Socijalne veštine – emocionalna inteligencija omogućava ophođenje prema drugima i uticaj na njih uz pomoć alata za izgradnju i regulisanje pozitivnih i korektnih odnosa – razumevanja, naklonosti, obzirnosti, pažnje. Emocionalno inteligentne osobe su uvek “srce” svakog društva koje se dobro zabavlja i “katalizator” skupa u kome postoji napetost, rasprava i sukobljeni interesi. 

Skup aspekata ličnosti, osobina koje čine emocionalnu inteligenciju, omogućava nam da gradimo i održavamo zdrave i stabilne veze sa drugima na privatnom i poslovnom planu, kao i sopstvenu ravnotežu u svim aspektima svog života. 

Emocionalno inteligentne osobe bolje i lakše donose odluke – ne pokreću ih impulsi, već su u stanju da pronađu spontan odgovor, direktno iz izvora znanja i jasnoće. Razvija osećaj odgovornosti i potrebe da se pronađe istina i da se sagledaju svi aspekti nekog događaja, ili nečijeg postupka – emotivno inteligentne osobe ne osuđuju, nego rasuđuju. 

Takođe, visoka emocionalna inteligencija donosi odgovornost podučavanja i usmeravanja drugih – kako da razumeju sebe, kako da prošire perspektivu i da upravljaju svojim osećanjima. Ovakve osobe drugima deluju kao prirodni autoriteti i učitelji, jer su staložene i razumne i imaju onaj specifičan pristup, koji drugu osobu istovremeno uvažava i poštuje i ukazuje joj na propuste i načine kako da ih popravi. 

Emotivna inteligencija povezana je sa pozitivnim životnim stavom, osećanjem ispunjenosti i unutrašnjim mirom, koji ništa ne može da poljulja. 

Naslovna fotografija: instagram.com/emperiance

Brankica Milošević 

Comments