenjem i pokušajte da sagledate neku situaciju u kojoj se problem manifestuje iz njegove perspektive.

Vi ste tu da ga podržite, a ne da ga popravljate

Verovatno silno želite da pomognete svom partneru i da pokušate da ga popravite, kako bi se osećao bolje i kako bi vaša veza bila opuštenija i radosnija. Ali pokušajte da se suzdržite – vaša pomoć je u tome što ga volite i što ste tu za njega, da ga saslušate, razumete i podržite. I da ga prihvatate takvog kakav je, zajedno sa njegovim nepoverenjem i problemima koje to izaziva u vašoj vezi. To je sva podrška koja mu je potrebna da sam odluči da pomogne sebi i da pronađe najbolji način za to.

Pročitajte i ovo: Razlozi zbog kojih može nastati pauza u vezi

Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovemag

Brankica Milošević

Comments