Pojedini od nas i dalje čuvaju sveske iz osnovne i srednje škole koje su na marginama pune sličnih aluzija o đacima, a koje bi bile razmenjivane širom razreda. Obično smo pisali o tome koji nastavnik ili profesor je užasan, koja lekcija je dosadna, i koji dečak ili devojčica nam je simpatičan(a). Ipak, pojedine zabeleške su bile maliciozne i pune pogrdnih reči. Ali, ostajale su zatočene u sveskama, a oni, za čije oko nisu bile namenjene – nikad ih nisu videli.

Međutim, sad je dokazano da društvene mreže podstiču loše ponašanje. Algoritam uvek zna da žestoka drama znači da ćete se na kanalu zadržati duže. Zato portali kao što su Tattle Life imaju hiljade negativnih tekstova o poznatim ličnostima, a veoma mali broj pozitivnih. Zato Twitter “juri” s objavama o “Bad Art Friend”; zato opasne nedorečene informacije mogu ostvariti veliki reach na Facebooku. Na Instagramu jedni drugima možete slati objave potpunih stranaca samo kako biste ih kritikovali.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by REVIEWER ✨ (@viewnreview_)

Ove aplikacije ne podstiču samo širenje dezinformacija i čine da se loše osećate u svojoj koži. One, takođe, olakšavaju širenje kukanja i, samim tim, nezadovoljstva. Možda ste užasnuti onima koji javno prozivaju druge, ali smo sigurni da ste društvene mreže koristili kako biste izrekli privatne stvari koje ne želite da postanu javne. Ne osuđujemo to. Smatramo da bi trebalo da postoji mesto za oslobađanje naših sitničavosti i pritužbi. A u svetu koji poslednje dve godine dominatno funkcioniše onlajn, nije jednostavno to ne praktikovati. Ali, koliko god se opaska u trenutku činila intimnom, ona ipak nije pribeležena u privatnom dnevniku, nego na javnoj platformi. Većina ljudi neće doći u situaciju da njihove privatne poruke budu upotrebljene na sudu, ali ponekad način na koji delamo u ovim zatvorenim digitalnim prostorima može postati javan.

“Bad Art Friend” je pokazao da svakodnevne bitchy poruke mogu uticati na dešavanja u realnom životu. Postoje mnoga mišljenja koja kruže o pomenutom članku, koji je učinio da se mnogi osećaju “prljavo”. Svi imamo sposobnost da budemo loši, ali društvene mreže taj naš segment podstiču na način kog nismo svesni, dok posledice ne možemo uvek predvideti dok brzinski kucamo poruke.

Naslovna fotografija: instagram.com/_cinema1981

Dušan Veselinović

Comments