Umetnice
Maria Grazia Chiuri takođe ima svoj podkast “Dior talks” u kom razgovara sa umetnicama o njihovom kreativnom putu: “Kada sam prvi put stigla u Dior, rekli su mi: “Dior je ženski brend”. Iako je ovo važna rečenica, moramo razmisliti o tome šta znači biti ženstvena. Za mene je bilo veoma važno da radim sa ovim umetnicama, jer one o ženstvenosti razmišljaju na drugačiji način. Žene umetnice mnogo govore o telu, što mi u modi takođe radimo. Dakle, bila je moja ideja da razgovaram sa tim ženama jer one nadahnjuju, a istovremeno je za Dior bilo veoma važno da pruži platformu i glas umetnicama i za onu publiku koja nije iz umetničkog sveta. Moda može učiniti mnogo da podrži umetnost i promoviše drugačiju viziju žena širom sveta.”
Osnaživanje žena
“Reakcije su bile enormne. Nikada u životu nisam zamišljala da će majica iz 2017. “Svi mi treba da budemo feministi” imati takav uticaj i tako važnu reakciju publike. Mislim da se moda mora odraziti na ovaj argument, na tu ideju feminizma. Uvek nas podsećaju na našu industriju i poslovanje, ali u modi ne smemo zaboraviti da govorimo o identitetu i mislim da je moja kolekcija upravo o tome.”
Šta Maria Grazia Chiuri radi tokom karantina
“Organizujem svoj stan, za šta obično nemam mnogo vremena. Preuređivanje slika, knjiga i dela garderobera. Poslednje četiri godine živim između Pariza i Rima- nemoguće je dobro se organizovati. Dakle, ovo je dobra prilika da sada nešto uradite. Provodim mnogo vremena razmišljajući o svom poslu i modi jer se u ovim teškim okolnostima ne radi samo o poslu, već i o identitetu- i to je dobra prilika za razmišljanje o budućnosti. Veoma sam srećna što radim sa “Diorom” i ženama umetnicama, piscima, plesačima, pomažući im da dobiju glas. Razgovor sa ovim ženama je nešto što stvarno volim da radim; ova veza je nov način rada. Takođe, tokom ovog vremena sam u kontaktu sa tim ženama- govorimo o situacijama i našem ličnom životu, i to je deo zbog kog sam veoma srećna.”
Naslovna fotografija: instagram.com/mariagraziachiuri
Vladislava Milovanović