Teorija vezanosti nas uči da naši stilovi vezanosti za roditelje (staratelje) u detinjstvu, bitno utiču na naše emocionalne odnose u odraslom dobu. Samo jedan stil vezanosti je zdrav i to je sigurna vezanost. Izbegavajuća i anksiozna vezanost donose brojne probleme u odnosu, koje možemo početi da rešavamo, tek kad shvatimo o čemu se radi. Da biste stvorili zdraviji odnos, morate razumeti i svoje i partnerove mehanizme i uslovljenosti, koji sputavaju duboko i iskreno povezivanje, razmenu, opuštenost i autentičnost u odnosu.

Šta je anksiozna vezanost u odnosu

Partnerska afektivna vezanost određuje se prema dimenzionom pristupu u kome je jedna dimenzija izbegavanje, a druga anksioznost i prema kome prepoznajemo anksioznu vezanost kao preokupiranu ili bojažljivu, kao i izbegavajući i siguran stil vezanosti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Couple Goals (@couplegoals)

Dok sigurno vezane osobe karakterišu duge i stabilne veze, zadovoljstvo odnosom, visoko samopouzdanje i pozitivna slika o sebi i drugima, izbegavajući stil se odlikuje smanjenim interesovanjem za partnerske odnose, manjim zadovoljstvom i velikom stopom raskida. Izbegavajući parteri takođe imaju visoko samopouzdanje, ali uz naglašenu potrebu za autonomijom i retko traže podršku partnera.

Anksiozna vezanost u varijanti preokupiranosti donosi manje zadovoljstvo vezom, preokupiranost partnerom i veće šanse da se iskusi strastvena ljubav, ali i opsesivno vezivanje i zavisnički odnos. Preokupirano anksiozno vezane osobe su veoma dramatične u odnosu, sklone idealizaciji partnera i raskid im vrlo teško pada, zbog čega često ostaju u vezama u kojima u kojima su nesrećne.

Anksiozna vezanost bojažljivog stila odlikuje se nerazvijenom strategijom ponašanja u bliskim vezama, strahom od gubitka partnera, uz istovremeno izbegavanje zbližavanja. Veze osoba sa ovakvim stilom vezanosti su haotične, one imaju nisko samopouzdanje i lošu komunikaciju, sklone su da za sve probleme krive sebe i strahuju da neće naći drugog (boljeg) partnera i zato ostaju u lošim vezama.

Među ljudima ima najviše osoba sa sigurnim stilom vezanosti (oko 50 odsto), a ostatak je podeljen na muškarce koji najčešće imaju izbegavajući stil vezanosti, i na žene za koje je karakteristična preokupirana anksiozna vazanost. Najčešće kombinacije obrazaca vezanosti su kada su oba partnera sigurno vezana, ili kombinacija u kojoj muškarac ima izbegavajući stil vezanosti, a žena siguran, ili preokupirano anksiozan stil privrženosti – muškarac izbegavajući, žena sigurno, ili žena preokupirano anksiozno. Među svim kombinacijama parova, najveću dinamiku ima izbegavajući muškarac u vezi sa preokupirano anksioznom partnerkom.

Anksiozna vezanost izaziva zavisnost od partnera, donosi poteškoće u poverenju i osećanju sigurnosti u vezi, brigu i strah od napuštanja, intenzivne emocionalne reakcije na doživljaj odbacivanja, poteškoće sa nezavisnošću, strah od direktnog izražavanja potreba i emocija, ljubomoru, teškoće u postavljanju i držanju granica, sklonost ka preteranom uključivanju u vezu, na štetu sopstvenih potreba…

Pročitajte i ovo: Kako stilovi vezanosti iz detinjstva utiču na vaše sadašnje emotivne odnose

Izazovi upravljanja anksioznom vezanošću

Ako prepoznajete sebe u ovom stilu vezanosti, možete bolje razumeti svoju dinamiku i naučiti da radite sa partnerom, kako biste stvorili bezbedniju i zdraviju vezu. Možete prepoznati svoju preteranu „lepljivost“ i zahtevnost i emocionalnu zavisnost od partnera i boriti se sa strahom da će vas partner ostaviti, što stvara napetost u odnosu i otežava i vama i partneru da uspostavite sigurnu vezu. Može vam biti teško da jasno izrazite svoje potrebe i postavite granice, stvarajući zatvoreni krug nezadovoljstva i frustracije, koji je teško prekinuti.

Nemojte posmatrati sebe kao „slučaj“ – stil vezanosti je nešto sa čim ste odrasli i što ste usvojili kao obrazac ponašanja i osećanja, a kada ga prepoznajete, možete naučiti da njime upravljate i pravite promene tamo gde možete. Na taj način vaša anksiozna vezanost postaje izvor snage u odnosu – kao i svaka prepoznata i priznata ranjivost i slabost.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Couple Goals (@couplegoals)

Strategije za stvaranje bezbednog stila vezanosti

Postoje strategije koje možete praktikovati da razvijete sigurnu vezanost u svojoj vezi, čak i ako ste je anksiozan stil vezanosti karakterističan za oboje. Pre svega, budite svesni svojih stilova vezanosti i toga kak oni uslovljavaju ponašanje u vezi. Kada svako razume svoje potrebe i okidače, kao i potrebe i okidače svog partnera, to pomaže da razvijete više saosećajnosti i veću bliskost. Moći ćete bolje da upravljate teškim osećanjima i da otvorenije komunicirate sa partnerom o teškim pitanjima, kao što je povrenje, osećanje sigurnosti i nezavisnost u vezi.

Anksiozna vezanost i granice

Postavljanje jasnih granica jedan je od najvećih izazova, kada je u pitanju anksiozna vezanost, ali takođe je i zadatak čije ispunjenje vam omogućava da upravljate nesigurnim stilom vezanosti. To znači da treba postaviti očekivanja o komunikaciji, nivou posvećenosti i drugim aspektima veze, tako da svako partner zna šta može da očekuje od drugog. Granice nisu zamišljene da budu restriktivne, već da pružaju osećaj sigurnosti i strukturu u vezi. Granice se tiču i nivoa autonomije, odnosno suzavisnosti u vezi i zato je neophodno da odredite vreme koje ćete provoditi odvojeno (i za to vreme se baviti svojim interesovanjima i svojim prijateljima), kao i kvalitetno vreme koje ćete provesti zajedno, praktikujući zajedničke aktivnosti i interesovanja. Potrebno je da vodite računa da svako se svako od vas oseća viđeno, shvaćeno i cenjeno.

Svesno nastojeći da prevaziđete uslovljenosti nesigurnih stilova vezanosti, možete kreirati sigurnost u vezi, povećati nivo zadovoljstva sobom i svojim odnosom i ostvariti stabilan i dugotrajan odnos.

Pročitajte i ovo: Kako da prepoznate izbegavajući stil vezanosti kod partnera

Naslovna fotografija: instagram.com/couplegoals

Brankica Milošević

Comments