Anksiozne osobe ne kriju svoje stanje, nego pokušavaju da ga kontrolišu

Kad se iz dana u dan bore sa anksioznošću, osobe sa ovim problemom nauče da izbegavaju situacije za koje su sigurne da su im nepodnošljive i da ne mogu sa njima da izađu na kraj. Ako doživi napad panike na otvorenom prostoru, ili u gužvi u tržnom centru, ili u skučenom prostoru u prevozu, anksiozna osoba neće više sebe dovoditi u takve situacije, jer ne žele da rizikuju da ponovo naprave predstavu pred svima (manje zbog izlaganja, više zbog toga što ne žele više nikad tako da se osećaju).

kat love 328941 unsplash Anksioznost   čest problem o kome i dalje imamo predrasude

Ponekad anksiozne osobe imaju poremećaj sna i iscrpljene su jer ne uspevaju da se odmore. Ali kad se naspavaju, onda se osećaju bolje i lakše se nose sa dnevnim izazovima, a to su oni dobri dani kojih je manje i koji su im dragoceni.

Mislimo da osobu koja doživljava napad anksioznosti treba umiriti

Ali kad oseća napetost u celom telu i istovremeno slabost, bespomoćnost i teskobu, ili doživljava napad panike, svaki pokušaj umirivanja može da ima suprotan efekat. Osoba obuzeta svojim proživljavanjem ima jak osećaj da je ne razumete, da joj naređujete da se kontroliše (a ona baš to pokušava, a ne uspeva) i da vas nervira i vređa svojim stanjem, zbog čega se oseća još gore. Zato nemojte savetovati vidno uznemirenoj anskioznoj osobi da se smiri, da diše i da meditira, nego je pitajte kako možete da joj pomognete. Pokažite samo malo empatije i interesovanja, to će joj pomoći da se ne oseća sama i odbačena. Ponekad je dovoljno samo da je držite za ruku, da budete blizu i da joj kažete da će proći i da će biti sve u redu.

Mislimo da su anksiozne osobe slabe i nemoćne

I one se često tako osećaju – slabo i nemoćno. Ali, anksioznost zahteva hrabrost i snagu da se to stanje nosi i podnosi i da se sa njim dnevno izlazi na kraj. Najhrabriji su upravo oni koji su svesni svog problema i koji pokušavaju da ga reše, dok istovremeno nastoje da funkcionišu u svakodnevnom životu. Anksiozne osobe su stalno uključene u unutrašnju borbu i retko doživljavaju trenutke opuštanja i ravnoteže – ne možete da zamislite kako im je, pa vam se čini da bi one mogle više da urade da imaju više snage i hrabrosti.

Pročitajte još i ovo:

Reci zbogom svima koji su ti slomili srce

7 načina da izgradiš samopouzdanje u svojim dvadesetim

Gestovi govora tela koji loše izgledaju

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramuFacebookuTwitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.

Izvor fotografija: www.unsplash.com

Brankica Milošević

Comments