Prethodne delove iz serijala “Knjige koje moraš pročitati” pogledajte ovde.

“Vaginini monolozi” – Eva Ensler (Eve Ensler)

Jednako tužna i vesela ispovest o ženskoj sekusalnosti. Knjiga nastala iz intervjua sa oko dvesta žena iz različitih socijalnih krugova, koje govore o svojim emocionalno–sekusalnim iskustvima, plodnosti, silovanjima, lezbijskim iskustvima itd. Vagina je ovde prikazana kao izvor radosti, zadovoljstva i života, ali i bola, nasilja i postiskivanja.

Zašto je moraš pročitati?

Zato što se stidiš da izgovoriš reč “vagina”. Zato što se ne stidiš i želiš da je što češće izgovaraš. Zato što se stidiš svoje vagine. Zato što ne razumes vagine. Zato što voliš vaginu. Zato što je ovo podjednako sjajno štivo i za one koji se plaše svoje seksualnosti i za one koji u njoj bogato uživaju.

“Nepodnošljiva lakoća postojanja” – Milan Kundera (Milan Kundera)

Kunderina najpoznatija knjiga. Prikazuje život intelektualca i umetnika u Češkom društvu, sa ljubavnom tematikom, što i dalje ne čini ovaj roman ljubavnom pričom, već pre pričom o ljubavi, kroz koju se protežu teme slobode, seksualnosti i moralnosti. Sa jedne strane su Tomaš i njegova ljubavnica, umetnica Sabina – kao inkarnacija lakoće i težnje za slobodom, a sa druge Tomaševa žena Tereza i Sabinin ljubavnik koji oslikavaju moralne principe.

Zašto je moraš pročitati?

Zbog Kunderinog genijalnog stila. Zato što se nalaziš u lošoj ljubavnoj vezi. Zasto što si pogledao istoimeni Kaufmanov film i dopao ti se. Zato što si u neprekidnoj žudnji za slobodom ili pak za zarobljenošću – u nekome. Zato što su teme o kojima Kundera ovde govori (sloboda, smrt, ljubav, ratovi) večite teme.

fotografija13 Knjige koje moraš pročitati 3. deo

Scene iz filma Filipa Kufmana - "The unbearable lightness of being" (1988.)

“Arijel” – Silvija Plat (Sylvia Plath)

Jedna od najpoznatijih zbirki pesama ove američke spisateljice nastala je nekoliko meseci pre nego što je oduzela sebi život. Silvija je alfa i omega kada se radi o proučavanju ženskog pisma. Njen bogat, pomalo haotičan, strastven stil istovremeno zastrašuje i oduševljava, a njene pesme daju prikaz neprekidne priče o smrti, strasti, usamljenosti, razumevanju, sebičnosti i bolu.

Zašto je moraš pročitati?

Zato što, bez obzira na upadljivo žensko pismo, ona ne piše isključivo ženski, niti se obraća isključivo ženskom delu čitalačke publike. Zato što je Silvija znala da “svaka žena obožava fašistu”. Zato što si dosadan čovek koji čeprka po tuđim, interesantnim biografijama. Zato što, u tom slučaju, ova zbirka daje više od autobiografije.

“Pripovetke” – Franc Kafka (Franz Kafka)

O knjizi:

Zbirka priča ovog, po rečima Albera Kamija, najboljeg pisca moderne književnosti, sadrži sve ono što bi se moglo nazvati egzistencijalističkom esencijom pisane reči. Pripovetke poput “Presuda”, “Preobražaj” i mnogih drugih, kroz genijalno izvedenu alegoriju prikazuju dubinu pisca i ostavljaju bez daha.

Zašto je moraš pročitati?

Zato što svaka od priča, iako pisana suvim i preciznim stilom, jeste lirična celina koja tera na razmišljanje. Zato što, dok budeš čitao, Kafku nećes ni primetiti. Zato što je uspeo ono što mnogi pisci bezuspešno pokušavaju: da te, dok ga čitaš, ostave zagledanog u sebe samog.

“Una” – Momo Kapor

O knjizi:

Još jedna tabu – priča. Priča o ljubavi između nemirne, putene mlade studentkinje Une i oženjenog, sredovečnog profesora – Babića. Priča o izdaji te ljubavi. Kaporov jednostavan, pitak stil vodi čitaoca kroz priču, ovoga puta, prožetu fantastično erotičnim detaljima.

Zašto je moraš pročitati?

Zato što je Kapor bio šmeker. Zato što je Una zavodljiva i želećeš da je oživiš. Zato što je uzbuđujuće profesorovo i Unino skrivanje u “zen sobi“, po hotelima, u tišini i strasti. Zato što u istoimenom filmu Šerbedžija glumi profesora, a Sonja Savić – Unu. Zato što znaš koliko oni umeju biti neverovatni.

“Majstor i Margarita” – Mihail Bulgakov (Mikhail Bulgakov)

O knjizi:

Ovaj više puta cenzurisan roman, struktuiran kao roman u romanu, predstavlja psihološku, sociološku, fantastičnu satiričnu ljubavnu priču koja govori o sudbini čoveka u totalitarnim režimima. Dokazivanje kako Isus nikada nije ni postojao, Noć punog meseca (poznata i iz “Fausta“), priča o ideologijama, dolazak Satane u Mosvku i ljubavna priča koja sve to prožima – samo su neke od tematskih celina koje ćeš sresti u ovom delu.

Zašto je moraš pročitati?

Zato što si negde pročitao da recenzurisano znači “obavezno interesantno”. Zato što ne veruješ u Isusa. Zato što veruješ u Satanu. Zato što voliš Rusiju. Zato što je Bulgakov sjajan pisac koji uspeva da ostvari sintezu ogromnih, životnih tematika, ljubavi i fantastike.


Dijana Knežević je studentkinja medija i urednica bloga “ViolentlyHappy”. Sklona ignorisanju realnosti, a kad nije u mogućnosti – pisanju o njoj. Neko je rekao i da je sklona suvišnoj racionalizaciji emocija. Ona misli da je to besmislica. Prezire kolotečinu, cenzuru i besporočnost.

Comments