Tokom leta, veoma je važno znati koji su to beauty proizvodi koje treba izbegavati na suncu. Možda ćete biti u iskušenju da se držite svoje isprobane zimske rutine, a možda razmišljate o tome da jednostavno preskočite ulje za lice i da ga koristite ređe. Na kraju krajeva, toplota ne bi trebalo da pravi tako veliku razliku, zar ne?

Zapravo, to bi mogao biti vaš prvi pogrešan korak u nezi kože dok se temperatura povećava. Kao što postoje osnovni kozmetički proizvodi koje treba da koristite tokom leta (kao što je SPF krema, očigledno), postoje i oni koje ne biste trebalo da koristite ili, u najmanju ruku, izbegavate – a to je slučaj ako planirate da se sunčate.

Ipak, bez obzira na to da li boravite u gradu ili odlazite u tropske krajeve, prilagođavanje režima lepote zahtevima godišnjeg doba ključno je da koža ostane zdrava, blistava i zaštićena. Zato vam je potrebna samo mala navigacija kroz letnju rutinu lepote, kako biste izbegli sve moguće probleme.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Alex Consani (@alexconsani)

Beauty proizvodi koje treba izbegavati na suncu

Teški puderi i korektori sa punom pokrivenošću

Ovo bi moglo biti teško, ali trebalo bi da izbegavate pudere i korektore tokom leta. Možda izgledaju kao savršeno rešenje za postizanje besprekorne kože, ali mogu biti problematičan izbor kad su izloženi sunčevoj svetlosti. Ovi proizvodi često sadrže guste formule koje mogu začepiti pore i zadržati znoj, što dovodi do izbijanja akni, iritacije i zagušenja kože na vrućini.

Osim toga, pošto imaju visoku pokrivenost, mogu stvoriti barijeru na površini kože, inhibirajući njenu sposobnost da diše i efikasno reguliše temperaturu. Kad se kombinuju sa izlaganjem suncu, proizvodi sa punom pokrivenošću mogu povećati rizik od začepljenih pora i toplotnog osipa. Umesto toga, preporučujemo da se odlučite za lakše, prozračne alternative poput toniranih hidratantnih krema, BB krema i laganih korektora. Ako možete pronaći neke sa SPF-om, to bi bilo rešenje.

Kiseline za piling

Kiseline kao što su glikolna, mlečna, bademova, vinska kiselina i salicilna su moćni sastojci koji se korsite zbog sposobnosti da pilinguju, obnavljaju i posvetljuju kožu. Međutim, korišćenje ovih kiselina na direktnoj sunčevoj svetlosti može značajno povećati osetljivost kože na UV zračenje, povećavajući rizik od opekotina i oštećenja od sunca.

Pošto ove kiseline deluju tako što uklanjaju spoljašnji sloj mrtvih ćelija kože, ostavljaju je ranjivijom na UV zrake. Naravno, to nije toliki problem tokom zime. Ali, kad su izloženi sunčevoj svetlosti bez odgovarajuće zaštite, ovi sastojci mogu učiniti kožu sklonom iritaciji, upali, pa čak i hiperpigmentaciji. Ne brinite, to ne znači da ih ne možete koristiti celo leto. To samo znači da treba da smanjite upotrebu na dva do tri puta nedeljno i da ih uključite samo u svoju noćnu rutinu nege kože.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели IZABEL ALMEIDA (@izabelottoni)

Bergamotovo, limunovo i ulje pomorandže… i sva esencijalna ulja citrusa

Uprkos tome što ulja citrusa mogu da ponude posvetljujuća i osvežavajuća svojstva, takođe povećavaju osetljivost kože na sunčevu svetlost. Ova ulja sadrže jedinjenja koja kožu čine podložnijom fototoksičnim reakcijama kad je izložena UV zracima, što potencijalno dovodi do opekotina od sunca, plikova i hiperpigmentacije. Dakle, tokom leta je najbolje da se klonite proizvoda za negu kože koji sadrže ulja citrusa.

PHA, BHA i AHA

Baš kao i kiseline za piling, PHA (polihidroksi kiseline), BHA (beta hidroksi kiseline) i AHA (alfa hidroksi kiseline) imaju svojstva koja su štetna za upotrebu ako ste izloženi suncu. Pošto izazivaju brzo obnavljanje ćelija, ostavljaju kožu ranjivijom na UV oštećenja. Dakle, najbolje je izbegavati proizvode koji sadrže ove kiseline tokom leta ili ih koristiti štedljivo i dodatno koristiti SPF kremu.

Pročitajte i ovo: Kako na bezbedan način koristiti retinol tokom leta

Naslovna fotografija: instagram.com/izabelottoni

Božica Luković

Comments