Kontrolna lista mentalnog zdravlja i blagostanja vam može biti vrlo korisna u teškim trenucima, kada proživljavate obeshrabrenost, gubitak, beznađe. Svako se suočava sa teškoćama na svoj način i svakome je potrebno neko vreme za procesuiranje i oporavak, ali kontrolna lista vam može pomoći da se orijentišete i osnažite.

Kontrolna lista za praćenje i poboljšanje mentalnog zdravlja

Pre nego što se pozabavimo time šta kontrolisna mentalnog zdravlja treba da sadrži, važno je da razumemo osnovne komponente mentalne i emocionalne stabilnosti. Naše duševno zdravlje utiče na fizičko (i obrnuto) i određuje kvalitet života i nivo ispunjenosti koju osećamo.

Glavne komponente mentalnog zdravlja

Stabilno mentalno zdravlje uključuje sedam ključnih komponenti, a to su fizičko zdravlje, intelektualno zdravlje, zajednica, zdravlje životne sredine, granice, briga o sebi i terapija.

Neke od ovih komponenti su van naše kontrole, zato je fokus na ono na šta možete uticati ključan. Zbog toga je terapija vitalna komponenta – ona vam može pomoći da upravljate svim ostalim, na šta možete uticati.

Fizičko zdravlje možete unaprediti usvajanjem redovne rutine vežbanja, uvođenjem šetnji i drugih aktivnosti koje za vas imaju smisla. Da biste unapredili intelektualno zdravlje, možete otkrivati nova interesovanja, baviti se hobijima i razvijati razne veštine, sami, ili u okviru zajednice (klubova i udruženja) – opcije su brojne.

Imajući u vidu glavne komponente mentalnog zdravlja, imate ideju kako vaša kontrolna lista treba da izgleda.

Snapinsta.app 468511623 3849265388676993 7371113526043285512 n 1080 min Kako da kreirate kontrolnu listu mentalnog zdravlja i unapredite svoje emocionalno blagostanje

instagram.com/laraa.gro

 

Održavanje osnove

Postoje periodi kada ćete danima biti sluđeni i van sebe, usled okolnosti koje ne možete kontrolisati. Da biste se osnažili u takvim vremenima, važno je da se vratite osnovama dnevnog funkcionisanja, na koje lako možete zaboraviti tokom „vanrednog stanja“.

Osnova se tiče održavanja lične higijene, pre svega – dakle, setite se da se umijete, operete zube i istuširate se. Takođe, važno je da ne preskačete obroke, čak i ako nemate apetit i da pijete dosta vode. Idite u kratke šetnje, po mogućnosti dnevne, kako biste uhvatili malo sunca, ili barem dnevnog svetla. Hodanje pomaže da se saberete, smanjite stres i usmerite energiju, a sunčeva svetlost utiče na procese u organizmu koji rezultiraju poboljšanjem raspoloženja.

Dok hodate, proverite držanje svog tela i nastojte da budete prisutni u sadašnjem trenutku. Ako su vam ramena skupljena, glava povijena i dah kratak, postarajte se da se ispravite, opustite ramena i dišete dublje, čak i ako se sigurnije osećate kad se skupite i stisnete. Osmehnite se prolaznicima dok hodate, iako vam uopšte nije do smejanja. Samo pokušajte, da vidite efekte – nauka stoji iza ove smernice.

Nadgradnja osnove

Pored osnova, postoji još toga što možete da uradite da biste se osećali malo bolje. Vaša kontrolna lista treba da sadrži još neke aktivnosti koje će vas uključiti u zajednicu i isključiti negativne faktore.

Povežite se sa prijateljima, kao prvo. Razumljivo je da možda ne želite ni sa kim da pričate dok ste u nekom akutnom problemu i imate potrebu da se povučete. Ali to ne može trajati dugo, naročito ako osećate da se vrtite u krug, zaglavljeni u svom problemu, umesto da procesuirate. Sigurno imate osobu kojoj se možete poveriti i požaliti, koja će vas saslušati bez osuđivanja i ponuditi vam utehu, razumevanje, perspektivu.

Ukoliko ne možete da nađete ni utehu, ni perspektivu u razgovoru sa bliskima, pronađite terapeuta. Takođe, ako vam prijatelji sa kojima razgovarate savetuju da to učinite, poslušajte ih – oni vam žele najbolje i verovatno shvataju da vam je potrebno razumevanje koje nadilazi prijateljsku empatiju i utehu.

Postarajte se da isključite upotrebu alkohola i narkotika, koji mogu pogoršati vaše mentalno zdravlje, iako u trenutku deluju kao da donose utehu i zaborav.

Bavite se stvarima koje volite, čak i ako u njima ne pronalazite zadovoljstvo koje ste ranije osećali. Vežbajte i krećite se, meditirajte redovno, ujutru čim ustanete ili uveče pre spavanja. Pripremite sebi toplu kupku sa mirišljavim solima, ili esencijalnim uljem, da biste se opustili, izašli iz glave i povezali sa telom. Praktijujte neke tehnike opuštanja (tehnike disanja, progresivna mišićna relaksacija, vizualizacija…), izdvojte svakog dana pet stvari zbog kojih ste zahvalni i zapišite ih.

Vežbajte pozitivan samogovor – primetite kada se obraćate sebi kritički ili uvredljivo i nađite načina da izazovete taj način razmišljanja i zamenite negativne misli pozitivnim. Provodite više kvalitetnog vremena sami sa sobom i recite „ne“ stvarima i ljudima koji vas uznemiravaju, ili zahtevaju da se pretvarate da je sve u redu.

Kontrolna lista mentalnog zdravlja i orijentaciona pitanja

Vaša kontrolna lista će biti efikasnija uz pitanja koja pomažu da procenite šta se dešava i da razumete sopstvene okidače.

Uzmite svesku i olovku i odgovorite na pitanja:

Kako se osećate na skali od 1 do 10 i zašto?

U koje doba dana vam je najgore? Šta možete uraditi da bude bolje (na primer, možete ujutru spremiti sebi ukusan doručak, da biste smanjili anksioznost)?

Šta danas možete učiniti da vam dan bude uspešan?

Kome najviše verujete i zašto?

Koje su vaše tri najveće prednosti i vrline?

Kada se osećate najsrećnije?

Koje vam je omiljeno doba dana?

Gde se nalazite u ciklusu i kako to utiče na vaše raspoloženje?

Kako možete danas napraviti razliku?

Ovo je opsežan zadatak i potrajaće dok ne budete mogli da pronađete adekvatan odgovor i stupite u akciju, ali vredeće napora. Sve su to koraci koji će vam pomoći da se osnažite i osećate bolje i postepeno povratite kontrolu nad svojim životom.

Pročitajte i ovo: Da li vam je potrebno mentalno deponovanje i kako to da uradite

Naslovna fotografija: instagram.com/laraa.gro

Brankica Milošević

 

Comments