Ovaj mentalni trening je delotvoran i kad postaviš nekog drugog u neutralnu poziciju – recimo, imaš neke pritužbe na parterovo ponašanje, nezadovoljna si nečim ili povređena i obraćaš se partneru pod emotivnim nabojem.
Pokušaj da zamisliš kako bi te on video i shvatio, kao neutralni posmatrač, potpuno neuključen i nepristrasan. Ovo je „link“ za sagledavanje sopstvenih slabosti, drame, preterivanja i pronalaženje neposrednijih načina da izneseš svoje zahteve i osećanja ili da prihvatiš da ne možeš da tražiš od partnera da se menja, ako on sam ne uviđa potrebu za tim.
Neka ti vaga uvek bude u ravnoteži, na jedan tas stavi polovinu razloga ZA, a na drugi polovinu razloga PROTIV. Kad počneš na ovaj način da razmišljaš o nekoj situaciji, problemu, o nečijim motivima, o svojim željama i potrebama, uvek ćeš naći 50 posto razloga za i protiv. Ovo je dobra vežba protiv osuđivanja i zauzimanja jedne strane, protiv ostrašćenosti i brzopletih reakcija.
Kad uhvatiš sebe kako o nečemu razmišljaš ostrašćeno, pokušaj da pronađeš suprotne argumente za svoja ubeđenja, za ono što govoriš sebi – izravnaj tasove na vagi, tako ćeš uvek biti malo iznad situacije, sa manje šanse da pogrešiš i da svojim reagovanjem nekoga (i sebe) oštetiš i povrediš.
Na isti nači, zamisli najbolje i najgore ishode neke situacije – ovako ćeš izjednačiti nivo straha sa nivoom svojih očekivanja i moći ćeš da uvidiš ono što je najrealnije.
Zapratite svoj omiljeni magazin na Youtubeu, Instagramu, Facebooku, Twitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.
Brankica Milošević
izvor slika : www.instagram.com , www.unsplash.com