Odeća je, sama po sebi, manje ili više stvorena “bezdušna”. Ono što joj daje “živost” zapravo jeste taj okvir, tj. kontekst revije i pokret modela; celokupni show. Da li livestream zaista može verno preneti te stvari? “Uživam u iskustvu kroz modele, stajling, set, muziku i rad sa kamerama, ali čini se da je, za sada, to daleko”, kaže Gaubert. “Ono što se radi uživo, ne radi uvek na videu.” Ako ostavimo učinak po strani, pitamo se da li je streaming nedelja mode i kako izvodljiv iz produkcijske perspektive: “To zahteva puno planiranja i ne verujem da su brendovi spremni da rade sve modne revije samo za striming. Kasting će biti logistička noćna mora, kako okupiti 20 modela zajedno; kako sve uraditi lokalno”, ističe Gaubert.

Kao dobre primere, Gaubert navodi video snimke kolekcije koje je Steven Meisel snimio za brend Balenciaga i nedavne Chanel video zapise koje su uradili Inez i Vinoodh. “Verujem da bi revije mogle biti neka vrsta poboljšane fotografije sa manje odeće i manje modela”. Sa stanovišta štampe, zamena izveštaja i intervjua iz bekstejdža dizajnerskim telefonskim pozivima, može biti privremeno privlačna. Međutim, Gaubert primećuje: “Kupcima bi bilo teško da procene tkanine i nosivost kreacija. Veoma je nezgodno ukoliko odeću niste videli u realnom okruženju.”

Razmislimo samo o tome koliko se često, upravo iz tog razloga, svi vraćamo internet kupovini i samo primenite isti scenario na veliko kako biste razumeli glavna pitanja povezana sa nedostatkom fizičkog prisustva kupca. Natalie Kingham, direktorka kompanije MatchesFashion, objašnjava: “Važno je biti fleksibilan i inovativan. Ako bi se revije emitovale uživo, pokušala bih”, kaže ona. “Ovakav način kupovine ipak je izazovan, nikada ne vidite tkanine i nemoguće je jasno proceniti. Toliko se nedelja mode zapravo odnosi na razgovore i zajednicu koja podstiče kreativnost i informiše kupce, često iz sata u sat, o tome šta želite da kupite i kako da poboljšate životni stil svog kupca.”

Modne revije svakako su veoma važne za modnu industriju u celini, kako za predstavljanje dizajnera, kako onih afirmisanih, tako i novih talenata, kao i za kupce. Svakako, suočeni smo sa krizom koju je neophodno rešiti. “Dizajneri uvek inoviraju u teškim vremenima i ako svi sarađujemo, možemo doći do novih kreativnih rešenja”, ističe Natalie Kingham.

Očigledno, trenutno najvažniji cilj je da u rešenje uključimo svaki postojeći sektor modne industrije. Industrija mora pronaći način da zadrži svoje proizvođače, agente, stručnjake audio i video produkcije, modele, stiliste, šminkere, fotoreportere. Štampa, koja je tu da dokumentuje i daje značenje, kako bi se istorija modnih kolekcija trajno sačuvala, neprocenjiva je. Pažnja mora biti posvećena srednjim, malim i novonastalim brendovima, koji neće imati mogućnost da se predstavljaju u prenosima uživo ili snimaju filmove. U tom procesu, možda ćemo oblikovati održiviju industriju, kako u pogledu organizacije, tako i u pogledu okruženja.

Naslovna fotografija: instagram.com/maisonvalentino

Vladislava Milovanović

Comments