Anais Nin je bila jedna od prvih erotskih književnica na svetu. Budući da je rođena 1903. godine u Parizu, u vreme kad su tradicionalne vrednosti u potpunosti bile na snazi, može se reći da je put koji je izabrala bio veoma hrabar. Pisala je dnevnike, kratke priče, romane, erotsku fikciju. I roditelji su joj bili nesvakidašnji. Otac Joaquin Nin je bio kubanski kompozitor i pijanista, dok je majka Rosa Culmell bila kubanska pevačica. Ipak, Anais je detinjstvo provela u Evropi dok joj se roditelji nisu rastali. Iz Pariza se potom preselila za Barselonu, a onda za Njujork. Kad se udala za Hugha Parkera Guilera 1923. godine, vratila se u Pariz u želji da postane književnica.
Neprestano je pisala, a njen rad je nailazio na pozitivnu kritiku. Prvu knjigu koju je objavila, D. H. Lawrence: An Unprofessional Study, napisala je za samo 16 dana, i to o piscu kog kritičari nisu toliko poštovali. Ipak, Anaisina knjiga je pobrala sve pohvale. Pred Drugi svetski rat se sa suprugom vratila u Njujork, kako bi izbegla tragediju. Vodila je veoma turbulentni život. Njen prvi muž nije želeo da ga pominje u svojim dnevnicima, pa je Anais pomenula Henryja Millera, kontroverznog književnika poznatog po eksplicitnoj pisaniji – zbog čega su mu knjige bile zabranjene u SAD sve do 1962. godine, sa kojim je imala aferu u Parizu. Kad je napunila 44, Anais je srela bivšeg glumca Ruperta Polea, u liftu u Menhetnu. Osam godina kasnije se za njega i udala, iako je već bila u braku. Rupert i Anais su živeli u Kaliforniji, dok je njen prvi suprug ignorisao taj brak.
View this post on Instagram
Anais je dnevnike vodila preko 60 godina, sve do neposredno pred smrt. Pisala je bez cenzure. Njene najpoznatije sentence govore o ljubavi, slobodi, feminizmu… a ovom prilikom smo izdvojili nekolicinu njenih citata koji se i danas svakodnevno mogu primeniti.
Pročitajte i ovo: Citati o uspehu i karijeri
“Mi se ne razvijamo hronološki. Nekad se razvijamo u jednoj dimenziji, a nekad u drugoj – neravnomerno. Relativni smo. Zreli smo u jednom pogledu, detinjasti u drugom. Nas čine slojevi, ćelije, konstelacije. Nije li to predivno?”
“Dođe taj dan kad rizik od skučenosti u sopstvenoj čauri postane veći nego rizik od cvetanja.”